20.9 C
Berne
mardi 26/09/2023

Presidenti i Konfederatës Ignazio Cassis merr pjesë në konferencën për mbështetjen e popullsisë në Ukrainë

Këshilltari Federal Ignazio Cassis, i ulur në një tavolinë, dëgjon fjalimin e presidentit ukrainas Zelensky të transmetuar në një ekran (Le président de la Confédération Ignazio Cassis appelle à la coordination de l’aide humanitaire pour l’Ukraine)

Bernë, 13 dhjetor (Nefail Maliqi) -Sulmet e udhëhequra nga Rusia kanë shkatërruar gati gjysmën e infrastrukturës energjetike të Ukrainës. Qasja në ujë të pijshëm, si dhe furnizimi me energji elektrike dhe lidhjet e telekomunikacionit janë ndërprerë në shumë vende. Me fillimin e dimrit, situata tashmë e pasigurt e popullsisë përkeqësohet. Konferenca e organizuar në Paris nga Franca dhe Ukraina në mbështetje të qëndrueshmërisë civile të Ukrainës kishte për qëllim diskutimin e ndihmës që do t’u jepej urgjentisht njerëzve të prekur nga lufta në Ukrainë, njofton Le Canton27.ch

Presidenti i Konfederatës Ignazio Cassis mori pjesë në një konferencë në Paris të organizuar nga Franca dhe Ukraina, gjatë së cilës u diskutuan masat konkrete të ndihmës humanitare për popullsinë në Ukrainë gjatë dimrit. Objektivi ishte identifikimi i masave konkrete mbështetëse për katër muajt e ardhshëm në fushat e energjisë, ujit, sigurisë ushqimore, shëndetit dhe transportit, dhe kthimi në rindërtimin e Ukrainës, një temë e iniciuar nga konferenca e Luganos, e cila e bëri atë temën e saj kryesore. korrikun e kaluar dhe që u trajtua sërish në konferencën e Berlinit.

Presidenti i Konfederatës Ignazio Cassis nënvizoi në Paris urgjencën e mbështetjes për popullsinë në Ukrainë. Gjatë vizitës së tij në Kiev (kyiv) në tetor 2022, ai ishte në gjendje të shihte vetë shkallën e dëmit të shkaktuar nga sulmet ruse. Ai iu referua planit të veprimit të ndihmës dimërore të vendosur nga Këshilli Federal dhe miratuar nga Parlamenti, në të cilin 100 milionë franga janë caktuar për të mbështetur projektet urgjente të riparimit të infrastrukturës energjetike dhe për të ndihmuar shumë njerëz në Ukrainë për të përballuar dimrin. Ditët e fundit kamionë nga Su
Isse transportoi gjithashtu 30 gjeneratorë në Ukrainë.
Presidenti i Konfederatës nënvizoi gjatë konferencës se një koordinim i mirë ishte i nevojshëm për një mbështetje efektive nga shtetet. Ky koordinim bazohet gjithashtu në Parimet e Luganos dhe kreu i FDFA përshëndeti vendimin e fundit të shteteve të G7 për të krijuar një platformë për koordinimin e ndihmës së ofruar nga shtetet donatore. Sipas tij, ky koordinim është po aq i rëndësishëm sa besimi, i cili “zhvillohet përmes projekteve tona të përbashkëta dhe zbatimit të reformave konkrete dhe ambicioze”.

Derniers articles

La Suisse est solidaire avec le Kosovo. Berne condamne l’assassinat du policier albanais par des gangs serbes. Elle exige la punition des auteurs de...

Berne, 25 septembre - L'assassinat du policier albanais Afrim Bunjaku, originaire du nord du Kosovo, par des bandes criminelles et des terroristes serbes l'a...

Zvicra solidarizohet me Kosoven. Berna denon vrasjen e policit shqiptar nga bandat serbe. Kerkon ndeshkimin e autoreve te ketij krimi

Bernë, 25 shtator -Vrasja e policit shqiptar, Afrim Bunjaku, nga Kosova në veri, nga bandat kriminale dhe terroristët serb po flitet nga mbarë komuniteti...

“Gjyshja lutej para një stalle”- Imzot Arjan Dodaj fjalim përpara Papa Françeskut

Rome, 25 shtator -Share Button Gazeta Blic Imzot Arjan Dodaj, Arqipeshkv të Kryedioqezës së Tiranë-Durrësit ka mbajtur një fjalim në Marsejë përpara Papa Françeskut.Papa...

FIFA dhe OKB (UNODC) rinovojnë Memorandumin e Mirëkuptimit për të larguar krimin nga futbolli

Presidenti i FIFA-s, Gianni Infantino dhe drejtori ekzekutiv i UNODC-së, Ghada Waly vazhdojnë marrëveshjen. Të dy organet përsërisin vendosmërinë për të luftuar korrupsionin dhe...

Deputeti nga Gjeneva, Leonard Ferati per policin e vrare: Sot dite zie per «leutrimin» shqiptar Afrim Bunjakun, per dite te bardha per Kosoven!

Deputeti i kantonit te Gjeneves Leonard Ferati ne protesten e fundit para OKB-se ne Gjeneve Gjeneve, 25 shtator -Se shqiptaret jane shembull suksesi dhe integrimi...