24.5 C
Berne
mercredi 17/07/2024

Ish-luftëtaret e UÇPMB-së « refugjate » në Kosovë, në  vendin te cilin e cliruan po i mbyt malli për vendlindjen, nuk guxojnë të kthehen në Preshevë

Shumë prej tyre e fituan luftën me armikun, por fatkeqësisht lufta politike e cila zhvillohet ende, i gjunjëzoi ata për të mos u kthyer më kurrë në vendlindjen e tyre. Ai për emisionin “Rrëfim suksesi” se për herë të fundit ka qenë në Preshevë në janar të vitit 2009.

Ish luftëtarët e UÇPMB-së sot po e paguajnë më shtrenjtë se kushto tjetër betejën për lirinë e Kosovës. Lulzim Ibishi nga Presheva për më shumë se 12 vite nuk ka qenë në vendlindjen e tij.

Ish-luftëtaret e UÇPMB-së « refugjate » në Kosovë, në  vendin te cilin e cliruan po i mbyt malli për vendlindjen, me vite të tëra nuk guxojnë të kthehen në Preshevë

Per kete ish-komandanti Lulzim Ibishi per gazeten zvicerane ne gjuhen shqipe « Le Canton27.ch » akuzon, perveq Serbisë, po ashtu edhe Qeverine e Kosovës, lideret dhe kreret e saj te cilet jo veteme pse premtuan se do ta marrin Preshevenduke genjyer qe 20 vjet, por ketu ne Fushë Kosovë, Gjilan e Prishtine na lane refugjate, ne vendin ne te cilin kishin luftuar dhe e bene pamvaresine e Kosovën bashkarisht me vëllezërit tanë kosovar.

Bhet fjalë ketu se sot mbi 20 mije shqiptarë nga Lugina e Presheves gjenden ne Kosovë pa kurrefare dokumenti identifikimi e aq me keq disa kosovare te zhghenjyer sot furnizohen me pasaporta serbe ne Kosovë (?!) kurse shqiptaret nga Lugina e Preshevës kane mbetur as me pasaporta serbe e as me ato te Kosovës, per te cilin shtet derdhen gjak!?!

Që atëherë për shkak të rrethanave politike është larguar dhe jeton në Fushë Kosovë. Lulzimi thotë se e mundon shumë malli që ka për bashkëfamiljarët dhe fshatin e tij të lindjes.

Ai thotë se nuk ka mundur të marrë pjesë as në varrimin e vëllait, por shprehet se ky është çmimi që duhet ta paguajë për lirinë e vendit. Në vitin 2008 është bërë një arrestim i përmasave të mëdha në Luginën e Preshevës, ku një pjesë e madhe e ushtarëve të UÇK-së që kanë qenë të akuzuar janë arrestuar.

Kjo bëri që edhe Lulzimi të nisë një jetë të re në Kosovë. Fatin e tij e kanë edhe shumë të tjerë.

Derniers articles