14.8 C
Berne
lundi 27/05/2024

Apart’heidi i shekullit XXI në zemër të Evropës që po ndodhë para syve të BE-së në Veri te Kosovës i nxitur nga Beogradi dhe Moska për ta destabilizuar rajonin

Bernë-Mitrovica, 16 dhjetor -Dhjetra serbë të Kosovës te nxitur nga Beogradi ngritën barrikada në një rrugë në veri të vendit, duke bllokuar rruget, duke ndare qytetaret, gati qe nje jave ne sy te te BE-së e cila nuk po bene asgje perveq deklaratave përkunder apeleve te insitucioneve te Qeveris es e Kosovës, KFOR-it dhe NATO-s dhe SHBA-ve qe te hiqen barrikadat nga serbet për te mos penguar bashkejetesen dhe elviojen e lire të qytetarëve, njofton nga Mitrovica korrespondenti i gazetes zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

BE dhe Serbia po cenon e lëvizjen e lire te qytetareve ne Kosovë. Brukseli me liberlizimin e vizave, Beogradi me barrikada!

Patroni i diplomacisë evropiane, Josep Borrell, i cili përshëndeti vendimin e Prishtinës të dielën e fundit, gjithashtu bëri thirrje për « heqjen e menjëhershme të të gjitha pengesave në rrugë ».

Serbët e Veriut thone se kemi probleme dhe presion me shume me Beogradin  dhe bandat kriminale serbe, se sa me shqipteret e Kosovës

Kamionë, autoambulanca dhe makineri bujqësore janë ngritur për të bllokuar trafikun, mes tensioneve të shënuara ditët e fundit nga shpërthime, të shtëna dhe një sulm që synonte një patrullë policie. Në këtë sulm është plagosur një polic shqiptar i Kosovës.

Një vit më parë, pasi serbët lokalë bllokuan të njëjtat rrugë në një rresht tjetër mbi targa, qeveria e Kosovës vendosi forcat speciale të policisë dhe Beogradi fluturoi avionë luftarakë afër kufirit. Derisa sot ne Evrope dnertohen urat, ne veri te Kosoves serbet shkaterrojne urat bashkejteses me ndasrje, aprat’heide qe jane pare ne vednet afrikane dhe ato diktatoriale. Ky apat’heid apo segregacion eshte para edhe para vitit 1999, ne kohen e diktatorit te fundit serbe ne Evrope Sllobodan Miloshevic

Tensionet mes dy vendeve mbeten të larta dhe paqja e brishtë e Kosovës ruhet nga një mision i NATO-s me 3770 trupa në terren. NATO ka pèremtuar se kjo situate e brishte mund t ju ipon rritjen e numrit te forcave te tyre ne Kosovë  për te ruajur paqen dhe stabilietin në rajon

Protestuesit nga minoriteti serb i Kosovës janë të indinjuar nga arrestimi i një ish-polici të përkatësisë etnike serbe, i dyshuar për përfshirje në sulmet ndaj policisë së Kosovës. Bnadat rkiminale qe po vejne barrikada duke vene aparat’heidin ne Veri te meshtetur nga Beogradi kerkohen jo vetem nga policia kosovare por edhe nga nderkombëtaret te cilet jane vene ne listen e zeze te SHBA-ve, Britanikeve dhe disa vendeve tjera evropiane, shkruan gazeta zvicerane Le Canton27.ch

Serbët e Veriut i kane dekalruar sot gazetes zvcerane ne shqip se  » ne nuk kemi kurrefare problemi me shqiptaret e Kosoves, perkundarzi kemi bashkepunim dhe komshinj te mire. Ne kemi probleme dhe presion me shume nga Beogradi dhe bandave kriminale ne Veri qe na kane sjellur ne kete situata duke na vene mes dy zjarreve mes Beogradit dhe ekstremisteve serbe ne Veri »

Kremlini, para luftes ne Ukrainë financoi mediat ne ballkan me rreth 30 milionë euro, perfshirë ketu edhe Kosoven dhe Shqiperinë

Apart’hejdi i shekullit XXI në zemër të Evropës që po ndodhë para syve të BE-së në Veri te Kosovës i nxitur nga Beogradi dhe Moska për ta destabilzuar rajonin. Por ky destabilitet nuk do te mund te behej pa ndihmen edhe te mediave, për cka sipas gazetes zviceran ne shqip La Canton27.ch, para lufte ne Ukraine Kremlini ka investuar rreth 30 milionë euro për mediat ne ballkan perfshire ketu edhe ato ne Serbi, Kosove dhe Shqiperi. Prandaj , dite me pare reagoi ashper edhe Drejtoresha e NDI në Kosovë, Nancy Soderberg dhe raportuesja për Kosovën në PE, Viola Von Cramon sipas të cilvae kërcënim i shoqërisë ne Kosovë po ndodhe per shkak propagandes, shpërndarjen e dezinformatave nga mediat në publik.

Ket kërcnim serioz te Kosoves nga ana e portaleve, tv  dhe mediave tejra ne rajon e ka deshmuar edhe raportuesja për Kosovën në PE, Viola Von Cramon e cila nder tjera ka deklaruar se imazhi i Kosovës tregon që bizneset e politika janë të përfshira në fushatën e dezinformimit. (According to her, the media landscape shows that businesses and politicians are involved in disinformation campaigns)

Soderberg nga SHBA dhe Von Cramon nga BE: Shoqëria kosovare është e kërcnuar nga dezinformatat e mediave. Jepen « lajme toksike ». Brukseli dhe Uashingtoni kërkojnë transparencë të mediave se kush i financon ato?..Dhe për cudi, keto deklarata deh akuza te zyratrve ne Burkseli dhe Uashngtoni ndaj mediave kosovare, asnje medium nuk i ka publikuar, perveq dy a tri nga 300 media sa jane sot ne Kosovë?!

Politikanja serbe nga Kosova, Rada Trajkoviq, ka bërë komentet e saj mbi zhvillimet e fundit në veri të vendit. Ajo thotë se “situata në veri është alarmante » derisa elaboron që serbët lokalë nuk kanë mbrojtje të Policisë.

Trajkoviq ka akuzuar Vuçiqin për largimin masiv të zyrtarëve serbë nga institucionet e vendit, derisa ka bërë thirrje për rikthimin e policëve serbë “urgjentisht” në shërbim.

Ministri i Brendshëm kosovar Xhelal Svecla tha se ish-polici i arrestuar ishte një nga dy të dyshuarit e arrestuar pas sulmeve ndaj patrullave policore gjatë dy ditëve të fundit.

Tensionet e fundit shpërthyen pas vendimit të autoriteteve të Kosovës për organizimin e zgjedhjeve lokale më 18 dhjetor në komunat me shumicë serbe, të cilat partitë kryesore politike serbe kanë shpallur se duan t’i bojkotojnë.

Menjëherë pas vendosjes së barrikadave, presidentja e Kosovës Vjosa Osmani njoftoi se kishte vendosur që zgjedhjet lokale të shtyhen për 23 prill.

Pederisa ne Evrope ndertohen ura bashkepunimi, pse BE po lejon serbet shkaterrimin e urave te bashkejetesës mes kosovareve dhe serbeve qe Zvicra dhe komuniteti nderkombëtar i ndertuan me mundi

Demonstruesit serbë kishin bllokuar trafikun në dy pikat kryesore kufitare ndërmjet Kosovës dhe Serbisë në shtator, për të shprehur zemërimin e tyre për targat.

Minoriteti serb në Kosovë, i cili numëron rreth 100,000 anëtarë te këcnuar nga bandat mafioze serbe, me inkurajimin e Beogradit, refuzojne integrimin ne insitucionet e Kosovës te cilet marrin rroga edhe nga Prishtina edhe nga Beogradi qe nga viti 2008, nga shpallja e pamavresise se Kosovës te cilet te drejt legjitme e ka konfirmuare edhe Gjykata Nderkombëatre e Hagës.

Ndryshe nga pakica serbe ne Kosovë qe po bjene zhurme me provokime te nxitur nga Beokjradi dhe Moska, me qellim te destabilitetin të rajonit, komunitet shqiptar (në Jug të Serbisë: Medvegjë, Bujanoc dhe Presheve) në kufi me Kosovën jane te qete edhe pse kane nje mije aresera për t’u revoltuar dhe protestuar. Ky rajon ne « Jug te Serbise » apo Kosove Lindore, siq njihet nga shqiptaret, numerikisht dy here me shume se serbet ne Kosovë, eshte rajoni me varfur dhe i shtypur ne Evropë qe po mbahet i diskriminuar dhe i injoruar sa nga Serbia po aq edhe nga BE. Sikur t’mos ishte kështu sigurisht nuk do te vazhdonte eskodi nga ky rajon ne drejtim te Zvicres dhe vendeve tjera evropiane.

Nëse BE i jep te drejten e aparth’eidit serbeve ne zemer te Evropes duke vene barrikada, cfare do te ndodhte, sikur neser edhe shqiptaret ne Serbi (mbi 120.00 nga Lugina e Preshevës) te hedhnin barrikada ne autostraden Preshevë-Shkup?!

Për situten e tensionuar lajme te mira nuk sjellin nga rajoni as mediat zvicerane, gjendje kjo e cila ka shqetesuar pa masë edhe komunitetin kosovare ne Zvicer numri i te cileve sillet rreth 300 mije.

“Zvicra mbështet procesin e dialogut ne Bruksel te udhëhequr nga BE-ja dhe përkrah një proces efektiv dhe të qëndrueshëm paqeje. Nuk ka alternative tjeter pos vazhimit te procesit te dialogut ne Bruksel mes Beogradit dhe Prishtinës…” ka deklaruar shefi i diplomacise helvetike z.Ingazo Casais (DFAE) i pyetur nga redaktori i gazetes zvicerane ne shqip Le Canton27.ch per dialgun e Brukselit mes Kosoves dhe Serbisë dite me pare gjatë një dreke pune ne Bernë me presidentin dhe gazetaret boteror.

Në Forcat nderkombëtare (KFOR) ushtaret helvetik Swisscoy, aktualisht janë të dislokuar 195 burra dhe gra zviceranë. Sitauate  brisht ne Kosove ka bere qe Berna te prolongoi misionin e trupave te Swisscoy-it deri ne vitin 2026, njofton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch.

Kosova aktualisht njihet diplomatikisht nga 115 shtete si të pavarura. Në përgjithësi, që nga shpallja e pavarësisë së Kosovës më 17 shkurt 2008, 115 nga 193 shtetet anëtare të Kombeve të Bashkuara, 22 nga 27 shtetet anëtare të Bashkimit Evropian, 26 nga 30 anëtarët e NATO-s dhe 35 nga 57 anëtarët e Organizatës për Bashkëpunim Islamik e kanë njohur Republikën e Kosovës si shtet të pavarur. Njohesisht ehste e njohur edhe nga Izareli. Veq kesja Kosva sot eshet antear ee plote e FIFA-s dhe UEFA-s

Derniers articles