18.8 C
Berne
lundi 25/09/2023

Evropianet nervoz, Amerikanja Amy Pope, një grua e parë zgjidhet në krye te Organizatës Ndërkombëtare për Migracionin (OIM) në Gjenevë

Gjenevë, 16 maj (Nefail Maliqi) -Kandidati i mbështetur nga presidenti Joe Biden do të marrë frenat e Organizatës Ndërkombëtare për Migracionin me qendër në Gjenevë.

Amerikania Amy Pope, e afërt me presidentin Joe Biden, do të bëhet gruaja e parë që do të drejtojë Organizatën Ndërkombëtare për Migracionin (IOM) në Gjenevë. Me zgjedhjen e tij, Shtetet e Bashkuara treguan forcën e tyre goditëse kundër evropianëve të hënën, njofton gazeta zvicerane në shqip Le Canton27.ch

Të hënën 175 shtetet anëtare morën pjesë në raundin e parë të votimit të fshehtë në takime me dyer të mbyllura.

Zëvendësdrejtoresha e IOM-it, Amy Pope, ish-këshilltare e Shtëpisë së Bardhë e mbështetur nga Presidenti Joe Biden, fitoi garën me 98 vota, ndërsa presidenti aktual, António Vitorino i Portugalisë, mori 67 vota.

Organizata Ndërkombëtare e Migrimit tha se zonja Pope do të jetë gruaja e parë që drejton organizatën kur të fillojë mandatin pesëvjeçar më 1 tetor.

Kjo grua 49-vjeçare, numri dy në institucion që nga viti 2021, nuk kishte nevojë të drejtohej në një fletëvotim të dytë. Pasi doli e para, ajo mundi të mbështetej në tërheqjen e portugezit në largim Antonio Vitorino, pranë Sekretarit të Përgjithshëm të OKB-së Antonio Guterres dhe u zgjodh me aklamacion.

Evropainet e zemëruar
Shtëpia e Bardhë do të ketë vënë peshën e saj për të rimarrë një mandat të mbushur tradicionalisht nga një shtetas amerikan. Diçka për të mërzitur evropianët.

Të përballur përsëri me një krizë migracioni, zoti Biden dhe sekretari i tij i Eta Antony Blinken thirrën javën e kaluar për të votuar për këtë ish-këshilltar të presidentit.

Derniers articles

Reagim i Këshillit të Ambasadorëve Shqiptarë (KASH), lidhur me veprimet terroriste të bandave serbe në fshatin Banjske të Leposaviqit kundër Policisë së Kosovës

Tirane, 24 shtator -Këshilli i Ambasadorëve Shqiptarë dënon me forcën më të madhe sulmin terrorist të banditeve serbë, nga i cili deri me tani...

Situate e tendosur ne Kosove pas vrasjes te nje polici nga bandat serbe / Diaspora kosovare po flasin per mobilizim. Kurse ne Zvicer paralajmerohen...

Prishtine, 24 shtstor -Sot ne oret e hershme ne Veri te Kosoves eshte vrare nje police dhe nje tjeter eshte plagosur nga bandat kriminale...

Sot ne Veri te Kosoves bandat kriminale serbe vrasin nje police kosovar. Analistet akuzojne Borrell, Lajcak dhe Vucic per nxitje per lufte

Prishtine, 24 shtstor -Sot ne oret e hershme ne Veri te Kosoves eshte vrare nje police dhe nje tjeter eshte plagosur nga bandat kriminale...

Kryeministri Kurti dhe deputeti Wermuth ne Olten uruan fitore kandidateve shqiptare per deputete ne parlamentin zviceran ne zgjedhjet e tetorit

Olten, 23 shtator -Pas nje dite takime, biseda dhe akivitete ne presidencen e Konfederates zvicerane dhe me kandidatet shqiptar qe do garojne per deputete...

Le député genevois Arbër Jahija salue le Premier ministre kosovar. Voici ce qu’il a écrit de la rencontre avec Albin Kurti

Après la réunion bilatérale avec le président suisse Alain Berset, le Premier ministre du Kosovo, Albin Kurti, ainsi que la ministre de la Culture,...