22.2 C
Berne
jeudi 18/07/2024

Flet gazetari shqiptar që lëshoi Ukrainën 24 orë para invasionit rus. Sot bëhen dy vjet kur Rusa nisi te ukupoj Ukrainën…

Natën e 23 deri më 24 shkurt 2022, Vladimir Putin nis « operacionin e tij special ushtarak » në Ukrainë. Shtete, opinione ndërkombëtare dhe media i kaplojnë habia. Sot bota do të shënojë dy vjetorin e fillimit të pushtimit rus të Ukrainës me mitingje, takime dhe ekspozita në mbështetje të Ukrainës. Sot dy vjet, para se me kris isha ne Kievë. Më 24 shkurt bëhen dy vite kur Rusia nisi te ukupoj Ukrainën…Lufta Rusi-Ukrainë deri tani ju ka marrur jetën e mbi 20 gazetarëve nga bota

Lufta Rusi-Ukrainë deri tani ka kushtuar jetën e mbi 20 gazetarë

Keto dy vjet luftime shkaktuan nje bilnac te rende viktimash, ku Ukraina humbi me shume popullate civile, kurse Rusia humbi me shume ushtare dhe teknike ushtarake. Lufta në Ukrainë: Një numër i vdekjeve prej më shumë se 200,000 civilëve. Gati 6.5 milionë prej tyre janë ende refugjatë jashtë vendit, tha OKB të enjten. Vetem Zviucra strehoi mbi 100.000 mije.
Nga ana e ushtarake, Sipas gazetes zvicerane ne shqip Le Canton27.ch , duke ju referuar burimeve të inteligjencës nderkombëtare, mbi 500.000 mije rusë humbën jetën nga invasioni deri më 1 janar 2024.

Tubimet janë paralajmëruar në disa qytete evropiane, ndërsa sot në Beograd do të mbahet Marshi i Solidaritetit me Ukrainën, do të hapet ekspozita dhe evnemnet te larmishme me moton « Solidariteti me Ukrainën », ku do të mbahet një panel diskutimi « Për luftën dhe rrezistenc e ukrainasve nga okuptaro rus », shkruan gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Gazetarët vendas dhe anëtarët e shtypit që janë dyndur në Ukrainë nga e gjithë bota po rrezikojnë vazhdimisht jetën e tyre për të mbuluar zhvillimet më të fundit në terren në vendin e shkatërruar nga lufta.

Që nga 24 shkurti, data e shpërthimit të armiqësive midis Rusisë dhe Ukrainës, mbi 20 gazetarë janë vrarë dhe 20 të tjerë janë plagosur, tha të martën Ministria e Kulturës dhe Politikës së Informacionit të Ukrainës.

Megjithatë, kjo nuk është përpjekja e parë e Rusisë në Ukrainë. Por gjatë aneksimit të Krimesë në 2014, organizimi i një referendumi hodhi konfuzionin në atë që ishte në rrezik: « Në atë kohë, e gjithë kjo nxiti një lloj dyshimi për faktin se ne mund të flisnim për luftë ose jo, » kujton Anna. Colin Lebedev, shkencëtar politik i specializuar në shoqërinë post-sovjetike dhe pedagog i shkencave politike në Universitetin e Nanterres.

Në Itali, e cila këtë vit kryeson Grupin e Shtatë Vendeve të Zhvilluara Industrialisht (G7), do të mbahet një samit virtual me Presidentin e Ukrainës Volodymyr Zelensky në shenjë mbështetjeje për vendin e tij.

Tubimet do të mbahen në disa qytete si Berlin dhe Varshavë, e diku tubime do të jenë para ambasadave ruse.

Në prag të atij përvjetori, u prezantuan paketa të reja sanksionesh kundër Rusisë.

Të premten, Këshilli i Bashkimit Evropian prezantoi paketën e 13-të të masave kufizuese kundër Rusisë, dhe një kompani nga Serbia është gjithashtu në listën e subjekteve të sanksionuara për anashkalimin e kufizimeve tregtare.

Sanksione të reja « kundër regjimit të Vladimir Putinit dhe atyre që janë përgjegjës për vazhdimin e luftës së tij të paligjshme, të paprovokuar dhe të pajustifikuar të agresionit dhe atyre që e mbështesin atë » u vendosën për 106 individë dhe 88 subjekte përgjegjëse për minimin ose kërcënimin e integritetit territorial, sovranitetit dhe sovranitetit dhe pavarësia e Ukrainës.

BE-ja ka bërë thirrje për mbështetje të vazhdueshme për Ukrainën, pasi Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, po udhëton nëpër botë për të kërkuar mbështetje, veçanërisht mbështetje ushtarake.

Në përgjigje të sanksioneve evropiane, Moska zgjeroi listën e politikanëve të BE-së që i ndalon të hyjnë në Rusi.

Presidenti amerikan Joseph Biden njoftoi gjithashtu sanksione kundër 500 subjekteve ligjore dhe të tjera në Rusi dhe gjetkë për shkak të luftës në Ukrainë dhe vdekjes së liderit të opozitës ruse Alexei Navalny në burg.

Përvjetori i dytë vjen pas vdekjes së fundit të kundërshtarit të Kremlinit Alexei Navalny në burg në rrethin Arktik. Vdekja e tij shkaktoi një valë mitingjesh për të nderuar Navalny, por edhe pakënaqësi ndaj autoriteteve ruse.

Nëse më 24 shkurt 2022 kamerat janë fokusuar në Ukrainë, për studiuesin, kjo ndodh sepse ngjarja është “shumë e lehtë për t’u kategorizuar dhe treguar menjëherë: është një agresion ndërshtetëror. Lloji i luftërave që ne menduam se nuk do të ndodhin më në botën perëndimore. »

Megjithëse nuk ka rregulla në lidhje me mbulimin mediatik të një konflikti, disa elementë kontribuojnë fuqishëm në të. Lufta në Ukrainë bashkon « një koktej faktorësh » që do të thotë se mediat franceze do ta kapin këtë lajm, sipas Arnaud Mercier, studiues në Qendrën për Analizë dhe Kërkim Ndërdisiplinor mbi Media (Karizëm). Duke u nisur, sipas tij, nga fakti se lufta është një shkëputje nga rrjedha normale e jetës. Një identifikim me një nga dy kampet shfaqet, në “një luftë vlerash mes një regjimi demokratik të sulmuar nga një diktaturë”, shton ai. Kjo histori është mishëruar gjithashtu nga Vladimir Putin, i cili mban çelësat e luftës, dhe nga Volodymyr Zelensky, aktori që u bë president i Ukrainës, i mbështetur nga populli i tij dhe i shpallur si një « hero lufte ». Së fundi, është një situatë që krijon ankth për publikun, i cili së shpejti do të përjetojë pasojat e drejtpërdrejta të kësaj lufte, veçanërisht me inflacionin e produkteve ushqimore dhe energjetike.

Derniers articles