24.8 C
Berne
dimanche 14/07/2024

Gazetat zvicerane permendin Thacin, Miloshevicin, Bashar Al Assad…kur flasin per hetimet dhe akuzat e mundshme për ta dërguar Putinin në Hage per krime në Ukrainë

Bernë, 16 shtator -Këto prova do të duhet të mblidhen për ta dërguar Putinin para gjykatësve, shkruan gazeta zvicerane « Blick » duke ju referuar Juristëve, hetuesve dhe ekspertëve. « – Gjykata Ndërkombëtare Penale (GJPN) ka paditur vetëm një kryetar shteti apo qeverie në detyrë në njëzet vjet ekzistencë: Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi, i cili më pas dha dorëheqjen më 5 nëntor 2020 para se të jepte dorëheqjen… » ka shkruar gazeta Blick, transmeton gazeta zvicerane Le Canton27.ch 

Njoftimi për zbulimin e një varri masiv pranë Izioum, një qytet ukrainas i ripushtuar nga kyiv, ringjall idenë e paraqitjes së Vladimir Putin para drejtësisë ndërkombëtare. Problemi: realiteti është nje dritë e largët…

Ja cfare shkruan gazeta zvcerane Blick per hetimet dhe akuzat e mundshme për ta dërguar Putinin në Hage per krime në Ukrainë

Ata ëndërrojnë që një ditë të shohin Vladimir Putinin para gjykatësve për t’u përgjigjur për krimet që ushtria ruse akuzohet se ka kryer në Ukrainë. Ata? Së pari presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, natyrisht. Dhe të gjithë ata që në vendin e tij të sulmuar më 24 shkurt, duan të heqin qafe tutelën e Moskës përgjithmonë.

Por, në terren, në anën e Gjykatës Ndërkombëtare Penale (ICC) me qendër në Hagë (PB) ose në qytetet ukrainase të ripushtuara këto ditë nga forcat qeveritare, shumë të tjerë po punojnë për të akredituar hipotezën. e një ukrainase të mundshme « . Nuremberg”.
Nga 20 nëntori 1945 deri më 1 tetor 1946, në gjykatën e Nurembergut në Gjermani, 31 të pandehur (përfshirë disa persona juridikë, si Gestapo ose Komanda e Lartë e Wehrmacht) u gjykuan për « krime kundër paqes », « krime të luftë” dhe “krime kundër njerëzimit” të kryera gjatë Luftës së Dytë Botërore. Dymbëdhjetë ish-zyrtarë të lartë nazistë u dënuan me vdekje dhe më pas u ekzekutuan.

Një hipotezë jo plotësisht teorike

Hipoteza e një gjykate të posaçme ndërkombëtare – pra referenca në Nuremberg – e cila do të gjykonte Vladimir Putinin dhe sponsorët kryesorë të luftës së nisur nga Rusia në Ukrainë më 24 shkurt 2022, nuk është plotësisht teorike. Është padyshim, për sa i përket situatës, peshës së Rusisë dhe ligjit ndërkombëtar, më afër hipotezës sesa realitetit.

Por referenca për gjyqin e viteve 1945-1946 qëndron. Rusia është një shtet, dhe Ukraina gjithashtu. Ushtria ruse është në fund të fundit nën autoritetin e Presidentit të Federatës, Vladimir Putin. Dëshira e këtij të fundit për të shfarosur armiqtë e tij ukrainas u përsërit në disa fjalime. Presidenti amerikan Joe Biden, padyshim për qëllime politike, nga ana e tij foli në mars për « gjenocid » për këtë konflikt, duke i hapur rrugën një gjyqi të mundshëm në të ardhmen.

Varreza masive dhe varreza masive në Boutcha dhe Izioum

Në këtë kontekst janë shtuar edhe njoftimet e Ukrainës, të transmetuara nga mediat ndërkombëtare, për zbulimin e varreve masive dhe varreve masive në Boutcha, atëherë tani në Izium. Në Boutcha, afër Kiivit, Gjykata Ndërkombëtare Penale në Hagë ka hapur gjithashtu një hetim dhe ka dërguar 42 hetues në vendngjarje. Objektivi aktual është të tregohet se viktimat e identifikuara janë vrarë vërtet nga ushtria e Kremlinit.

Përpiloni aktakuzën

Pyetja qendrore mbetet: si të kalohet nga akuza dhe gjyqi mediatik në një gjykatë të duhur, ku në kutinë e të akuzuarve, mes të cilëve Vladimir Putin mund të gjente një vend në fund të konfliktit? Këtë përgjigje, avokatët janë në proces për ta konstituuar pjesë-pjesë, argument pas argumenti. Ja çfarë mund të themi për të sot:

– Paraqitja e Vladimir Putin para gjykatësve ndërkombëtarë mund të ndodhë vetëm nëse Rusia mposhtet në fushën e betejës, nëse qeveria e tij pranon një armëpushim dhe se ai bashkëpunon me institucionin gjyqësor në fjalë. Megjithatë, këto tre kushte duken joreale sot. Megjithatë, ekziston një precedent shtetëror: ai i Serbisë, ku kryeministri Zoran Gjingjiq arrestoi paraardhësin e tij, Slobodan Millosheviçin, në Beograd më 29 qershor 2001, për ta dorëzuar në Gjykatën Penale Ndërkombëtare për ish-Jugosllavinë, prokurori i së cilës ishte atëherë zviceranja Carla Del Ponte. Ne e dimë pjesën tjetër: Gjingjiq u vra dy vjet më vonë dhe Millosheviç vdiq në burg në 2006, përpara se të mbahej gjyqi i tij.

– Gjykata Ndërkombëtare Penale (GJPN) ka paditur vetëm një kryetar shteti apo qeverie në detyrë në njëzet vjet ekzistencë: Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi, i cili më pas dha dorëheqjen më 5 nëntor 2020 para se të burgoset. (« La Cour pénale internationale (CPI) n’a inculpé qu’un seul chef d’État ou de gouvernement en fonction en vingt ans d’existence: le président du Kosovo Hashim Thaci, qui a ensuite démissionné le 5 novembre 2020 avant de se constituer prisonnier ») Por në rastin e Rusisë, rasti duket i pamundur. Shtetet e Bashkuara, të cilat nuk janë nënshkruese të statuteve të ICC-së dhe që kundërshtojnë kompetencën e tyre për të hetuar ushtarët e tyre, ndoshta nuk do të marrin kurrë rrezikun për të mbështetur një proces të tillë. Aq më tepër që Rusia, e cila fillimisht mbështeti ICC-në, tërhoqi nënshkrimin e saj në vitin 2016, duke iu bashkuar kështu qëndrimit të Uashingtonit. Duhet të theksohet se Bashar Al Assad, presidenti sirian, nuk u padit nga ICC për « krime lufte » pavarësisht mizorive të kryera nga trupat e tij, të mbështetur nga Rusia.

Provat thelbësore

– Një “Nurnberg” për Ukrainën duhet më në fund, duhet të përsëritet, të bazohet në akuza të mbështetura me prova. Në veçanti, prokuroria duhet të japë dy lloje elementesh. 1) Ai duhet të provojë, ose të paktën të demonstrojë, se njësitë e rregullta të ushtrisë ruse të identifikuara siç duhet ishin përgjegjëse për krime të tilla si përdorimi pa kriter i dhunës në zonat urbane, krimet kundër civilëve, torturat ose dëbimi i popullatës. 2) Ai duhet të dëshmojë se Vladimir Putin kishte dijeni për këto dhunime, edhe se ai i urdhëroi ato.

Krimi i agresionit u thirr sot

– Megjithatë, ekziston një hipotezë përfundimtare për të sjellë Vladimir Putin para drejtësisë: krimi i agresionit. Kështu mbron avokati britanik për të drejtat e njeriut, Philippe Sands, i mbështetur nga ish-kryeministri Gordon Brown. Të dy mbrojnë konceptin e « kimit të agresionit », të përmendur në verën e vitit 1945 nga një jurist sovjetik, Aron Trainine. Përcaktohen me këtë term « krimet kundër paqes », të hyra në të drejtën ndërkombëtare. “Gjykata speciale për shtypjen e krimit të agresionit kundër Ukrainës mund të ngrihet shpejt”, thanë ata në një forum të fundit në Le Monde.

Po sikur të plotësoheshin të gjitha kriteret e tij dhe drejtësia ndërkombëtare, në një formë apo në një tjetër, të padisë presidentin rus? Asgjë nuk do të zgjidhej. Ai me të vërtetë do të duhej të kapte zotërinë e Kremlinit në Rusi. Një skenar i cili, në vetvete, konfirmon se një « Nurnberg » i mundshëm ukrainas është, për momentin, një fantazi ligjore.

Derniers articles