4.2 C
Berne
vendredi 23/02/2024

Sipas një raporti konfidencial nga Këshilli Federal i Zvicër: Ballkani do jete i nxehte. Tensionet midis Serbisë dhe Kosovës po rriten!

Bernë, 7 shkurt -Një komision i rishikimit të politikave të sigurisë ka prodhuar një raport mbi rreziqet e emigracionit, politikës ruse dhe radikalizimit në shoqëri në përgjithësi.Sipas ketij dokumenti konfidencial : Komisioni i studimit hedh gjithashtu një vështrim të shqetësuar në Ballkanin Perëndimor: “Tensionet midis Serbisë dhe Kosovës po rriten: retorika politike, shpërthimet e dhunës dhe sulmet ndaj trupave të KFOR-it janë një shenjë e kësaj, njofton gazeta zvicerane në shqip Le Canton27.ch

“Presioni i emigracionit në Evropë po rritet”

Këtu janë përfundimet kryesore. Asnjë sulm nuk pritet në Tajvan A do ta pushtojë Kina Tajvanin deri në vitin 2027, siç kanë pretenduar disa ekspertë të sigurisë prej vitesh? Për komitetin e studimit, kjo mundësi mbetet e pamundur. Tajvani është lider botëror në gjysmëpërçuesit. Një përshkallëzim do të kishte « pasoja të rënda ekonomike globale ».

Për Evropën, por edhe për Zvicrën, është thelbësore « që Shtetet e Bashkuara, të cilat fokusohen në rajonin e Paqësorit, të mos neglizhojnë Ukrainën dhe Evropën Perëndimore ». Komisioni i studimit hedh gjithashtu një vështrim të shqetësuar në Ballkanin Perëndimor: “Tensionet midis Serbisë dhe Kosovës po rriten: retorika politike, shpërthimet e dhunës dhe sulmet ndaj trupave të KFOR-it janë një shenjë e kësaj” citon raportin Le Canton27.ch qe kane shkruar edhe mediat tjera zvicerane. 

Puna e Komisionit për Rishikimin e Politikave të Sigurisë filloi më mirë këtë vit sesa përfundoi vitin e kaluar. Dhe për arsye të mirë: në fund të vitit 2023, Christian Catrina, ekzekutivi në pension nga Departamenti Federal i Mbrojtjes, Mbrojtjes Civile dhe Sporteve (DDPS) dhe përgjegjës për raportin e komisionit, e hodhi poshtë. Që atëherë, trupi i përbërë nga personalitete të nivelit të lartë i është rikthyer detyrës.

Sa i përket rezultatit të zgjedhjeve amerikane, ai mbetet jashtëzakonisht i pasigurt. Kandidati i rikthyer Donald Trump thotë se do të jetë në gjendje t’i japë fund luftës në Ukrainë brenda 24 orëve. Vëzhguesit presin që republikani të jetë i gatshëm të bëjë kompromis me Putinin, edhe nëse kjo do të thotë të sakrifikojë interesat e Ukrainës. Konflikti në Lindjen e Mesme është gjithashtu një shqetësim qendror i Perëndimit.

Sipas konkluzioneve të Komisionit, Izraeli po bën luftë në disa fronte: Hamasi po tërbohet në Rripin e Gazës, Hezbollahu libanez kërcënon nga veriu dhe rebelët Houthi janë ngritur në jug. Ekonomia globale mund të vuajë ndjeshëm nga sulmet e shumta ndaj anijeve tregtare në Gjirin e Adenit. “Përpjekjet parandaluese nga ana e komunitetit ndërkombëtar, për shembull një grup kontakti i vendeve përreth – si në kohën e luftërave ballkanike – janë të rëndësishme”, thekson grupi i ekspertëve.

Derniers articles

Blinken uron Kosovën për 16-vjetorin e pavarësisë

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, ka uruar qytetarët e Kosovës për 16-vjetorin e pavarësisë, duke vlerësuar “partneritetin tonë të qëndrueshëm”. Sipas tij, partneriteti mes...

Ky eshte krimineli serb (miku i Vucicit) i kerkuar nga Interpol per sulmin terrorist ne Kosove (Foto)

Lion, 22 shkurt -Organizata Ndërkombëtare e Policisë (Interpol) ka lëshuar një urdhër arresti për nje serb ekstremist qe deri dje idhte politikan ne Kosove...

Gazeta zvicerane demanton Vucicin ne KS te OKB-se. NZZ: Numri i serbeve po zvogelohet jo vetem ne Kosove, por edhe ne Serbi!

Berne, 22 shkurt -Ka gjithnjë e më pak serbë që jetojnë në Kosovë - dhe në Serbi gjithashtu (In Kosovo leben immer weniger Serben...

Jehona e protestes se djeshme e opozites shqiptare dhe e fjalimit te liderit Sali Berisha ne mediat amerikane dhe botërore

Bernë, 21 shkrut -Jehona e protestes se djeshme e opozites shqiptare dhe e fjalimit te liderit Sali Berisha ne mediat amerikane dhe botërore. Gazeta...

Prof. Dr. Shefqet Krasniqi po «financon» (po ushqen me bukë) gazetarët dhe analistët. Mediat shqiptare: Imami që mund të behet president

Prishtinë, 21 shkurt -Imam Krasniqi autxor i dhjetar librfave shekncore dhe krah i luftes (UCK) po te themelonte parti te veten sot do t’i...