4.5 C
Berne
mardi 28/11/2023

Zvicra përshëndet heqjen e barrikadave serbe – Uronë rrugë të mbare diasporës kosovare për festat e fundvitit në vendlindje

Bernë, 30 dhejtor -Largimi barrikadave ne Veri te Kosovë pa perdorim te fiorce eshte përshendetur pos nga insitucionet vendore ne Kosovë edhe nga  Zvicra dhe nga komuniteti nderkombëtar, sidos atol qe vperojne ne Kosovë. Kesahut te paret kane pershëndetur SHBA-të, KFOR dhe BE si dhe sot Ministria e Pune te Jashtme e Zvicres (DFAE) ne Bernë përmes gaztes zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Kryeministri i Repiublikës së Kosovës, Albin Kurti, lidhur me barrikadat  ka thën e se « i hoqen ata  qe i kishin vendosur me maska, po ata i hoqen po ashtu me masak..Sipas tij « ishte  mirë që ato u hoqen pa na ldohru enve, oa ndërhyrjen e Policisë së Kosovës », citon Le Canton27.ch

Kurse, ambasadori amerikan në  Kosovër Jeff Hovenier duke pershdetur kete  veprim ka thne se eshte nje gje e mire qe bene duke shmangur eskalimin e situates ne rajon. Sipas ambasaadorit Hovenier duke dhehur poshte spekulimet ka thenë se « për heqjen e barrikadave ne veri nuk nuk i kemi premtuar asgjë Vucicit.. »

Ne c’tensionimin e kesaj sotuate ka merita ka apdyshim edhe Zvicra e cila diteve te fundit ju ishte përkushtuar zhvillimeve ne rajon, e cila ishte e angazhuar vazhdiumisht ne terren (Swisscoy) për te stabilizuar fejndjen, por edhe përmes deklaratave dhe apeleve drejtuar paleve për t’u përmbajtur nga provokimet dhe duke këruar hjeqen e barrikadave.

Lajmin e për heqjen e barrikadave ne Veriu te Kosovës, sipas z.Andreas Heller, zedhënes si MPJ (DFAE) ne Berne qeveria zvicerane e ka pershëndetur.

Do perkujtuar se naten e 27-28 dhjetorit pasi bandat kriminale serbe kishin barrikaduar mbi 13 rruge, duke mbyllur edhe piken kufitare majft të te rendesishme për udhetaret ne Merdare, ishin bllokuar qindra merigmtare nga Zvicra qe gjendeshin rrugeve te Serbisë qe kisjhin për destiancikon Kosovën për festat e fundvitit. Atë dite redakksi jone kishte pranuar shume ankesa për kercnime, feyrje dhe malltertime, qe diapora kooavare e  pakenaqur ishin shprehur per redaksine tonë se « nese vazhdon keshtu kjo situate, ne do t’i drejtohemi autoriteteve zvicerane ne Beograd dhe Bernë qe t’mos na ndodh dicka me e keqe, sespe kemi nje pervoje te hidhur me serbet, sidomos ekstremistet..  »

« Zvicra mirëpret të gjithë hapat që kontribuojnë në de-përshkallëzimin. Normalizimi i marrëdhënieve ndërmjet Serbisë dhe Kosovës është një pjesë e rëndësishme e enigmës për të promovuar stabilitetin dhe zhvillimin në të gjithë Ballkanin Perëndimor.Me përshëndetje.. » (Die Schweiz begrüsst alle Schritte, die zur Deeskalation beitragen. Die Normalisierung der Beziehungen zwischen Serbien und Kosovo ist ein wichtiges Puzzleteil, um Stabilität und Entwicklung auf dem gesamten Westbalkan zu fördern…)  thuhet ndër tjera ne njoftimin e Qeverise zvicerane, rrespektivisht Departamentit i Punëve te Jasthme (DFAE) derguar sot gazetes zvicerane ne shqip Le canton27.ch  pak ore pas heqjes se barrikadave nga Veriu i Kosovës.

Për fund autoritetet zvicerane urojne rruge të mbare diaspores kosovare për festat e fundvitit ne vendlindje.

 

 

Derniers articles

Në Vienë po mbahen punimet e Asamblesë së Përgjithshme të Interpolit – Feston edhe 100-vjetorin e themelimit të saj

Gazetari Nefail Maliqi nga Austria / Nga i derguari yne special ne Asamblene gjenerale te Iterpolit ne Viene Vienē, 27 nentor (Nefail Maliqi) -Organizata më e...

Në Kosovë është hapur Zyra e Unionit të Bizneseve Shqiptaro-Gjermane. Ne kete evenment, filantropi Lazim Destani bashkon krerët e shtetit e Kosovës me liderët...

Prishtinë, 25 nëntor -Pas aktiviteteve dyditëshe në Samitin e III-të të Diasporës në Tiranë, ne Kosovë eshte hapur Zyra e Unionit të Bizneseve Shqiptaro-Gjermane...

Cila është historia e vërtetë e BLACK FRIDEY? E premte e zezë”?

Berne, 24 nentor - Black Fridey ka rrënjë më të errëta nga sa mund të imagjinoni. BLACK FRIDEY (E premtja e zezë) jo vetem...

Zvicra dhe Kosova në të njejtin vit (2030) mbajne Lojerat Olimpike

Brrne, 24 nentor -Një “po” e qartë nga Parlamenti Sportin ju dha për Lojërat Olimpike Dimërore 2030 në Zvicër. Ndryshe edhe Kosova pi at...

Tri poezi per Nanën nga poetja e re Ferdane F.Sahiti

Ferdane F. Sahiti A ma ban Hallall oj Nanë Nanë u nisa sot edhe unë nanë u nisa nanë drejt ksaj rruge që kurrë se kam dashtë. Nanë, u nisa...