17.4 C
Berne
lundi 15/07/2024

Bisedë me të dërguarin e BE-së / Gazetari, Lajcakut: Kërkesat për Kosoven a janë shantazhe dhe te eksagjeruara, sikur kosovaret të kishin dhunuar 20 mije serbe?

I derguari special i BE-së Miroslav Lajcak sot në Prishtine ne bisede me redaktorin e gazetes zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Prishtine, 18 qershor -Përfaqësuesi Special i Bashkimit Evropian për Dialogun Beograd-Prishtinë dhe çështje të tjera rajonale të Ballkanit Perëndimor, Miroslav Lajçak, qendroi per vizitë nje ditore në Kosovë i cili neser do te gjendet ne Beograd, njofton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Lajcak: Masat se shpetji do ti heqen Kosoves

Ai gjatë kësaj vizite ne Pirshtine agjenden e nisi me  me takimin me redaktorin e gazetates zvicerane ne shqip Le Canton27.ch i cili duke ju pergjigjur pyetjes rreth kesaj vizite, ai nder tjera eshte perigjgjur se  »jemi ketu per te pare se ku jemi e  ku s’jemi me procesin e dialogut i cili diteve t fundit ka ngecur.. »

Rteth takimeve, Laycak ne Kosove ai eshte pergjigjur se sot ne Prishtine kam takuar vetem Zëvendëskryeministrin dhe kryenegociatorin e Kosovës me Serbisë, Besnik Bislimin.

 »Tamat dhe qellimi i kesaj vizite ne Prishtine siq e thash ishin per avancimin procesit te dilagut  te diaolguit per normalizimin e maredhenieve mes Kosoves dhe Serbise.. » ka shtuar Lajcak per gazeten zvicerane Le Canton27.ch

Pyetjes se kushtet e BEse ndaj Kosoves  mos jane pak te eskagjeruar qe po duken si shantazh, thuajse kosovaret kane dhunuar 20 mje serbe apo kane bere krime e masakra ne Serbi? Z.Lajcak, kesaj pyetje ju eshte pergjigjur shkurt  » se keto pyetje mund te ia beni BE-se ne Bruksel…Une kam për mision per normalizimin e marrdheneve mes Kosoves dhe Serbise… »

Se kur do hiqen masat e BE-se ndaj Kosoves ai eshte treguar optimist duke pohuar se  »masat e BE se vene Kosoves do hiqen se shpejti qe do te kuptohet gjate javes se ardhsme.. Sidoqofte, kjo do të kuptohet vetëm pas diskutimeve të vendeve anëtare të bllokut…”

Lidhur me lirimin e urres ne Mitrovice “kjo duhet diskutuar” ka thene ne fund Miroslav Lajcak i cili neser do te udhetoj per ne Beograd per t’u takuar me presidentin ser Vucic.

 

Derniers articles