17 C
Berne
lundi 15/07/2024

Stano nga BE: Neser ne Bruksel do te kete takime te pales kosovare dhe serbe ne nivel ekspertes me keto tema..

Bruksel, 16 shtator -Siq kemi raportuar, nesër në takimin në Bruksel mes palës së Kosovës dhe asaj serbe nuk do të diskutohet për Asociacionin por vetme dy tema edhe atge ne nivel eskpretesh, kane dekalruar sot zyrtaret e BE-së për gazeten zvicerane ne gjuhen shqipe « Le Canton 27.ch »

« Përfaqësuesi Special i BE-së Lajčák njoftoi të hënën e kaluar pas takimit të nivelit të lartë dhe ne gjithashtu konfirmuam në takimin tonë të mesditës në fillim të kësaj jave se diskutimet në nivelin e ekspertët do të vazhdonin këtë javë. Temat e diskutimit janë rregullimet për komunitetin jo-shumicë dhe zgjidhja e kërkesave të ndërsjella financiare dhe pronësore. (« Les sujets de discussion sont les arrangements pour la communauté non-majoritaire et le règlement des réclamations mutuelles à caractère financier et des biens. / Arrangements for the non-majority community and also the settlement of mutual financial claims and property…) ka thenë për « Le Canton 27.ch » z.Peter Stano, zëdhënësit të lartë të Bashkimit Evropian për çështjet e jashtme dhe politikën e sigurisë.

Derniers articles