2.7 C
Berne
jeudi 1/12/2022

Këshilli Federal me masa të reja përballë valës së dytë e koronavirusit në Zvicër

Këshilli Federal të mërkurën forcoi strategjinë e tij kundër përhapjes së koronavirusit. Vala e dyte e koronavirusitrne Zvcër. Cilat jane masat e reja tre Qeverise zvicerane. Korrigjohe lista e vendeve te rrezikshme, shrkuan gazeta zvicerane ne gjuhen shqipe « Le Canton27.ch »

« Ne të gjithë duam ta kapërcejmë krizën së bashku », me këto fjalë Presidenti i Konfederatës Simonetta Sommaruga hapi konferencën për shtyp mbi masat e reja federale për të luftuar valën e dytë të Covid. Të gjithë kemi interes për të zvogëluar infeksionet, vazhdoi ajo. « Askush nuk dëshiron një gjysmë-izolim të dytë. »

Të premten ndjekin njëri-tjetrin dhe fillojnë të duken njësoj. Ndërsa javën e kaluar, disa qeveri kantonale në Zvicrën frëngjishtfolëse kanë dalë në front dhe kanë mbajtur një konferencë shtypi për të njoftuar një forcim të përgjigjes së tyre ndaj Covid-19. Kjo vetëm dy ditë pas masave të marra në nivelin kombëtar nga Këshilli Federal. Përparimi i valës së dytë të pandemisë është veçanërisht i fortë, me 9,207 raste shtesë të koronavirusit – dhe 52 vdekje – në njëzet e katër orë në Zvicër, sipas shifrave nga Zyra Federale e Shëndetit Publik. Gjeneva mbyll restorantet dhe dyqanet e saj Këshilli i Shtetit vendosi të Dielën të zbatojë gjysmë-kontrollin në kanton. Shkollat ​​mbeten të hapura.

Gjeneva po rikonfiguron vetveten. Pasditen e kësaj të Dielë, Këshilli i Shtetit, i cili shpalli gjendjen e domosdoshme, njoftoi mbylljen e bareve, restoranteve dhe dyqaneve jo-thelbësore, domethënë për shumicën e dyqaneve jo-ushqimore . Paketa e masave do të hyjë në fuqi të hënën në orën 19:00. Do të zgjasë katër javë, deri të Dielën 29 Nëntor në mesnatë.

Pamja e klasifikimit të pacientit

Qeveria shpjegoi se po merrte vendimin për shkak të kurbës së infeksioneve Covid-19, të cilat masat e mëparshme nuk arritën të thyejnë. Mjeku kantonal Aglaé Tardin ka treguar se 1000 deri në 1,300 raste të reja renditen çdo ditë. Sidoqoftë, tha Këshilltari i Shtetit Mauro Poggia, « ne e dimë që pas dhjetë ditësh, 10% e rasteve pozitive përfundojnë në shtrim në spital ».

 

Deri më tani, HUG mirëpret 474 pacientë me Covid, një shifër më e lartë se ajo e arritur gjatë pikut të pranverës. « Situata është serioze », tha Anne Emery-Torracinta. HUG po arrijnë pikën e ngopjes. Ata do të duhet të zbatojnë këtë koncept të klasifikimit të pacientëve brenda pak ditësh. Ju duhet të dilni vetëm kur është e nevojshme. Kjo është mënyra e vetme për të thyer kurbën « .

Shkollat dhe librarite mbeten te hapura

Masat e dekretuara këtë të Dielë kryesisht i ngjajnë atyre të zbatuara gjatë gjysmë-kontrollit të valës së parë, me disa përjashtime, duke përfshirë një thelbësor: shkollat ​​dhe çerdhet mbeten të hapura. Vetëm universitetet dhe kolegjet tani e tutje do të ofrojnë shumicën e kurseve të tyre të mësimit në distancë. Pak bizneset që i shpëtojnë hanxhar janë farmacitë, luleshitjet dhe libraritë, garazhet e makinave dhe punëtoritë e biçikletave.

Ndryshe nga kjo pranverë, tregjet e ushqimit dhe tezgat mbeten të hapura. Për pjesën tjetër, gjithçka shtrëngohet: floktarët, estetistët, berberët dhe tatuazistët po mbyllen dhe aktivitetet e tyre janë të ndaluara (ata nuk mund të praktikojnë në shtëpi). Teatrot, kinematë dhe muzetë gjithashtu po pushojnë së mirëprituri publikun. E njëjta gjë vlen edhe për palestër.

Lejeohen  sportet për fëmijë nen moshen 12 vjecare

Lidhur me sportin për të rinjtë, Këshilltari i Shtetit Thierry Apothéloz tha se fëmijët nën 12 vjeç mbajnë të drejtën të stërviten në klube, për sa kohë që nuk janë më shumë se pesëmbëdhjetë gjatë aktivitetit të tyre. Garat janë të ndaluara. Për mbi 12 vjeç, trajnimi është i autorizuar për maksimumi pesë pjesëmarrës, të maskuar dhe të largët. Klasat e edukimit fizik në shkollë do të vazhdojnë të zhvillohen. Atletët elitë mund të vazhdojnë të stërviten dhe ndeshjet

Derniers articles

Në Kosovën e lirë, pas luftës u vranë mbi 30 femra. Shifer kjo e madhe, sikur « burrat » i kanë shpallur luftë grave shqiptare?!

Prishtinë, 1 dhjetor -Mbrem ne kyreqytetin kosovar ne Prishtine ka ndodhur nje vrasje makabre, ku burri vret gruan shtatëzënë, nje dite para lindjes. Kjo...

Masat për të marrë pasaportën / Zvicra e shtrëngon, Gjermania i shliron…

Pasaporta e Zvicres  është më elitare e Evropës - dhe askush nuk dëshiron ta ndryshojë atë! Për të marrë një pasaportë zvicerane, pengesat janë jashtëzakonisht...

FIFA publikon emrin e arbitrit qe do ta udheheq ndeshjen mes Serbisë dhe Zvicrës

Cyrih, 30 nentor -FIFA sot ka bërë të ditur emrin e arbitrit për ndeshjen e së premtes mes Zvicres dhe Serbisë në orën 20:00...

Sot kemi bërë një hap të duhur për qyterarët e Kosovës drejt udhëtimit pa viza. Presim që PE ta zbatojë

Skruan: Jan Lipavský, Ministër çek i Punëve të Jashtme Ambasadorët e vendeve anëtare të BE-së ranë dakord sot për mandatin negociator të Këshillit për rregulloren për...

Gazetari ndërkombëtar Nefail Maliqi jep lajmin e parë nga Brukseli për ngjyrën jeshile te BE-së për liberalizimin e vizave për qytetaret e Kosovës

Bruksell, 30 Nëtnor -Ambasadorët e Shteteve Anëtare të Bashkimit Evropian këtë të mërkurë kanë rënë dakord për mandatin negociues të Këshillit për rregullacionin për...