0.4 C
Berne
mercredi 7/12/2022

Tirana i thote PO « Rusise se Madhe »! Nga nënte vende evropiane (anëtare te NATO) që denoncojnë aneksimin e territoreve të Ukrainës nga Moska, Shqiperia e Edi Rames mungon?!

Bernë, 2 tetor -Nga nënte vende evropiane, qe denoncojnë aneksimin e territoreve të Ukrainës nga Moska, Shqiperia e Edi Rames mungon?! (Neuf présidents européens dénoncent l’annexion de territoires ukrainiens par Moscou) KJo nekupton se Tirana zyrtare i thote PO « Rusise se Madhe »!, shkruan gazeta zvicerane Le Canton27.ch

Nëntë presidentë evropianë denoncojnë aneksimin e territoreve të Ukrainës nga Moska

Presidentët e nëntë vendeve të NATO-s në Evropën Qendrore dhe Lindore deklaruan të dielën se nuk do ta njihnin kurrë aneksimin e territorit ukrainas nga Rusia.  (The presidents of nine NATO countries in central and eastern Europe declared on Sunday they would never recognize the annexation by Russia of Ukrainian territory.) Po Shqiperia a eshte anetare enATO-s apo pse SShiperia e Edi rames hesht eper balle ukupimitr ruis apo me mire me thne perballe « +Rusise se Madhe »? pyet gazeta zvicerane Le Canton27.ch

Në një deklaratë të përbashkët, presidentët e Republikës Çeke, Estonisë, Letonisë, Lituanisë, Maqedonisë së Veriut, Malit të Zi, Polonisë, Rumanisë dhe Sllovakisë thanë të dielën « [duke mos qenë në gjendje] të qëndrojnë të heshtur përballë shkeljes flagrante të ligjit ndërkombëtar nga Federata Ruse”. Ata kujtojnë se kishin vizituar Kiivin dhe « panë me sytë e tyre efektet e agresionit rus ». (« The statement was issued by the presidents of the Czech Republic, Estonia, Latvia, Lithuania, Montenegro, North Macedonia, Poland, Romania and Slovakia. »)

“Ne riafirmojmë mbështetjen tonë për sovranitetin dhe integritetin territorial të Ukrainës. Ne nuk i njohim dhe nuk do të njohim kurrë përpjekjet ruse për të aneksuar territorin ukrainas”, vijojnë nëntë presidentët e vendeve të Evropës Qendrore dhe Lindore, të cilat janë edhe anëtarë të NATO-s, në tekstin e publikuar në faqen e internetit të presidencës polake.

Deklarata thekson gjithashtu se nënshkruesit e saj mbështesin vendimin e samitit të NATO-s në Bukuresht në 2008 në lidhje me anëtarësimin e ardhshëm të Ukrainës në Aleancën Atlantike, kërkojnë tërheqjen e forcave ruse dhe ftojnë të gjithë aleatët që « të rrisin ndjeshëm ndihmën e tyre ushtarake për Ukrainën ».

Tirana says YES to « Great Russia »! Of the nine European countries (members of NATO) that denounce the annexation of Ukrainian territories by Moscow, Edi Rames’ Albania is missing?!

Tirana i thote PO « Rusise se Madhe »! Nga nënte vende evropiane (anëtare te NATO-s) qe denoncojnë aneksimin e territoreve të Ukrainës nga Moska, Shqiperia e Edi Rames mungon?!

Derniers articles

Rama te ndal urgjent dhunen politike dhe fizike mbi lideret shqiptar?!

Shkruan: Jola HYSAJ Deklarimet në media të një sërë aktorësh kryesorë politikë që shprehen në një farë mënyre kundër aktit te dhunes ndaj kreut te...

Sonte në orën 20:00: Zvicra–Portugalia, ndeshje historike. Ne vijen e pare te « frontit » Shaqiri dhe Xhaka

Bernë, 6 dhjetor -Ky është një ndeshtje dhe rast historike! Zvicra mund të arrijë një çerekfinale të parë të Kupës së Botës që nga...

Dështon atentati i bandave te Edi Rames ndaj liderit te shqiptareve Sali Berisha. « Lirojeni agresorin, autori është ulur në samit », tha Berisha

Një person ende i pa identifikuar ka sulmuar Sali Berishën gjatë marshimit të tij në protestë. Ai menjëherë është neutralizuar nga truprojat. Ende nuk dihet...

Bandat kriminale te Edi Rames pergjakin samitin e BE-se ne Tiranë. Vuçiçi në Tirane, shqiptari vritet në burgun e Beogradit. Presidentja shqiptare dr.Vjosa...

Tiranë, 6 dhjetor Samiti BE-Ballkani Perëndimor sot u mbajt në ambientet e Pallatit të Kongreseve. Për mbarëvajtjen e tij, një pjesë e akseve rrugore janë...

Një shqiptar gjendet i vdekur në burgun e Beogradit. I ndjeri në trup mbante tatu figurën e Adem Jasharit dhe Skenderbeun

Oslo, 5 dhjetor -Trupi i nje shetasi norvejgez me origjine shqiptare eshte gjetur i vdekur ne burun e kryqyteti serb ne Beograd, njfton gazeta...