24.8 C
Berne
dimanche 14/07/2024

Jehona e protestes se djeshme e opozites shqiptare dhe e fjalimit te liderit Sali Berisha ne mediat amerikane dhe botërore

Bernë, 21 shkrut -Jehona e protestes se djeshme e opozites shqiptare dhe e fjalimit te liderit Sali Berisha ne mediat amerikane dhe botërore. Gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch ka bere një shfletim te mediave boterore rreth protestes se djeshme ne kryeqytetin shqiptar ne Tirane ku u tubuan mijera protestues te opozites, simpatizant keta te liderit të shqiptareve Sali Berisha
Le Canton27.ch ka shkëputer fillimisht titujt e disa mediave dhe agjencive boterre me prestigjioze te cilat raportuan dje nga vendi i ngjarjes nga prtoesta ne Triranë si: Reuters, Washington Post, Associated press, FoxNerws dhe mediat zvicerane…

Washington Post: Protesta e së martës tregoi mbështetje për ish-kryeministrin dhe liderin e opozitës shqiptare Sali Berisha

Washington Post:Mbështetësit e opozitës në Shqipëri protestojnë kundër korrupsionit të supozuar në Kabinet (Opposition supporters in Albania protest alleged corruption in Cabinet); Associated Press: Mijëra mbështetës të opozitës shqiptare mbajnë një protestë antiqeveritare kundër korrupsionit (Thousands of Albania’s opposition supporters hold an anti-government protest against corruption); Reuters: « Protestuesit e opozitës hedhin bomba me benzinë në godinën e qeverisë shqiptare » (Opposition protesters hurl petrol bombs at Albania government building);  SwissInfo:« Protestuesit e opozitës hedhin bomba me benzinë në godinën e qeverisë shqiptare »(Opposition protesters hurl petrol bombs at Albania government building); FaxNews: Shqiptarët mblidhen me mijëra kundër qeverisë socialiste në pushtet (Albanians rally by the thousands against ruling Socialist government), përcjell gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Fillimisht agjencia prestigjioze Reuters ne raportimin e saj ka shkruar se « Protestuesit e opozitës kane akuzuar zyrtarë shtetërorë për përfshirje në krimin e organizuar dhe korrupsion pasi lideri i tyre u vendos në arrest shtëpie. Mijëra njerëz u mblodhën para selisë së qeverisë në kryeqytetin Tiranë, ndërsa oficerët e policisë së trazirave u thirrën për të rrethuar zyrën e kryeministrit Edi Rama. »

 “Edi Rama, njëlloj si diktatori tjetër (Hoxha), ka përqendruar të gjitha pushtetet në duart e tij dhe do një Shqipëri pa opozitë”, tha Berisha para turmës protestuese. Berisha u është drejtuar rregullisht mbështetësve nga ballkoni i banesës së tij në qendër të Tiranës.. »* raporton Reuters

Sipas gazetes prestigjioze amerikane Washington Post: « Mijëra mbështetës të opozitës shqiptare mbajtën një protestë të martën duke akuzuar kabinetin për korrupsion... »

« Demonstrata shënoi gjithashtu 33 vjet nga rrëzimi i statujës kryesore të diktatorit të ndjerë komunist të vendit, Enver Hoxha. Që nga tetori, ligjvënësit e opozitës kanë ndërprerë rregullisht seancat e parlamentit për të protestuar kundër refuzimit të socialistëve të krahut të majtë në pushtet për të krijuar komisione parlamentare për të hetuar rastet e dyshuara të korrupsionit që përfshijnë kryeministrin Edi Rama dhe zyrtarë të tjerë të lartë. Protesta e së martës tregoi gjithashtu mbështetje për ish-kryeministrin dhe liderin aktual të opozitës Sali Berisha (Tuesday’s protest also showed support for former prime minister and current opposition leader Sali Berisha). Duke folur nga banesa e tij dhe transmetuar drejtpërdrejt në ekranet e tubimit, Berisha akuzoi Ramën për korrupsion dhe sulm politik ndaj familjes së tij... », ka shkruar Washington Post

Mijëra mbështetës të opozitës shqiptare zhvilluan një protestë antiqeveritare në Tiranë të martën duke akuzuar kabinetin për korrupsion. Protesta, e cila përfundoi paqësisht, shënoi edhe 33 vjet nga rrëzimi i statujës kryesore të diktatorit të ndjerë komunist të vendit, Enver Hoxha, kane shrkuar mediat zvicerane

Kurse FaxNews ka shkuar se « Mijëra mbështetës të opozitës shqiptare mbajtën një protestë antiqeveritare të martën duke akuzuar kabinetin për korrupsion. Protestuesit hodhën gurë dhe flakë ndaj policëve. Disa rrëzuan një gardh hekuri rreth godinës kryesore të qeverisë në kryeqytet, Tiranë. Protesta, e cila përfundoi paqësisht, shënoi edhe 33 vjet nga rrëzimi i statujës kryesore të diktatorit të ndjerë komunist të vendit, Enver Hoxha… »

« Që nga tetori, ligjvënësit e opozitës kanë ndërprerë rregullisht seancat e parlamentit për të protestuar kundër refuzimit të socialistëve të krahut të majtë në pushtet për të krijuar komisione parlamentare për të hetuar rastet e dyshuara të korrupsionit që përfshijnë kryeministrin Edi Rama dhe zyrtarë të tjerë të lartë… » ka shrkuar FaxNews

Sipas FaxNews « Protesta e së martës tregoi gjithashtu mbështetje për ish-kryeministrin dhe liderin aktual të opozitës Sali Berisha, i cili është në arrest shtëpie ndërsa po hetohet për keqpërdorimin e postit të tij për të ndihmuar dhëndrin e tij të privatizojë tokën publike për të ndërtuar ndërtesa banimi. Duke folur nga banesa e tij dhe transmetuar drejtpërdrejt në ekranet e tubimit, Berisha akuzoi Ramën për korrupsion dhe sulm politik ndaj familjes së tij. Ai u zotua të rihapë “dyert e integrimit në Bashkimin Europian, të cilat regjimi i Edi Ramës i ka mbyllur”.

SwissInfo me shkrimin etitulluar « Protestuesit e opozitës hedhin bomba me benzinë në godinën e qeverisë shqiptare »(Opposition protesters hurl petrol bombs at Albania government building) ka srkuar se « Partia Demokratike kryesore e opozitës akuzon Ramën për nepotizëm dhe korrupsion, të cilat sipas saj po shtyjnë shumë të rinj të emigrojnë për një jetë më të mirë në Evropën Perëndimore. Protestuesit zgjodhën të martën për mitingun në përkujtim të 20 shkurtit 1991, kur demonstruesit pro-demokracisë rrëzuan statujën e diktatorit shumëvjeçar komunist të Shqipërisë, Enver Hoxha… »

“Sot jemi këtu për të rrëzuar regjimin e Ramës, i cili është më i keq se regjimi i Enver Hoxhës”, tha Syle Xhebexhia, i cili tha se ka udhëtuar mbi 100 km për të marrë pjesë në protestën në Tiranë. Lideri i opozitës Sali Berisha iu drejtua protestuesve përmes një video-lidhje nga arresti shtëpiak… » citon diss protestes shqiptare media zvicerne, citon Le Canton27.ch 

Derniers articles