17 C
Berne
lundi 15/07/2024

Pas kritikave të gazetës Le Canton27.ch ndaj Gjokovic që po flet me gjuhën e kriminelit Milosevic kundër Kosovës, ai sot u përlesh edhe me tifozët të cilin e fyenë keq

Bernë, 8 korrik -Gjokoviç përplaset me tifozët pas daljes në çerekfinale. Novak Djokovic arriti lehtësisht në çerekfinale në Wimbledon. Pas fitores ndaj Holger Rune, serb kishte një mesazh të qartë për tifozët,  njofton gazeta zvicerane në shqip Le Canton27.ch

Shkëlqimi dhe rënia e Gjokovicit…

Gjuri i djathtë qëndron lart, por stomaku i Novak Gjokoviçit i shkakton papritur probleme. Në mes, serb edhe largohet nga fusha në duelin e 16-tës me Holger Rune. Dhe pastaj janë tifozët, të cilët jo gjithmonë e pëlqejnë fituesin e 24 herë Grand Slam-it.

Pas kritikave të gazetës Le Canton27.ch ndaj Gjokovic që po flet me gjuhën e kriminelit Milosevic kunder Kosaovës, tash edhe tifozen u përleshën me teniserin serb të cilin e fyenë keq. Ai me probleme me gjurin, por edhe me  problemet tjera me stomakun, mezi perfundoi ndeshjen mes dhimbjeve dhe fyerjeve te tifozeve.

Eshtze interdant te thueht se ai beri emeri ne kohe kur ishte me i ri dhe me i  dciplinuar..Por Imazhi i tij viteve te fndit ka rene , pasi nisi te merrej me plitkë. perunder vertjeve te OIC ppéer arragnce dhe yferje ndja Ksovews dhe sahqipatreve me zhrgonikn erkrimiknelit serb Mloshevic edh eshkelqimi tij nisi te bien bashk me rpoblemet tjera qe ka ai me shndet here ne gju e here ne stomak…Shkëlqente dje, kurse ky sheklqim ka nisur te bien gjate ketij viti siq u pa edhe sot kutensieri serbe Gjokovic eshte fishkeklluar nga pulbiku dhe fyer keq edhe nga tifozet e tij.

Gjokoviç shprehu pakënaqësinë e tij në intervistë pasi e kishte dërguar danezin në tre sete (6:3, 6:4, 6:2): “Për të gjithë ata që vendosën të mos e bëjnë këtë, lojtarët, në këtë rast unë respektoj: Kalofshi mirë. natën!” Ai i referohet disa fansave që thuhet se e kanë sharë.

Nuk e pranon faktin që mund të kenë bërtitur “Ruuuuune”, të cilën u përpoq t’ia shpjegonte edhe arbitri i karriges, si justifikim: “E di që ishin për Runën, por edhe ky është një justifikim për të boot. Unë kam qenë në turne për 20 vjet. Unë i di të gjitha truket”. Ai fokusohet te tifozët që e duan tenisin dhe tregojnë respekt për lojtarët. “Kam qenë në mjedise shumë më armiqësore. Ju nuk mund të më dëmtoni mua. »

Fillimi i tmerrit për Rune
Nga ana sportive: Raundi i fundit i 16-të i turneut Grand Slam në Wimbledon midis Gjokoviç dhe Rune është një çështje e qartë. Edhe pse serbi kryesoi vetëm me 3.2 në përballjet direkte, shtatë herë fituesi i Wimbledon-it nuk la asgjë për të dëshiruar mbrëmjen e së hënës.

« Djoker » dëshmon forcën e tij – dhe sfidon problemet fizike. Ai nis një fillim furishëm dhe rrëmben menjëherë dymbëdhjetë pikët e para. “Kjo ishte e vështirë për të dhe ndoshta qëndroi me të,” tha Gjokovic pas ndeshjes. “Ai nuk luajti aq mirë sa mundi.” Gjokoviç, nga ana e tij, ushtron presion gjatë gjithë lojës, dhe gjunjët e tij gjithashtu i mbijetojnë testit të stresit.

Problemet me stomakun 
Por ai është i rrënuar nga problemet me stomakun. Ai vazhdon të mbajë barkun, të shtrihet dhe të marrë frymë thellë. Në setin e dytë serb duhet të largohet për pak kohë nga gjykata. Ai dobësohet – por jo për shumë kohë: Ai gjithashtu merr setin e dytë dhe të tretë dhe kështu kualifikohet me besim në çerekfinalen e tij të shtatë radhazi të Wimbledon (turneu nuk u zhvillua në 2020).

Të mërkurën ai do të takohet me australianin Alex de Minaur (25, ATP 9). “Ai është një nga më të shpejtët në turne, kështu që do të më duhet të vrapoj shumë”, thotë Gjokoviç dhe bën shaka: “Por mezi po e pres”.

Derniers articles