7.9 C
Berne
jeudi 22/02/2024

Gazeta më e madhe në Zvicër: Ish-presidenti i Kosovës dëshiron të blejë ManUtd

Bernë, 1 dhjetor -Kartat në top futbollin europian janë shpërndarë, por tashmë po riorganizohen. Kush do të ketë sukses në grushtin e ardhshëm të shtetit? Dhe çfarë po ndodh në Zvicër? Faktet dhe thashethemet më të nxehta janë këtu, ka shkruar sit gazeta prestigjioze zvicerane Blick ne shkrimin ecsaj te titulluar: Ish-presidenti i Kosovës dëshiron të blejë ManUtd (Ex-Kosovo-Präsident will ManUtd kaufen), transmeton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Ish-presidenti kosovar Behgjet Pacolli dëshiron ta blejë Manchester Unitedin. Siç konfirmoi 71-vjeçari për disa media të mërkurën, ai ishte i interesuar të merrte klubin tradicional anglez nga familja Glazer. Kjo kërkon të heqë qafe klubin pas 18 vitesh.

Pacolli shërbeu si president i dytë i Kosovës nga viti 2011 deri në vitin 2014. Revista e biznesit Forbes vlerëson pasurinë neto të 71-vjeçarit kosovar në mbi një miliard euro. Ai është gjithashtu aksioneri kryesor i kompanisë së ndërtimit dhe inxhinierisë civile me bazë në Ticino, Mabetex Group dhe me sa duket ka miq mjaft të fuqishëm – qoftë në Kremlin apo në Shtëpinë e Bardhë. Një video e tij me ish-presidentin amerikan Donald Trump mund të gjendet në Instagram në krye të profilit.

Përveç Pacollit, Jim Ratcliffe, shefi i pronarit të Lozanës, Ineos, dhe legjenda e United, David Beckham, janë gjithashtu të interesuar me sa duket për të marrë përsipër Djajtë e Kuq. Familja Glazer thuhet se kërkon rreth 5 miliardë paund. Ndërsa Ratcliffe synon për një shumë shumë më të vogël, ende nuk dihet nëse Beckham apo Pacolli janë të gatshëm të paguajnë kaq shumë.

Derniers articles

Gazeta zvicerane demanton Vucicin ne KS te OKB-se. NZZ: Numri i serbeve po zvogelohet jo vetem ne Kosove, por edhe ne Serbi!

Berne, 22 shkurt -Ka gjithnjë e më pak serbë që jetojnë në Kosovë - dhe në Serbi gjithashtu (In Kosovo leben immer weniger Serben...

Jehona e protestes se djeshme e opozites shqiptare dhe e fjalimit te liderit Sali Berisha ne mediat amerikane dhe botërore

Bernë, 21 shkrut -Jehona e protestes se djeshme e opozites shqiptare dhe e fjalimit te liderit Sali Berisha ne mediat amerikane dhe botërore. Gazeta...

Prof. Dr. Shefqet Krasniqi po «financon» (po ushqen me bukë) gazetarët dhe analistët. Mediat shqiptare: Imami që mund të behet president

Prishtinë, 21 shkurt -Imam Krasniqi autxor i dhjetar librfave shekncore dhe krah i luftes (UCK) po te themelonte parti te veten sot do t’i...

Shqiptaret ne Aarburg shenoi 16-vjetorin, Diten e Pamvaresise se Kosovës. Folesit falenderuan edhe Zvicren për mbeshtetje deri tek njohja

Aarburg, 19 shkrut  -Me emrin e Allahut (xh.h) Mëshiruesit, Mëshirplotit Të shtunën në mbrëmje, respektivisht më datë 17 shkurt 2024 në ambientet e Xhamisë...

Tri poezi nga poetja e re Arsinoi Zengo

"Lule shqerka" Do harroj një ditë Mes lotësh e pikëlluar Buzëqeshjen do ta ngrys Mallin do ta shuaj! Lule shqerën do nuhas Poshtë ndënë lëndinë Erën do tja marr Edhe pse ajo...