3.6 C
Berne
samedi 9/12/2023

Presidenti i Zvicres takon homologun e tij shqiptar. Komuniteti shqiptar në Zvicër, urë lidhëse mes dy vendeve

New York, 2i shtator – Ne kuader te punimeve te Sesionit te 78-te te Asamblese se Pergjithshme te OKB-se presidenti i Konfederate helvetike Alain Berset eshte takuar sot me Presidentin e Republikës se Shqipetise Bajram Begaj, njofton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch.

Fillimisht z.Begaj ka falendetuar presidentin Berset per rolin dhe ndihmat qe po ju ofron shtetit shqiptar ne kohra te veshtira.

Në takim u vlerësua niveli shumë i mirë i bashkëpunimit dhe i marrëdhënieve midis dy vendeve dhe u shpreh vendosmëria për forcimin e mëtejshëm të tyre, si dhe thellimin e bashkëpunimit në kuadër të organizatave ndërkombëtare.

Berset, nga ana a tij ka pohuar se dhqiptaret ne Zvicer jane shembull suksesi dhe integrimi.

Sipas dy presidenteve Komuniteti shqiptar në Zvicër, tasme gjysem shekulli jane bere urë lidhëse mes dy shteteve tona!

Sipas gazetes Ke Canton27.ch, Presidenti i Republikës falënderoi homologun zviceran për ndihmën e vazhdueshme dhe mbështetjen thelbësore të Zvicrës në zhvillimin e sektorëve të ndryshëm të ekonomisë në vendin tonë, në sektorin e energjisë, turizmit, shëndetësisë, në të cilën Zvicra renditet si donatori kryesor, duke ndihmuar në përmirësimin e sistemit shëndetësor dhe në hartimin e strategjisë kombëtarë për kujdesin parësor shëndetësor.

Gjithashtu, ai shprehu falënderime për nënshkrimin mes dy vendeve të Marrëveshjes për Sigurimet Sociale.

Aktualisht, sipas Le Cantin27.ch duke cituar OFS, në Zvicër jetojnë dhe punojnë 2,350 qytetarë, ndërsa 300,000 shqiptarë, kryesisht nga Kosova.

 

Derniers articles

Kim Mehmeti: UÇK-ja vlera më e madhe shqiptare, s’mund të njolloset

Kim Mehmeti: UÇK-ja vlera më e madhe shqiptare, s’mund të njolloset 08 dhjetor 2023| 00:27 Publicisti dhe shkrimtari Kim Mehmeti ka deklaruar se Ushtria Çlirimtare e...

Amerika i kthen shpindën. Ukraina i kthet Zvicres.. Ignazio Cassis dëshiron të rindërtojë Ukrainën

Brrne, 8 dhjetor -Këshilli Federal dëshiron të kontribuojë në rindërtimin e Ukrainës në shumën prej gjashtë miliardë frangash. Por ndryshe nga sa ishte planifikuar,...

OKB, UNESCO e njeh traditën e iftarit të Ramazanit si trashëgimi kulturore

Gjeneve, 8 dhjetor -Agjencia kulturore e OKB-së e njohu të mërkurën iftarin, vaktin që prish agjërimin gjatë muajit të shenjtë mysliman të Ramazanit, në...

Një gazetar shqiptar zgjidhet anëtar i komitetit të Shoqatës së Gazetarëve Ndërkombëtar (APES) në Gjenevë

Photo: Pierrem Virot (APES) Gjenevë, 8 dhjetor -Shoqata e Gazetarëve të huaj në Zvicër dhe Liechtenstein-APES (The Foreign Press Association in Switzerland and Liechtenstein) me...

Zvicër, Këshilli Federal vendos të përgatisë një mandat negociues me Bashkimin Evropian

Bernë, 7 dhjetor -Këshilli Federal udhëzon FDFA të zhvillojë një mandat negociues me Bashkimin Evropian Në mbledhjen e tij të 8 nëntorit 2023, Këshilli...