14 C
Berne
jeudi 13/06/2024

Zvicër, merret peng treni, policia vret autorin iranian. S’ka udhëtarët të lënduar!

Sulm në një tren pranë Yverdon Marrje pengjesh në kantonin e Vaud: viktimat lirohen, sulmuesi u qëllua për vdekje Pasagjerët në trenin Yverdon-Sainte-Croix mundën të largoheshin rreth orës 22:30.. Policia zvicerane ka thënë se një azilkërkues iranian është vrarë nga oficerët, pasi kishte përdorur një thikë dhe një sëpatë për t’i marrë peng dhjetëra njerëz për disa orë në një tren në perëndim të Zvicrës, njofton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Policia: S’ka asnjë udhëtarët të lënduar!… Mbajti peng 15 persona nën kërcënimin e sëpatës, si u ekzekutua agresori në Zvicër.

 Policia kantonale kishte vendosur një pajisje kryesore në stacionin Essert-sous-Champvent. Ankthi zgjati katër orë. Katërmbëdhjetë pasagjerë dhe mekaniku i një treni që lidh Yverdon me Sainte-Croix u mbajtën peng nga një burrë i armatosur me sëpatë dhe një çekiç mbrëmjen e së enjtes, përpara se ky i fundit të plagosej për vdekje nga policia. Sipas burimeve tona, disa udhëtarë kanë qenë të lidhur.

I alarmuar në orën 18:35, policia vendosi një pajisje shumë të madhe në stacionin Essert-sous-Champvent, ku u ndal treni. Asnjë nga pengjet nuk u plagos. Këshilltari Federal Beat Jans, kreu i Departamentit Federal të Drejtësisë dhe Policisë, shprehu « emocionin e tij të thellë ». Në një konferencë për shtyp të enjten vonë në mbrëmje, Prokurori i Përgjithshëm Eric Kaltenrieder dhe stafi i tij detajuan operacionin.

“Prokurori publik qendror është përgjegjës për këtë hetim”, tha ky i fundit. Ai duhet të përcaktojë qartë identitetin, lëvizjet dhe motivimet e autorit. Pengmarrësi, 32 vjeç, thuhet se është një azilkërkues me kombësi iraniane.

Mbajti peng 15 persona nën kërcënimin e sëpatës, si u ekzekutua agresori në Zvicër.  Ai i mori pengjet mbrëmjen e së enjtes dhe Policia, e njoftuar nga udhëtarët, e bllokoi zonën derisa treni ishte ndaluar në qytetin Essert-sous-Champvert, në qarkun Vaud, tha Policia të premten.

 

 

 

Derniers articles