15.6 C
Berne
mardi 6/06/2023

Ambasadorja Audrey Glover (ODIHR) me Tiranë kritikon Qeverine dhe mediat e Ramës per zgjedhjet e djeshme në Shqiperi, ishin te njëanshme dhe jotransparente. Po ashtu gazetarët u sulmuan

Tirane, 15 maj -Audrey Glover, kryetarja e misionit të vëzhguesve të ODIHR-it me përfaqësuesit e KiE dhe PE në një deklaratë për mediat duke paraqitur raportin paraprak të zgjedhjeve të 14 Majit, është shprehur se është e vështirë të thuhet që në Shqipëri u mbajtën zgjedhjer po eme nje ser telashesh, presione, abuzime dhe kërcnime ndaj votuesve dhe  gazetareve.

« 40 % e votuesve jane jashte vendit. Raportimet për vjdedhja dhe blerja e votave si dhe presioni mbi administratën ne zgjedhjet e djehsme ne Shqiperi jane shqetësuese per komunitetin nderkombëtar… » ka thene nj.Glover nga ODIHR, citon gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

« Per ke jane zgjedhjet per popullin apo politikajt, kjo nuk u deshmua ne keto zgjefhje te 14 maj 2023.. » ka thëne sot amabsadroja Audrey Glover, kryetare e misionit të vëzhguesve të ODIHR-it e cila krtikoi qeverine Rama dhje emdiat e tija per mostrasnparente dhe kërcnim te gazetareve, njofton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Lidhja e mediave me pushtetin e Rames dhe raportimet te njeanshme ishin shqetësim tjeter po ashtu ne zgjdhjet e djeshme ne Shqipëri. Sipas znjGlover  « Partia ne pushtet kishte gishtrinj drejpersedrejti ne autonominë editoriale te mediave…Po ashtu ka pasur sulme ndaj gazetarev. Mediat e pushtetit nuk ishin profesionale dhe transparente meqe kane fshehur shume informacionet, ka shtuar ajo.

« Është gjithmonë e vështirë të përshkruar zgjedhjet si të drejta, por ajo që duhet të ndodhë është se këto raste të cilave unë ju referova dhe njerëzit i përmendën gjithashtu. Duhet të konkludohet nëse janë ndjekur procedurat e duhura zgjedhore për të siguruar, se manipulime të tilla dhe kërcënimet që njerëzit morën por të votuar në një mënyrë të caktuar.  Unë mendoj se të gjitha këto duhet të ndalohen në një mënyrë apo një tjetër, sepse parandalojnë procesin zgjedhor për shumë njerëz në mënyrë që ai të jetë i lirë, njerëzit të jenë të lirë. Gjëja kryesore me njerëzit është kjo, njerëzit duhet të jenë të lirë për të votuar për atë që duan dhe jo të votojnë për dikë që u thuhet se duhet të votojnë. Mendoj se kjo është e rëndësishme dhe shpresoj gjithashtu se masa do të merren sipas legjislacionit ekzistues për tu siguruar që manipulimi të marrë fund… » ka theë nder tjera ambasadorja Audrey Glover, kryetarja e misionit të vëzhguesve të ODIHR-it

Ambassador Audrey Glover (ODIHR) in Tirana criticizes Rama’s Government and media for yesterday’s elections in Albania, which were one-sided and non-transparent. Journalists were also attacked

L’ambassadrice Audrey Glover (ODIHR) à Tirana critique le gouvernement et les médias de Rama pour les élections d’hier en Albanie, qui ont été unilatérales et non transparentes. Des journalistes ont également été agressés

Derniers articles

Pushimet verore: Çmimet më të ulëta në ballkan dhe Evropë ato në Shqipëri. Zvicra ka emër në Shqiperi. Hoteli « Mövenpick » në Lalez Durrës me...

Ky është hoteli me modern shqiptar «Mövenpick» në Lalez Durrës vetem 20 minuta nga kryeqyteti shqiptar Tiranës, me i preferuari për shqiptarët e diasporës! Pushimet vjetore në...

Me Xherdan Shaqirin nuk ka krizë për Zvicrën

Kur është Xherdan Shaqiri në formë padyshim se nuk ka krizë edhe për lojën e kombëtares së Zvicrës. Zvicra po përgatitet për dy sfidat e...

Zvicra fton tre shqiptarë në krye me kapitenin Granit Xhaka

Treneri i kombëtares zvicerane Murat Yakin, gazetarit shqiptar te Le Canton27.ch: Jemi gati për kualifikuese të Kampionatit Evropian. Zviceta gati edhe perballe Serbisë Selektori i...

Në fjalimin e parë nga Zyra Ovale, Presidenti Biden flet për shmangien e kolapsit financiar

Presidenti Joe Biden mbajti një fjalim të premten në mbrëmje pas miratimit të ligjit për ngritjen e tavanit të borxheve që mund të marrë...

Zelensky për Putinin: Më shumë i ngjan modelit sesa presidentit

Vladimir Putin, për shkak të dëshirës së tij të vazhdueshme për t’i treguar botës diçka, duket më shumë si një manekin sesa një udhëheqës...