13.7 C
Berne
dimanche 4/06/2023

Zvicër / Shifra alarmante te kovidit para votimit të 28 Nëntorit: 17 te vdekur dhe mbi 8.500 raste të reja

Zyra Federale e Shëndetit Publik jep informacione të përditshme për zhvillimin e epidemisë së koronës në Zvicër, shkruan Blick.ch transmeton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.

E mërkurë, 24 nëntor: BAG raporton 8,585 raste të reja me korona

Në 24 orët e fundit, janë regjistruar 8 mijë e 585 raste të reja me të infektuar nga CoVID-19 Këto raste janë raportuar në Zyrën Federale të Shëndetit Publik (FOPH) nga Zvicra dhe Principata e Lihtenshtajnit.

Numri i testeve të kryera është 56160. BAG raporton gjithashtu për 17 të vdekur nga CoVID-19. Sipas raportit 103 persona të tjerë u shtruan në spital.

Të martën sipas BAG u shënuan 6354 raste të reja me korona, ndërsa të hënën shifra e tyre arriti në 14 mijë e 590 raste.

Menaxhimi i pandemisë së koronavirusit do të jetë sërish në qendër të votave federale më 28 nëntor. Zviceranët janë të parët në botë që votojnë për lejen shëndetësore. Njerëzit do të vendosin gjithashtu nëse duan të forcojnë kujdesin infermieror dhe nëse gjyqtarët federalë duhet të zgjidhen me short.

E kontestuar në rrugë, në kutinë e votimit është edhe certifikata Covid

Si në shumë vende, certifikata shëndetësore po shkakton polemika në Zvicër. Kundërshtarët e tij kanë dalë në rrugë për të protestuar ndaj kërkesës për të paraqitur këtë dokument për të shkuar në restorante, kinema dhe në shumicën e vendeve publike brenda. Unik në botë, i takon njerëzve të vendosin për të ardhmen e këtij susami.

Qytetarët votojnë për herë të dytë ligjin Covid-19. Teksti që shërben si instrument për të menaxhuar pandeminë e koronavirusit u miratua për herë të parë në qershor me më shumë se 60% të votave. Kësaj radhe, qytetarët janë të ftuar të shprehin qëndrimet e tyre për ndryshimet në tekstin e miratuar në muajin mars, të cilat krijuan bazën ligjore për përdorimin e lejes shëndetësore.

Ashtu si në shumë vende të tjera evropiane, rezistenca ndaj lejes shëndetësore po shfaqet me zë të lartë në rrugët e Zvicrës. Unik në botë, qytetarët e vendit do të kenë mundësinë të votojnë për të ardhmen e këtij susami kaq të diskutueshëm në një votim popullor.

“Liri, liri”, kanë brohoritur prej javësh kundërshtarët e masave Covid në rrugët e qyteteve kryesore të Zvicrës

Më 28 nëntor ata do të kenë mundësinë të bëjnë zërin e tyre në qendrat e votimit. Pse po votojmë sërish ligjin Covid?

Tre komitete referendumi depozituan më 8 korrik gjithsej 74,469 nënshkrime të konsideruara të vlefshme nga Kancelaria Federale kundër ndryshimit të ligjit Covid-19 të 19 marsit 2021 Lidhja e jashtme. Të lindura gjatë pandemisë, këto lëvizje qytetare pa përkatësi partiake të identifikuara qartë kritikojnë zgjerimin e pushtetit të Këshillit Federal dhe në veçanti certifikatën Covid-19.

Prandaj, kjo do të jetë hera e dytë në pak më pak se gjashtë muaj që populli zviceran do të votojë për të njëjtin ligj, i pari në historinë e demokracisë gjysmë të drejtpërdrejtë zvicerane. Më 13 qershor, pas referendumit të parë, ligji Covid-19 u pranua me 60,2% të votave dhe u refuzua vetëm nga disa kantone të Zvicrës qendrore dhe lindore, ku është përqendruar rezistenca në luftën kundër qeverisë. Qeveria kundër koronavirus.

Derniers articles

Pushimet verore: Çmimet më të ulëta në ballkan dhe Evropë ato në Shqipëri. Zvicra ka emër në Shqiperi. Hoteli « Mövenpick » në Lalez Durrës me...

Ky është hoteli me modern shqiptar «Mövenpick» në Lalez Durrës vetem 20 minuta nga kryeqyteti shqiptar Tiranës, me i preferuari për shqiptarët e diasporës! Pushimet vjetore në...

Me Xherdan Shaqirin nuk ka krizë për Zvicrën

Kur është Xherdan Shaqiri në formë padyshim se nuk ka krizë edhe për lojën e kombëtares së Zvicrës. Zvicra po përgatitet për dy sfidat e...

Zvicra fton tre shqiptarë në krye me kapitenin Granit Xhaka

Treneri i kombëtares zvicerane Murat Yakin, gazetarit shqiptar te Le Canton27.ch: Jemi gati për kualifikuese të Kampionatit Evropian. Zviceta gati edhe perballe Serbisë Selektori i...

Në fjalimin e parë nga Zyra Ovale, Presidenti Biden flet për shmangien e kolapsit financiar

Presidenti Joe Biden mbajti një fjalim të premten në mbrëmje pas miratimit të ligjit për ngritjen e tavanit të borxheve që mund të marrë...

Zelensky për Putinin: Më shumë i ngjan modelit sesa presidentit

Vladimir Putin, për shkak të dëshirës së tij të vazhdueshme për t’i treguar botës diçka, duket më shumë si një manekin sesa një udhëheqës...