6.7 C
Berne
mardi 21/03/2023

Zvicra dhe koronavirusi: 33.386 raste të reja janë regjistruar, kurse 18 të vdekur

Bernë, 5 shkuRt -Mbi 33.300 persona të rinj rezultuan pozitivë, 167 shtrime në spital dhe 18 vdekje u regjistruan në Zvicër dhe Lihtenshtajn, sipas vlerësimit të komunikuar sot nga Zyra Federale e Shëndetit Publik (OFSP) për pandeminë. Numri i rasteve ka rënë në krahasim me të premten e kaluar (39,769) si dhe shtrimet në spital (176), por numri i vdekjeve është rritur (14). Në 24 orët e fundit janë kryer 98,858 teste dhe shkalla e pozitivitetit për testet PCR është 41% (36.3% për testet e shpejta të antigjenit), njfotn gazeta zvcerane ne shqip Le Canton.ch duke ju referuar Ministrise se shendetesisë (OFSP) ne Bernë

Shkalla e zënies së njësive të kujdesit intensiv është 78.9%: 22.7% pacientë me Covid dhe 56.2% jo-Covid. Ka gjithashtu më shumë se 150,000 njerëz pa kontakt: 126,935 në izolim dhe 28,109 në karantinë.

Tani ka 5,275 raste për 100,000 banorë gjatë katërmbëdhjetë ditëve të fundit. Sa i përket shkallës së riprodhimit (R) të publikuar sot nga FOPH, është 0.97. Në Zvicrën frëngjisht-folëse është 0,91 në Valais, 1,08 në Jura, 0,88 në Gjenevë, 0,95 në kantonin Vaud, 0,98 në Fribourg dhe 1,02 në Neuchâtel.

Në total, që nga fillimi i pandemisë, Zvicra tani ka numëruar 12,440 vdekje, 43,979 shtrime në spital dhe 2,364,454 persona që rezultuan pozitivë për koronavirus.

Me 5,275 raste për 100,000 banorë (5,123 të premten e kaluar), shkalla e incidencës katërmbëdhjetëditore në Zvicër është më e lartë se ajo e shumicës së fqinjëve tanë, sipas shifrave të OBSH: Gjermania (2,528), Austria (4779) dhe Italia (3381). Megjithatë, incidenca është më e lartë në Francë: 6978.

Zvicra tani ka 68.38% të popullsisë së saj të vaksinuar plotësisht (77.75% nëse numërohen vetëm ata mbi 12 vjeç) dhe 1.67% pjesërisht. Në kantonet frëngjishtfolëse, është 70,8% e njerëzve të vaksinuar plotësisht (2,97% pjesërisht) në Neuchâtel, 69,7% (1,05%) në kantonin Vaud, 68,9% (1,1 %) në Fribourg, 68,76% (2,07%) në Gjenevë, 65,51% (4,19%) në Valais dhe 63,83% (3,12%) në Jura.

39.99% e popullsisë mori një dozë përforcuese. Kjo përqindje është 74,72% në mesin e atyre të moshës 65 vjeç e lart.

Derniers articles

Sali Berisha në ATV: Arsytimi i Vuçiqit pse nuk e firmosi marrëveshjen nuk është i sinqertë, ja çfarë po fshehë ai

Kryetari i PD-së, Sali Berisha, në emisionin “A23” në ATV, tha se arsyetimi i presidentit serb, Aleksander Vuçiq për të mos e firmosur marrëveshjen...

Shefi OKB-se mbeshtet marreveshjen e Ohrit mes dy shteteve fqinje Kosoves dhe Serbise

Berne, 20 mars -Sekretari i Përgjithshëm mirëpret njoftimin e fundit nga Bashkimi Evropian për një marrëveshje nga palët për zbatimin e Marrëveshjes për rrugën...

Nga Brukseli ne Ohër, Zotimi gojor ka peshe!..

Shkruan: Muhamet MAVRAJ Zotimi gojor ka peshe, por eshte dicka tjeter nga nenshkrimi i dokumenteve. Dialogu, bisedimet, takimet jane me te mira sesa izolimet ose konfliktet...

Përfunduan diskutimet maratonike në Ohër mes Kurtit dhe Vucicit nën patronazhin e BE-së. Arrihet marreveshje, por presidenti serb refuzoi te nenshkruaj

Oher, 18 mars -Rundi i bisedimeve maratonike mes liderëve të Kosovës dhe Serbisë pas 12 oresh ka përfunduar. Mesohet se ka një dakordim mes...

Le Conseil fédéral adopte le rapport sur l’exercice du droit de vote depuis l’étranger

Berne, 17 mars Lors de sa séance du 17 mars 2023, le Conseil fédéral a adopté un rapport sur l’exercice du droit de vote...