23.1 C
Berne
mercredi 17/07/2024

Gazetari zviceran viktimë e terrorit rus në Ukraine. Ai rrahet, malltretohet dhe plaqkitet nga ushtarët e Putinit

Gjenevë, 7 mars -Pasaporta është zhdukur, pajisjet fotografike janë zhdukur, 3000 euro të qëlluara dhe grabitura ndaj gazetarit zviceran në Ukrainë. Ushtarët rusë thuhet se kanë qëlluar dhe grabitur Guillaume Briquet të Gjenevës, njofton gazeta zvicerane Le Canton27.ch

Ushtarët e Putinit po bëhen gjithnjë e më brutalë. Gjithnjë e më shumë raporte për civilë të vrarë tregojnë këtë. Edhe gazetarët me sa duket nuk janë të sigurt nga trupat ruse – duhej ta zbulonte korrespondenti zviceran i luftës Guillaume Briquet.

Guillaume Briquet:  Une në jam gazetar, mos më vritni!
Një ushtar i futi dorën në xhep, ia vodhi 3000 euro…“ Nuk është ushtri, janë vrasësit e Putinit”, tha ky gazetar. Historinë e tij ia rrëfeu gazetares ukrainase Tatjana Popov. Ndërkaq, për rastin e tij shkruan në fcb presidenti i Unionit Kombëtar të Gazetarëve të Ukrainës, Sergiy Tomilenko.

“U plagos  nga nje komando russe”, shkruan njeriu nga Gjeneva në Facebook për një selfie me gjakun që i rrjedh në faqe: I plagosur nga një komando ruse.

Gazetari ka pësuar lëndime në fytyrë dhe krah

Sipas një raporti në gazetën online « Ukrainska Pravda », zvicerani u plagos në rajonin e Mykolaiv – një qytet port midis qytetit të diskutueshëm të Cherson dhe Odessa – dhe u dërgua në një spital në Kirovograd. Aty e tregojnë edhe fotot e policisë kombëtare të Ukrainës.

Briket po udhëtonte me një makinë drejt Nikolaev. Sipas raportimeve, ai u godit nga të shtënat ruse. Makina mbante etiketën “Press”.

Ai ka pësuar lëndime në fytyrë dhe parakrah. Pas një kontrolli i janë marrë edhe një pasaportë, 3000 euro para cash, sende personale, një helmetë, material fotografik dhe një laptop.

Makina kishte shenja shtypi dhe kryq zviceran

I lindur në Zvicrën frankofone në vitin 1964, i cili gjithashtu jep mësim kung fu sipas faqes së tij të internetit, ai është një gazetar me përvojë dhe shpesh raporton nga zonat e luftës dhe krizës: udhëtimet e tij e kanë çuar në Korenë e Veriut dhe Siri, ndër të tjera, ku ai ka shoqëruar grupet rebele islamike.

Derniers articles