20.3 C
Berne
mardi 28/05/2024

Zvicer, Ambasada shqiptare lule pranë bustit të Nënë Terezes në Lausanne

Lausanne, 20 tetor -Këtë 19 tetor, u mbushën plot 17 vite nga lumturimi i Nënë Terezës, një datë historike për të gjithë shqiptarët.
Me këtë rast, Ambasada e Republikes se Shqiperisë në Bernë organizoi ditën e djeshme një ceremoni homazhesh tek busti i Shenjtores sonë, në Lozanë.
« Morën pjesë jo vetëm ata që kanë bërë të mundur ngritjen e këtij busti, por edhe qytetarë nga Shqipëria, Kosova, Mali i Zi dhe Lugina e Preshevës… » thanë zyrtaret nga ambasada shqiptare për gazetën zvicerane ne gjuhen shqipe « Le Canton27.ch » 
Ambasada falenderon gjithë pjesëmarrësit, që ndonëse nga treva të ndryshme dhe distanca të largëta gjeografike, u bënë bashkë rreth kësaj figure madhështore, një prej simboleve tona kombëtare që na dëshmon se sa i madh dhe njeridashës është shpirti njerëzor shqiptar.

Derniers articles