22.2 C
Berne
jeudi 18/07/2024

I bëjnë për pesë pare analistet ne tv shqiptare Lirim Mehmetaj dhe shefin e tij Baton Haxhiu. Njerit i thone analfabet e tjetri rrugac. Batoni deserton nga studio e Blendi Fevziut

« Gazetari » Lirim Mehmetaj genjeu siu zakonisht sonte  se analisti politik prof.dr Nexhmedin Sapahiu nuk ka dokturaturë. Mirëpo, e demantoi menjëherë vetë Spahiu.

Në mbrojtje të Spahiut ka dalë edhe analisti Rron Gjinovci, i cili ka kritikuar ashpër gazetarin Mehmetaj. Gjinovci për Mehmetajn thotë se është analfabet funksional dhe provencial, raprtojne mediat shqiptare ne ballkan, citon gazeta zviceraen Le Canton27.ch

Nuik ehste kjo per¨plasje e pare e Mehemtajt me Gjionvci, nese kutjojme një përplasje e ashpër në emisionin ”Konfront” të KTV-së, mes « gazetarit » Lirim Mehmetaj dhe analsitit tee njohur Rron Gjinovci, transmeton Telenews.al

Në tryezën ku po diskutohej rreth formimit të Asociacionit të Komunave me shumicë serbe, përplasja nisi me kritikën e Rron Gjinovcit ndaj gazetarëve e drejtuar indirekt, gazetarit Mehmetaj, duke i thënë se njerëzit si Mewhemta pa profesion, dalin e japin deklarata të koti, kuturu në publik.

Kurse sonte ne TV D , ky Mehmetaj gazeari i Banto Haxhiut, për Spahiun thekson se, ka punime për politikën dhe ma shumë citime të punimeve të veta sipas Google Scholar sesa shumica e profesorëve me doktoraturë në Shkenca Politike në UP.

« Nji analfabet funksional, për ma tepër nji provincial që i bon flokt me gell, po i thot « s’ki doktoraturë » personit me doktoraturë në Matematikë dhe me shumë punime e citime nga Shkencat Politike, sidomos Marrdhaniet Ndërkombëtare. Dmth rrejti, mandej kur dulë se ka doktoraturë, tha s’je i thirrun me folë në TV për Marrdhanie Ndërkombëtare se doktoraturën s’e ki në Shkenca Politike. E djaloshi provincial që i bon flokt me gell, pa asni punë serioze, po me nji portal spekulativ ku boton artikuj si « eshtrat e Ukshin Hotit kthehen këtë javë » e të cilët s’janë kthy kurrë,  ky me gell në kry menon që vet është serioz dhe i thirrun me folë për najçka në jetën publike… » ka shkruar Gjonovci ne fb.

Sipas alsitit te njohur shqiptar Rron Gjinovcit « Nexhmedin Spahiu ka punime për politikën dhe ma shumë citime të punimeve të veta sipas Google Scholar sesa shumica e profesorëve me doktoraturë në Shkenca Politike në UP. Sa për ilustrim ja disa shembuj: Nexhmedin Spahiu krejt qita 9 veta të departamentit të Shkencave Politike me u bo bashkë i mun me citime. Edhe jo veç me i mujt, po i len sa qatje. Në mesin e tyne ki edhe plagjiator si Ardian Kastrati, ose ish Ministër të Jashtëm e ish Ministër Arsimi si Enver Hoxhaj që s’ka fare profil në Google Scholar se s’ka as çka qet. Nxhmedin Spahiu i ka 706 citime, 9 profesora tjerë bashkë të departamentit të Shkencave Politike në UP i kanë 130 citime. Dallimi 586 citime. 1 njeri 586 citime ma shumë se 9 pröfa me doktoratura… »

“Baton ku ikën? Baton mos ikë”/ Haxhiu e lëshon studion e Blendi Fevziut, largohet nga emisioni

« Gazetari » Baton Haxhiu është larguar nga studio e emisionit të Blendi Fevziut në Shqipëri.

Gazetari Haxhiu nuk ka treguar arsyen e largimit nga studio, teksa Fevziu i kërkoi disa herë që të mos “ikë” nga studio.

Haxhiu është larguar nga studio e emisionit të Blendi Fevziut në Shqipëri.

Baton Haxhiu nuk ka treguar arsyen e largimit nga studio, teksa Fevziu i kërkoi disa herë që të mos “ikë” nga studio.

“Baton ku ikën? Baton mos ikë”, i tha Fevziu gazetarit Haxhiu

Por, gazetari Haxhiu nuk u dëgjua qartë se çfarë thoshte sepse ishte në dalje nga studio, vetëm u kuptua se tha “ka shumë zhurmë”.

Mesila Doda: Bashkëshorti im nuk gënjen, ti gënjen. Edhe herë tjetër mos guxo më të më flasësh mua. Ti je i paedukatë. Rrugaç. Me mua flit mirë. Është duke gënjyer

« Gazetari » Baton Haxhiu dhe ish-deputetja Mesila Doda kanë debatuar ashpër mes tyre mbrëmjen e sotme në emisionin “Opinion” në Tv Klan, ku diskutohej çështja e korrigjimit të kufijve të Kosovës dhe përplasja në distancës mes Ramës dhe Haradinajt. Debati mes Mesila Dodës dhe Baton Haxhiut kaloi në fyrje dhe ofendime personale, teksa të dy kishin këndvështrime të ndryshme. Baton Haxhiu: Gjashtë vetë kanë qenë në takim, dhe unë po të them që nëse ka ndonjë krenari të z.Rama karshi delegacionit serb… Meqë po flasim, z.Rama ka refuzuar kategorikisht të flasë për këtë temë dhe z.Vuçiç nuk e ka hapur fare temën e ndryshimit të kufijve dhe është turp të flitet… Mesila Doda: Zotëria para disa ditësh tha që gjermanët kanë qenë kundër bombardimeve të NATO-s. Baton Haxhiu: Unë kam thënë që Gjermania asnjëherë nuk e ka përkrahur Pavarësinë e Kosovës. Ti mundesh vetëm bashkëshortit tënd t’i thuash gënjen.

 

 

 

Derniers articles