14.1 C
Berne
mardi 18/06/2024

Gazeta më e madhe në Zvicër: Ish-presidenti i Kosovës dëshiron të blejë ManUtd

Bernë, 1 dhjetor -Kartat në top futbollin europian janë shpërndarë, por tashmë po riorganizohen. Kush do të ketë sukses në grushtin e ardhshëm të shtetit? Dhe çfarë po ndodh në Zvicër? Faktet dhe thashethemet më të nxehta janë këtu, ka shkruar sit gazeta prestigjioze zvicerane Blick ne shkrimin ecsaj te titulluar: Ish-presidenti i Kosovës dëshiron të blejë ManUtd (Ex-Kosovo-Präsident will ManUtd kaufen), transmeton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Ish-presidenti kosovar Behgjet Pacolli dëshiron ta blejë Manchester Unitedin. Siç konfirmoi 71-vjeçari për disa media të mërkurën, ai ishte i interesuar të merrte klubin tradicional anglez nga familja Glazer. Kjo kërkon të heqë qafe klubin pas 18 vitesh.

Pacolli shërbeu si president i dytë i Kosovës nga viti 2011 deri në vitin 2014. Revista e biznesit Forbes vlerëson pasurinë neto të 71-vjeçarit kosovar në mbi një miliard euro. Ai është gjithashtu aksioneri kryesor i kompanisë së ndërtimit dhe inxhinierisë civile me bazë në Ticino, Mabetex Group dhe me sa duket ka miq mjaft të fuqishëm – qoftë në Kremlin apo në Shtëpinë e Bardhë. Një video e tij me ish-presidentin amerikan Donald Trump mund të gjendet në Instagram në krye të profilit.

Përveç Pacollit, Jim Ratcliffe, shefi i pronarit të Lozanës, Ineos, dhe legjenda e United, David Beckham, janë gjithashtu të interesuar me sa duket për të marrë përsipër Djajtë e Kuq. Familja Glazer thuhet se kërkon rreth 5 miliardë paund. Ndërsa Ratcliffe synon për një shumë shumë më të vogël, ende nuk dihet nëse Beckham apo Pacolli janë të gatshëm të paguajnë kaq shumë.

Derniers articles