18.2 C
Berne
samedi 20/07/2024

AI dënon vrasjen e të riut shqiptare dhe brutalitetin e policisë së Edi Ramës kundër protestuesve

Bernë, 14 dhjetor -Protestat masovike te mijera qytetarëve në kryeqytetin shqiptar dhe disa mjedise tjera te Shqiperisë pas vrasjes se një të riu shqiptare 23-vjeqar, ka shkaktuar reagime te shumta edhe jashte kufijve te Shqipërisë. Amnesty International lidhur me dhune policore ndaj protestuesve ka shprehur shqetesime, e cila organizate më 17 dhjetor del me një raport me detaje dhe do t’i shkruaj kryeministrit Edi Rama, njofton gazeta zvicerane ne shqip « Le Canton27.ch »

 

Vrasja Klodian Rashës nga policia ne Tiranë ka shkaktuar reagime te shumta nga mbare bota si dhe shume qendra evropiane dhe organizata nderkombëtaret Brukseli, Uashingtoni, Londra dhe Gjeneva qe po ndjekin me shqetesim te madhe ne menyre direkte apo indirekte zhvillimet në Tiranë. 

Vrasje e te riut shpiptare ne Tirane per nje maske ka shokuar organizatat nderkombëtare. Gazeta zvicerane në shqip « Le Canton27.ch » sot ka kontaktuar WHO dhe Amnesty International te cilat kane shprehur ngushllime familje se viktimes i cili u vra javën e kaluar ne Tirane për një maskë!?.

AI: Skenat  e diteve te fundit te dhunes ne Tirane jane pare vetem ne Afrike, Rusi dhe Bjallarusine e Lukashenkos  (Amnesty International condamne le meurtre de la jeunesse albanaise et la brutalité de la police contre les manifestants)

Sikur perfaqesuesit e organizatave nderkombëtare ashtu edhe Amnesty International permes gazetes zvicerane në shqip « Le Canton27.ch » kane denuar vrasjen e te riut dhe dhunen e shfrenuar te policise, intervenimin e frocave ekane cilesuar të ekzagjeruar kunder qytetarëve ne kohe pandemie, duke mos kursyer ketu as femrat.

AI, Shqiperine e kane krahasuar me vendet afrikane ku jane malltretuar duke perdorur forcen e pakontrolluar dhe te desekuilibruar ndaj protesuesve, qe perfundoi me një bilanc tragjik, me një të vrare dhe qindra te lënduar në kohë pandemie te COVID-19?!

Ne bisede me perfaqesuesen e Amnesty International N.B. duke shprehur shqetesime per zhvillimet e tensinuara ditëve te fundit ne Shqiperi, në emër të kesaj organizate botërore per te drejtat e njeriut ne planet, ka dënuar vrasjen e të riut shqiptare si dhe brutalitetin e forcave te Edi Rames kundër protestuesve ne Tiranë te cilat ndodhen mu në diten nderkombetare të të drejtave te njeriut më 10 dhjetor! (« Amnesty International condemns the murder of the Albanian youth and the brutality of the police against the protesters »). Sipas zyrtares së AI « policia ne Tiranë, nëse vertet i ndjeri nuk paska pasur maske, ka pasur masa tjera per ta ndëshkuar me gjobë ose me disa dite burg, por jo edhe me plumb, s’ishte bërë atje sikur te ishte policore si në kohë lufte?! Ky intervenim brutal me duket i ekzagjeruar dhe një turp qe i jep imazh te keq Shqiperisë  ne arenen nderkombëtare..  »  

Vëzhguesit nderkombëtare po ashtu kane kritikuar policenë, e cila siq u pa qartë përmes videove dhe fotove, ne menyre abuzative, qe dukeshin sikur me skenare, arrestuan te rinjë e te rejat, madje edhe te mitur, duke i marerur nga jashtë protestes, qe shpesh ndodhe ne disa vende diktatoriale nga ana e policise siq jane pare ne Afrikë, Rusi dhe tashme se fundit ne Bjellarusi qe behen per qëllime per te kompremetuar qellimin e revoltes dhe protestave paqësore.

« Lidhur me këto ngjarje tragjike në Sqhipëri më 17 dhjetor kjo organizate nderkombetaredo te dal me nje reagim ndaj dhunes dhe vrasjes se te riut shqiptare ne Tirane nga policia e Edi Ramës, meqe rast do t’i shkruaj edhe një letër kryeministirt te Shqiperisë.. » ka thenë sot per gazeten zvicerane në shqip « Le Canton27.ch » zyrtarja N.B. nga Amnnesty International.

Derniers articles