16.6 C
Berne
lundi 15/07/2024

Dhjetëra emigrantë shqiptarë janë bllokuar në Afrikë, mes Anglisë dhe Ruandës. Ata luftojnë me jetën, kërkojnë ndihmë nga UNHCR

Bernë/Kigali, 17 qershor -Një vendim i Gjykatës Evropiane për të Drejtat e Njeriut ndaloi avionin që transportonte azilkërkuesit nga Britania e Madhe në Kigali të Rwandes. Dëbimi u ndërpre, fal kesaj gjykate evropiane. Avioni që duhej të merrte emigrantë të paligjshëm, 140 sosh nga Londra per t’i derguar në Ruanda mbeti i bllokuar mbrëmjen e së martës. Aty ishin edhe disa shqiptare, njofton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch, e cila ka arritur te kontaktoi disa azilkerkues, te cilet ishin viktime e bandave te trafikimit ne Shqiperi dhe Afrikë.

Deshton fluturimi i avionit nga Anglia ne Ruanda! Është anuluar transferimi i parë i emigrantëve nga Britania në Kigali 

« Ju lutemi ndaloni avionin »: azilkërkuesit luten përpara fluturimit të dëbimit nga Ruanda
Të dëbuarit e pritur « të rraskapitur mendërisht » filluan ofertat ligjore të minutës së fundit për të shmangur largimin nga Anglia. Ndersa dhjetar emigrante tjere shqiptare janë bllokuar në Afrikë, në Kigali të Ruandës. Ata luftojnë me jetën, kerkojnë ndihme nga UNHCR, njofton gazeta zvicerane ne shqip  Le Canton27.ch

“Jemi ketu shume keq ne Rwuanda. Gjuhen nuk e dime, eshte vape dhe nuk e njohim mjedisin. Askush nuk na ndihmon. Ketu nuk kishte as ambasade e as konsulatate shqiptare. Prandaj, apelojme tek autoritetet nderkombëtare, sidomos ata nga UNHCR te kontaktojne zyrtaret e Ruandes te na ndihmojne te na shpëtojne jeten se ketu nuk jemi vetëm, por me fëmije dhe gra…”

Një azilkërkues shqiptar dhe viktimë e bandave te trafikimit ka thënë për gazeten zvicerane Le Canton27.ch se jeta e tij eshte ne rrezik.

I riu 32-vjeqar shqiptar me disa shoke,  jane ra ne halle ne nje qender azilantesh, siq shprehen ata, qe i ngjane me shume një kampi perqëndrimi ne  Afrikën Lindore. Ne kete memsin e qindra azilkeruesve, pos dhejtar shqiptareve, sipas deshmitareve,  aty ka shume  azilkërkues nga Iraku, Irani, Kurdistani, Siria, Afgansitani, Vietnami etj..te cilet kishin arritur me varka te vogla kah mesi i majit.

Njeri nga refugjatet shqiptar qe deshti tembet anonim për gazeten zvicerane Le Canton27.ch ka deklaruar se  “në Shqipëri me disa shoke te mi jemi shfrytëzuar nga trafikantët për gjashtë muaj rresht derisa na trasnefruan në Francë, ku kemi paguar nga 2-3 mije euro, qe as veti nuk e dinim se ne cfare destinacioni po na dergonin… »

Njëri nga azilkeruesit S.F ka pohuar se « Unë me shoket e mi nuk guxojme te kthehemi në Shqipëri sepse trafikantët qe i kemi paguar atje do të na vrasin. I vetmi vend i sigurt për ne është Britania e Madhe. Duhet te largohemi gjithsesi nga Kigali se ketu jemi shume keq. Familja ime në Shqiperi është shumë e shqetësuar për atë që po më ndodh neve ketu ne Ruanda dhe sdi pse dhe kush na sollen ketu, ne kete vend te nemun, qe nuk dime asgje, as gjuhen e as terrenin. »

Ne nderkokeh gazeta zvicerane Le Canton27. ch eshte kontaktuar nga autoritet ruandez., Ne nje leter derguar redaksise, autoritetet nga Kigali kerkojne urgjent perkthyes nga Shqiperia apo Kosova për te perkthyer nga shqipja ne frengjisht apo anglisht, sepse policia dhe autoritet e migracionit ne Kigali jane ne hall me shqiptaret qe nuk po njohin gjuhen dhe nuk jane kah meren vesh kurqysh.

Një përballje dramatike ligjore përfundoi të martën mbrëma me qeverinë britanike që anuloi fluturimin e saj të parë të planifikuar për të dërguar azilkërkuesit në Ruandë.

Vetëm disa orë përpara se fluturimi të fshihej, kryeministri Boris Johnson po mbronte planin si një mënyrë për të penguar emigrantët e dëshpëruar që të kalonin Kanalin Anglez me gomone jo të detajuar – dhe për të thyer « rastin e biznesit » të kontrabandistëve që i ndihmojnë ata.

Qeveria dëshiron të vendosë të gjithë ose shumicën e emigrantëve të rritur që mbërrijnë ilegalisht në brigjet britanike në aeroplanë për të fluturuar 4000 milje larg në Afrikën Lindore, ku ata mund të presin ndërsa pretendimet e tyre po vlerësohen – ose të largohen nëse preferojnë të kthehen në vendet e tyre.

Pas dhejte orëve të tëra pritjes në asfalt në bazën ushtarake Boscombe Down në jug-perëndim të Londrës, Boeing-u me qira posaçërisht përfundimisht mbylli motorët. Vendimi i shpallur nga Ministria e Brendshme britanike ra pak para mesnate.

“Bileta e fundit u anulua. Askush nuk do të shkojë në Ruandë”, shkroi menjëherë shoqata për mbështetjen e refugjatëve Care4Calais, e cila ka luftuar për disa javë kundër këtyre dëbimeve dhe e cila tha se ishtee lehtësuar.

Boeing-u i karteruar posaçërisht për të transferuar emigrantë të paligjshëm nga Londra në Kigali nuk mund të ngrihej për shkak të një mase urgjente të marrë mbrëmjen e së martës nga Gjykata Evropiane e të Drejtave të Njeriut.

Fillimisht, autoritetet synonin të dëbonin deri në 140  emigrantë (kresisht shqiptarë, iranianë, irakenë dhe sirianë) në këtë fluturim të parë, një shifër e cila është reduktuar në një rrjedhë pas apeleve të ndryshme individuale.

Kalimet ilegale të Kanalit janë objektivi i qeverisë konservatore dhe shkaktojnë rregullisht tensione me Francën. Që nga fillimi i vitit, më shumë se 10,000 emigrantë kanë kaluar ilegalisht detin për të arritur në brigjet britanike me varka të vogla, një rritje në krahasim me vitet e mëparshme, të cilat tashmë ishin rekord.

Është një pengesë poshtëruese për qeverinë britanike: pavarësisht vendosmërisë së saj për të deportuar emigrantët në Ruandë për të penguar ardhjet e paligjshme në Britani te Madhe, fluturimi i parë, i planifikuar për të martën në mbrëmje, u anulua pas apeleve të minutës së fundit.

Ky projekt i kritikuar nga OKB-ja është shumë i popullarizuar në mesin e elektoratit konservator. Por pas veprimeve ligjore, dhe një vendimi urgjent nga Gjykata Evropiane e të Drejtave të Njeriut, avioni i kartësuar posaçërisht për qindra mijëra euro mbeti në tokë.

Në Ruandë, e sunduar nga Presidenti Paul Kagame që nga fundi i gjenocidit të vitit 1994, i cili vrau 800,000 njerëz sipas OKB-së, qeveria akuzohet rregullisht nga OJQ-të për shtypjen e lirisë së shprehjes, kritikës dhe opozitës.

Derniers articles