4.2 C
Berne
vendredi 23/02/2024

Sonte në orën 20:00: Zvicra–Portugalia, ndeshje historike. Ne vijen e pare te « frontit » Shaqiri dhe Xhaka

Bernë, 6 dhjetor -Ky është një ndeshtje dhe rast historike! Zvicra mund të arrijë një çerekfinale të parë të Kupës së Botës që nga viti 1954. N ewvijene apre te ektij fronti kunder Portuigalise për ta quar Zicren përpara ne boterorin 2022, jane edhe dy futbolliste shqiptare Granit Xaka, kapiten dhe Gjerdan Shaqiri. Kundër Portugalisë, lojtarët e Murat Yakin mund ta dërgojnë idhullin e tyre Cristiano Ronaldon në pension ndërkombëtar, njofton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Gati 90,000 tifozë do të ulen sonte në mbrëmje (20:00) në stadiumin Lusail në Doha kur Nati do të takohet me Portugalinë në raundin e 16-të të Kupës së Botës. Shumë vijnë për të parë Cristiano Ronaldon (37) duke kryer misionin e tij të fundit të madh. Titulli i kampionit të botës është i vetmi trofe që i mungon ende superyllit.

Ai ka 500 milionë ndjekës në Instagram. Për gati 20 vjet, « CR7 » ka qenë idhulli i madh i miliona fëmijëve dhe adoleshentëve në mbarë botën. Ishte gjithashtu për shumë yje të përzgjedhjes së Murat Yakin, kane shkruar gazeta zvicerane.

Xhaka: “Më kanë pyetur shpesh nëse kam qenë vëllai i tij…”

Gazetaret zvceran kur jane takuar për here te pare Granit Xhakën, kapitenin aktual të skuadrës zvicerane, ai përmend menjëherë Cristiano Ronaldon si modelin e tij të madh.

“Më pëlqen shumë mënyra se si e trajton topin”. Në vitin 2010, gazeta zvicerane shkruajtën për super talentin e FCB: “Vizualisht, Xhaka është shumë afër modelit të tij. Nuk ka nevojë të jesh profet për të marrë me mend se kë do të imitojë Graniti me diamantin në vesh, xhelin në flokë dhe ngjyrën paksa të nxirë”.

Më pas adoleshenti tregon: “Më kanë thënë shpesh për ngjashmërinë time me Ronaldon dhe më kanë pyetur nëse isha vëllai i tij. Përsa i përket futbollit, ai është modeli im, por jo si person.

Ronaldo nuk shënoi vetëm brezin e kampionëve të botës nën 17 vjeç si Seferovic, Xhaka, Ricardo Rodriguez, të cilët sot janë 30 vjeç. Të rinj si Noah Okafor (22) dhe Ruben Vargas (24) janë rritur gjithashtu me portugezët në mendjen e tyre. “Ai ka një stil të shkëlqyeshëm loje, karizëm të jashtëzakonshëm dhe qëndrim për të luajtur, vlerëson Noah Okafor.

Nëse e jetojmë futbollin në këtë mënyrë dhe i shtojmë pak talent, do të kemi sukses. Ruben Vargas ka parë X herë videot e Ronaldos në Youtube gjatë fëmijërisë së tij. “Kur isha i vogël, modeli im ishte Cristiano Ronaldo, ai është një përbindësh i lojës së kokës”.

Nëse Nati sot arrijnë të kapërcejnë mallkimin e Ronaldos dhe të kualifikohen në çerekfinale, miliona tifozë të CR7 do të qajnë. Dhe veçanërisht vetë Ronaldo. Do të ishte ndeshja e fundit e Botërorit për ish-modelen e madhe të yjeve të “Nati”. Seferovic, Xhaka & Co. nuk do ta kishin problem.

Derniers articles

Blinken uron Kosovën për 16-vjetorin e pavarësisë

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, ka uruar qytetarët e Kosovës për 16-vjetorin e pavarësisë, duke vlerësuar “partneritetin tonë të qëndrueshëm”. Sipas tij, partneriteti mes...

Ky eshte krimineli serb (miku i Vucicit) i kerkuar nga Interpol per sulmin terrorist ne Kosove (Foto)

Lion, 22 shkurt -Organizata Ndërkombëtare e Policisë (Interpol) ka lëshuar një urdhër arresti për nje serb ekstremist qe deri dje idhte politikan ne Kosove...

Gazeta zvicerane demanton Vucicin ne KS te OKB-se. NZZ: Numri i serbeve po zvogelohet jo vetem ne Kosove, por edhe ne Serbi!

Berne, 22 shkurt -Ka gjithnjë e më pak serbë që jetojnë në Kosovë - dhe në Serbi gjithashtu (In Kosovo leben immer weniger Serben...

Jehona e protestes se djeshme e opozites shqiptare dhe e fjalimit te liderit Sali Berisha ne mediat amerikane dhe botërore

Bernë, 21 shkrut -Jehona e protestes se djeshme e opozites shqiptare dhe e fjalimit te liderit Sali Berisha ne mediat amerikane dhe botërore. Gazeta...

Prof. Dr. Shefqet Krasniqi po «financon» (po ushqen me bukë) gazetarët dhe analistët. Mediat shqiptare: Imami që mund të behet president

Prishtinë, 21 shkurt -Imam Krasniqi autxor i dhjetar librfave shekncore dhe krah i luftes (UCK) po te themelonte parti te veten sot do t’i...