13.7 C
Berne
dimanche 4/06/2023

Anna Jobin, presidente e Komisionit Federal të Medias (COFEM)

Berne -Anna Jobin, presidentja e re e Komisionit Federal të Medias (COFEM). Këshilli Federal e zgjodhi atë në këtë post në mbledhjen e 11 qershorit 2021. Presidentja e re për Komisionin Federal të Medias Anna Jobin eshte zgjdhur presidentja e re e Komisionit Federal të Medias (COFEM). Këshilli Federal e zgjodhi atë në këtë post në mbledhjen e 11 qershorit 2021, njfton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Anna Jobin, 38, është një studiuese e asociuar në Laboratorin për Studime të Shkencës dhe Teknologjisë (STSLab) në Universitetin e Lozanës dhe një bashkëpunëtore e specializuar në Institutin Alexander Humboldt für Internet und Gesellschaft në Berlin. Ajo kryen kërkime dhe shkruan botime kushtuar veçanërisht etikës së algoritmeve dhe inteligjencës artificiale, si dhe qeverisjes së dixhitalizimit. Prandaj, ajo është ekspertja ideale për të koordinuar punën e COFEM në lidhje me sfidat e ardhshme të peizazhit mediatik zviceran.

Anna Jobin është anëtare e COFEM që nga viti 2020, ajo do të marrë presidencën më 1 tetor 2021. Otfried Jarren, Profesor Emeritus i Shkencave të Komunikimit dhe Medias në Universitetin e Cyrihut, ka drejtuar COFEM që nga krijimi i tij në 2013. Sipas Gjatë gjatë presidencës së tij, Komisioni Federal i Medias është bërë një organ i rëndësishëm për çështjet aktuale të politikave mediatike.

Ajo ka shkruar dokumente pozicionesh të diskutuara gjerësisht mbi shërbimin publik, ndihmën për median apo të ardhmen e mediave në Zvicër. Roli i COFEM-it I mandatuar nga Këshilli Federal, COFEM vëzhgon sistemin zviceran të medias, analizon tema specifike që lidhen me median dhe bën rekomandime për çështje specifike.

Derniers articles

Pushimet verore: Çmimet më të ulëta në ballkan dhe Evropë ato në Shqipëri. Zvicra ka emër në Shqiperi. Hoteli « Mövenpick » në Lalez Durrës me...

Ky është hoteli me modern shqiptar «Mövenpick» në Lalez Durrës vetem 20 minuta nga kryeqyteti shqiptar Tiranës, me i preferuari për shqiptarët e diasporës! Pushimet vjetore në...

Me Xherdan Shaqirin nuk ka krizë për Zvicrën

Kur është Xherdan Shaqiri në formë padyshim se nuk ka krizë edhe për lojën e kombëtares së Zvicrës. Zvicra po përgatitet për dy sfidat e...

Zvicra fton tre shqiptarë në krye me kapitenin Granit Xhaka

Treneri i kombëtares zvicerane Murat Yakin, gazetarit shqiptar te Le Canton27.ch: Jemi gati për kualifikuese të Kampionatit Evropian. Zviceta gati edhe perballe Serbisë Selektori i...

Në fjalimin e parë nga Zyra Ovale, Presidenti Biden flet për shmangien e kolapsit financiar

Presidenti Joe Biden mbajti një fjalim të premten në mbrëmje pas miratimit të ligjit për ngritjen e tavanit të borxheve që mund të marrë...

Zelensky për Putinin: Më shumë i ngjan modelit sesa presidentit

Vladimir Putin, për shkak të dëshirës së tij të vazhdueshme për t’i treguar botës diçka, duket më shumë si një manekin sesa një udhëheqës...