2.7 C
Berne
jeudi 1/12/2022

Shkon Petkovic, Murat Yakin zgjedhet trajneri i ri i kombëtares (NATI) zvicerane

Murat Yakin do të prezantohet si pasardhës i Vladimir Petkovic nga e hëna.

Trajneri i ri i skuadrës zvicerane ështëzgjedhur: Murat Yakin do të pasojë Vladimir Petkovic, i cili u nis për në Bordo, shkruan gazeta zvicerane Le Canton27.ch duke ju referuar gazetes Blick dhe mediave tjera

Kontrata me trajnerin e Schaffhausen do të nënshkruhet të hënën. Yakin do të prezantohet pasdite, me kusht që të arrihet një marrëveshje siç ishte planifikuar. Por vendimi në parim është marrë: Shoqata Zvicerane e Futbollit ka arritur një marrëveshje në parim.

Një nga tre kandidatët

Yakin ishte një nga tre kandidatët të cilëve iu afrua ASF javën e kaluar. Të tjerët ishin René Weiler, i cili udhëhoqi Anderlecht në Belgjikë dhe Al Ahly në Egjipt për titullin e ligës dhe Nuremberg në një promovim pothuajse të papritur në Bundesliga. Dhe Bernard Challandes, i cili mbetet trajneri kombëtar i Kosovës.

Vetë Yakin ka qenë ndërkombëtar 49 herë dhe ka trajnuar shumë klube: Thun, Lucerne, Spartak Moscow, GC, Sion dhe FC Schaffhausen.

Para Yakin, Lucien Favre, Arsène Wenger, Joachim Löw dhe Urs Fischer kishin hequr dorë.

Derniers articles

Në Kosovën e lirë, pas luftës u vranë mbi 30 femra. Shifer kjo e madhe, sikur « burrat » i kanë shpallur luftë grave shqiptare?!

Prishtinë, 1 dhjetor -Mbrem ne kyreqytetin kosovar ne Prishtine ka ndodhur nje vrasje makabre, ku burri vret gruan shtatëzënë, nje dite para lindjes. Kjo...

Masat për të marrë pasaportën / Zvicra e shtrëngon, Gjermania i shliron…

Pasaporta e Zvicres  është më elitare e Evropës - dhe askush nuk dëshiron ta ndryshojë atë! Për të marrë një pasaportë zvicerane, pengesat janë jashtëzakonisht...

FIFA publikon emrin e arbitrit qe do ta udheheq ndeshjen mes Serbisë dhe Zvicrës

Cyrih, 30 nentor -FIFA sot ka bërë të ditur emrin e arbitrit për ndeshjen e së premtes mes Zvicres dhe Serbisë në orën 20:00...

Sot kemi bërë një hap të duhur për qyterarët e Kosovës drejt udhëtimit pa viza. Presim që PE ta zbatojë

Skruan: Jan Lipavský, Ministër çek i Punëve të Jashtme Ambasadorët e vendeve anëtare të BE-së ranë dakord sot për mandatin negociator të Këshillit për rregulloren për...

Gazetari ndërkombëtar Nefail Maliqi jep lajmin e parë nga Brukseli për ngjyrën jeshile te BE-së për liberalizimin e vizave për qytetaret e Kosovës

Bruksell, 30 Nëtnor -Ambasadorët e Shteteve Anëtare të Bashkimit Evropian këtë të mërkurë kanë rënë dakord për mandatin negociues të Këshillit për rregullacionin për...