18.8 C
Berne
jeudi 6/10/2022

Zelensky: Bota nuk do ta lejojë Rusinë t’i përdorë armët bërthamore

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, ftoi pasditen e sotme Perëndimit të mos ‘shantazhohet’ nga deklaratat e Vladimir Putinit.

Më herët gjatë ditës, Putin konfirmoi se Rusia do ‘të mobilizojë pjesërisht’ rezervistët dhe bëri komente të papërshtatshme për armët bërthamore.

Në përgjigjje ndaj këtyre deklarateve, Zelensky tha për të përditshmen gjermane “Bild”, se nuk beson që Kremlini “do të përdorë armët bërthamore”.

“Nuk besoj se Putin do të përdorë këto armë. Nuk mendoj se bota do ta lejojë t’i përdorë këto armë”, tha ai, duke shtuar se është i sigurtë se Ukraina do të ketë mundësi ta çlirojë territorin e saj.

Ukraina ka avancuar dukshëm në javët e fundit në verilindje me rikthimin e territorit që ka qenë më herët i pushtuar nga Rusia.

Presidenti ukrainas gjithashtu aludoi se Putin “dëshiron ta zhytë Ukrainën në gjak, përfshirë edhe në gjakun e ushtarëve të tij”.

Derniers articles

Le Canton27.ch nga Praga: Nga punimet e dites se pare te samitit Europian. Dr.Vjosa Osmani dhe Edi Rama po prezentojne denjesisht dy shtet...

Pragë, 6 tetor -Sot ne kryeqytetin cek, në Pragë po mbahet samiti i Komunitetit Politik Evropian. Prr dy dite rresht do qendrojne kokokevme koke lidert evropian...

Le président Bajram Begaj a reçu aujourd’hui les lettres de créance diplomatiques de la nouvelle ambassadrice de Suisse, Ruth Huber

Berne/Tirana, 6 octobre - A partir d'aujourd'hui, la Suisse a un nouvel ambassadeur en Albanie : Mme. Ruth Huber a présenté ses lettres de...

Presidenti Bajram Begaj pranoi sot kredencialet diplomatike për ambasadoren e sapo emëruar të Zvicrës Ruth Huber

Berne/Tirane, 6 tetor -Duke nisur nga sot Zvicra ka një ambasadore të re në Shqipëri: Zj. Ruth Huber paraqiti kredencialet tek Presidenti i Shqipërisë...

FEDPOL hetime ne Gjenevë: Diplomatët ndihmuan mafien të pastronte 500 milionë në Zvicër

Gjenevë, 5 maj -Mafia solli lireta të vjetra italiane në Zvicër për t’i pastruar. Diplomatët dhe masonët do të kishin ndihmuar në përfundimin e...

Ambasada Zvicerane shpalos platformën për punësimin e të rinjve

Qeveria Zvicarane po zhvillon platformën për punësimin e garantuar për të rinj, në kuadër të bashkëpunimit me Qeverinë e Republikës së Kosovës. Kështu ka bërë...