24.1 C
Berne
mercredi 17/07/2024

Gazeta zvicerane: Shqiptarët në Serbi (në Preshevë) nuk e njohin Vucicin si president te tyre!

Bernë, 7 maj -Presidenti Aleksandar Vuçiq refuzon të vendosë sanksione ndaj Rusisë, edhe pse vendi i tij ka qenë kandidat për në BE për dhjetë vjet. Një kërkim për shkaqet – nga Beogradi në Luginën e Preshevës në jug, shkruan fillimisht gazeta zvicerane WOZ Die Wochenzeitung duke ju perkushtuar situates ne Serbi nga Beogradi deri ne Presheve pas invazionit rus mbi Ukrainë, kërcnim ky identik me invazionin e deshtuar serbe ne Kosovë me 1999. shkruan gazeta zvicerane Le Canton27.ch

Duke ecur më në jug nga Nishi, peizazhi bëhet më malor. Së shpejti minaret e bardha të xhamive do të ngrihen në qiell. Pakica shqiptare e vendit, rreth 48,000 njerëz, jeton këtu në Luginën e Preshevës, në trekëndëshin kufitar ndërmjet Kosovës, Serbisë dhe Maqedonisë së Veriut. Të rinjtë në kafene tundin kokën kur pyeten nëse Vuçiq është presidenti i tyre (Die jungen Leute in den Cafés schütteln den Kopf, wenn man sie fragt, ob Vucic ihr Präsident sei) shkruan gazeta WOZ Die Wochenzeitung.

Në Luginë bombardimet e NATO-s njihen si çlirim! Shqiptaret jashta Kosovës, ne Luginë, si nje si « një trup pa zemër » («Wie ein Körper ohne Herz»)

Sipas një studenteje që kryen studimet master në Turqi, shumë do të preferonin të jetonin në Kosovën fqinje. Në Preshevë bombardimet e NATO-s nuk kujtohen si traumë por si çlirim (An die Nato-Bombardements erinnert man sich in Presevo nicht als Trauma, sondern als Befreiung.), shkruan gazetaWOZ Die Wochenzeitung, trasnmeton gazeta zvicerane Le Canton27.ch

Dhe kjo pavarësisht se në këtë proces u vranë edhe shqiptarë. Në një incident veçanërisht tragjik, bombarduesit ngatërruan një udhëtim refugjatësh me një kolonë ushtarake. Mbi shtatëdhjetë njerëz vdiqën.

Megjithatë, shumë shqiptarë janë mirënjohës ndaj SHBA-së. Së fundmi ka ndërruar jetë Madeleine Albright, e cila ishte Sekretare e Shtetit të SHBA-së në vitin 1999 dhe Ardita Sinani, kryetarja e Preshevës, ka postuar një fotografi në Instagram. Poshtë rreshtit: « Pusho në paqe ».

Ndërkohë, në Beograd, nacionalistët pro-rusë po marshonin në rrugë me slogane të kundërta. « shjoft në ferr, Albright! » ishte në një poster. I pyetur për këtë, kryebashkiaku Sinani shkon shpejt te pika. 42-vjeçari ka ndarë deklarata të shumta solidariteti me Ukrainën në internet javët e fundit. Ajo nuk tregon mirëkuptim për marrëdhëniet e ngushta dhe miqësore të Vuçiqit me presidentin rus. « Serbia tani duhet të pozicionohet shumë qartë, » thotë ajo, « nëse dëshiron të jetë pro-evropiane apo pro-ruse. Është momenti i fundit për të vendosur se në cilën anë dëshironi të jeni”.

Derniers articles