0.2 C
Berne
mardi 28/11/2023

Afera skandaloze RAMELONI që do ta rrëzoje pasardhesin e Enver Hoxhës, Edi Ramen! Shqiperia pushton faqet e para te gazetave zvicerane dhe botërore

Bernë, 8 nentor -Marrëveshja diskerte për emigrantët mes Edi Ramës dhe homologes se tij italiane Giorgia Meloni ka shkatuar reagime dhe revolta te shumta ne Shqiperi si nga qyetataret shqiptare po ashtu edhe nga mediat ne Tiranë. Afera Rama-Meloni (RAMELONI)  tashme ka kaluar edhe jashta kufijve te Shqiperide, ku dje dhe sot sikur ne mediat italaine ashtu edhe sto ne Zvicer si fhe mbsre evropiane dhe boterore po zen faqet e gazetave ku marrevshja ne fjale eshte marre me rezerve ku shtohen nje ser dyshimesh për nje Itali te pasur me nje Shqiperi te varfur me nje eskod masiv pranon rreth 40.0000 refugjate da nje qytrt shqiptare (numerikisht, zeme sa Presheva) nga Afrika shkruan gazeta zvcerane ne shqip Le Canton27.ch

Vendi i shqiponjave – Shqipëria më e varfur në Evropë, Edi Rama e shnderron ne një tokë të askujt!

Italia dëshiron të transferojë në Shqipëri procesin e azilit për deri në 39,000 emigrantë. Si duhet të funksionojë kjo? Çfarë përfiton Shqipëria për këtë? Ne tregojmë se si supozohet të funksionojë sistemi italian dhe pse një ide e ngjashme është pezulluar në MB. (Italien will das Asylverfahren für bis zu 39’000 Migranten nach Albanien auslagern. Wie soll das gehen? Was kassiert Albanien dafür? Wir zeigen, wie das italienische System funktionieren soll und warum eine ähnliche Idee in Grossbritannien auf Eis liegt.), shkruan sot e perditshmja prestgjioze Blick.ch,  citon gazeta zvcerane ne shqip Le Canton27.ch

Ka lëvizje në politikën evropiane të migracionit. Qeveria gjermane njoftoi të martën se donte të konsideronte zhvendosjen e procedurave të azilit në vende të treta. Në të njëjtën kohë, kryeministrja italiane Giorgia Meloni (46) çuditërisht njoftoi se donte të ndiqte një rrugë të ngjashme: ajo kishte rënë dakord me qeverinë shqiptare për të udhëhequr mijëra emigrantë që mbërrinin përmes Mesdheut në Shqipëri, raprton ATSm, citon Le Canton27.ch

Sipas ghazetes zvcerane ne sqhip Le canton27.ch afera e fudit skandaloze e kytremnsitrit te Shqipërisë, që do ta mund ta rrëzoje pasardhesin e Enver Hoxhës Edi Ramen nga pushteti.

Qendrat e azilit në Shqipëri Meloni kërkon refugjatë pas kufirit italian Refugjatët mbërrijnë në Itali çdo ditë nëpërmjet Mesdheut. Tani kreu i shtetit Meloni ka bërë të ditur se në Shqipëri do të ndërtohen dy kampe refugjatësh

Kryeministrja italiane Giorgia Meloni (46) po ndryshon politikën e migracionit. Tashmë në Shqipëri do të ndërtohen kampe objektesh. Aty sillen refugjatët e kapur në Mesdhe.

Kryeministrja Giorgia Meloni dhe kryeministri i Shqipërisë Edi Rama (59) nënshkruan një deklaratë përkatëse të synimit në Romë të hënën. Kërkesat për azil duhet të shqyrtohen në qendrat e pritjes dhe, nëse është e nevojshme, të mundësohen kthime më të shpejta. Qëllimi është të kufizohet migrimi i parregullt nëpër Mesdhe nga Afrika e Veriut në Evropë.

Meloni kërkon masa të ashpra kundër refugjatëve Emergjenca në Lampeduza Meloni kërkon masa të ashpra kundër refugjatëve Më shumë se 5000 njerëz në një ditë – Lampedusa shpall gjendjen e jashtëzakonshme për shkak të emigrantëve

“Stresi i madh për ne” Lampedusa shpall gjendjen e jashtëzakonshme për shkak të emigrantëve që vijnë Von der Leyen mbërrin në Lampedusa me Melonin Kriza e refugjatëve në Itali Von der Leyen mbërrin në Lampedusa me Melonin

“Deri në 3000 njerëz do të gjejnë strehim në këto qendra – derisa procedurat për shqyrtimin e kërkesave për azil të përfundojnë shpejt – dhe sigurisht edhe për qëllim riatdhesimi”, shpjegoi Meloni të hënën

Marrëveshja ka për qëllim ekskluzivisht migrantët që shkojnë në Itali me varka përtej Mesdheut qendror, tha Meloni për gazetën Il Messaggero të martën. Pas shpëtimit në det të hapur, ata duhet të sillen menjëherë në qendrat shqiptare. Marrëveshja nuk vlen për të miturit dhe gratë shtatzëna.

Nuk ka mundësi për verifikim të pavarur Kërkesat për azil duhet të trajtohen më shpejt dhe të prekurit duhet të kthehen më shpejt në atdheun e tyre nëse kërkesa e tyre refuzohet. Opozita e majtë akuzon Melonin në X se ka krijuar një lloj “Guantanamo italiane” jashtë Bashkimit Europian. Nuk ka asnjë mënyrë për të kontrolluar në mënyrë të pavarur statusin e paraburgimit të refugjatëve që akomodohen. Marrëveshja duket se shkel ligjin ndërkombëtar dhe evropian, tha politikani i opozitës socialdemokrate Elly Schlein (38).

Prandaj qendrat duhet të menaxhohen nga Italia dhe të jenë gati për funksionim që në vitin e ardhshëm. Shqipëria do të ndihmojë në monitorimin e objekteve.

Sipas Melonit, marrëveshja mes Italisë dhe Shqipërisë mund të jetë model për marrëveshje të ngjashme me vende të tjera. “Në fakt, besoj se mund të bëhet një model bashkëpunimi midis vendeve të BE-së dhe vendeve jo anëtare të BE-së në menaxhimin e flukseve migratore”, tha Meloni.

Sipas Ministrisë së Brendshme në Romë, më shumë se 144,700 njerëz kanë mbërritur tashmë me varka këtë vit. Në të njëjtën periudhë të vitit të kaluar ishin rreth 87.300.

 

Derniers articles

Në Vienë po mbahen punimet e Asamblesë së Përgjithshme të Interpolit – Feston edhe 100-vjetorin e themelimit të saj

Gazetari Nefail Maliqi nga Austria / Nga i derguari yne special ne Asamblene gjenerale te Iterpolit ne Viene Vienē, 27 nentor (Nefail Maliqi) -Organizata më e...

Në Kosovë është hapur Zyra e Unionit të Bizneseve Shqiptaro-Gjermane. Ne kete evenment, filantropi Lazim Destani bashkon krerët e shtetit e Kosovës me liderët...

Prishtinë, 25 nëntor -Pas aktiviteteve dyditëshe në Samitin e III-të të Diasporës në Tiranë, ne Kosovë eshte hapur Zyra e Unionit të Bizneseve Shqiptaro-Gjermane...

Cila është historia e vërtetë e BLACK FRIDEY? E premte e zezë”?

Berne, 24 nentor - Black Fridey ka rrënjë më të errëta nga sa mund të imagjinoni. BLACK FRIDEY (E premtja e zezë) jo vetem...

Zvicra dhe Kosova në të njejtin vit (2030) mbajne Lojerat Olimpike

Brrne, 24 nentor -Një “po” e qartë nga Parlamenti Sportin ju dha për Lojërat Olimpike Dimërore 2030 në Zvicër. Ndryshe edhe Kosova pi at...

Tri poezi per Nanën nga poetja e re Ferdane F.Sahiti

Ferdane F. Sahiti A ma ban Hallall oj Nanë Nanë u nisa sot edhe unë nanë u nisa nanë drejt ksaj rruge që kurrë se kam dashtë. Nanë, u nisa...