23.1 C
Berne
mercredi 17/07/2024

Kosova, me vonese, pas një muaji grevë, sot ka hapur dyert e shkollave

Prishtine, 4 tetor -Pas një muaji grevë të mësimdhënësve kosovarë sot filloi viti i ri shkollor në të gjitha shkollat fillore e të mesme të vendit. Behet fjale per 320.000 nxenes te cilet ishin “peng” te sindikalisteve te manipuluar nga opozita, njofton nga Prishtina korrespondenti i gazetes zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Greva kishte ne fjale kishte nisur ne prag (26 gusht) te vitit te ri shkollor do të duhej të niste me 1 shtator. Sipas Le Canton27.ch nxenesit ne Kosove brenda kesaj periudhe kishin humber mbi 1 milione ore mesim?!

Kërkesat e grevisteve ishin që pagat e tyre të rriten hrre për 100 euro e here 80 euro, deri në votimin Ligjit të Pagave. Ndryshe, Qeveria ju ofroi 50 euro por kjo nuk u pranua nga Këshilli Grevisteve.

Greva u ndërpre pas nje sondazhi mes grevisteve, kunpjesa dernuese (55%) ishin per te nderpre greven!

Kreu i Qeverise se Kosoves Albin Kurti greven ne fjale e ka konsideruar si loje mes opozites dhe sindikates (SBASHK) te cilet abuzuan me nxenesit per ta shantazhuar Qeverine, njofton gazeta zvicerane Le Canton27.ch

Qeveria dhe Ministrja e Arsimit, Arbërie Nagavci ka uruar nxënësit, mësimdhënësit e prindërit për fillimin e vitit të ri shkollor.

Derniers articles