7.1 C
Berne
mardi 28/03/2023

Shkon Petkovic, Murat Yakin zgjedhet trajneri i ri i kombëtares (NATI) zvicerane

Murat Yakin do të prezantohet si pasardhës i Vladimir Petkovic nga e hëna.

Trajneri i ri i skuadrës zvicerane ështëzgjedhur: Murat Yakin do të pasojë Vladimir Petkovic, i cili u nis për në Bordo, shkruan gazeta zvicerane Le Canton27.ch duke ju referuar gazetes Blick dhe mediave tjera

Kontrata me trajnerin e Schaffhausen do të nënshkruhet të hënën. Yakin do të prezantohet pasdite, me kusht që të arrihet një marrëveshje siç ishte planifikuar. Por vendimi në parim është marrë: Shoqata Zvicerane e Futbollit ka arritur një marrëveshje në parim.

Një nga tre kandidatët

Yakin ishte një nga tre kandidatët të cilëve iu afrua ASF javën e kaluar. Të tjerët ishin René Weiler, i cili udhëhoqi Anderlecht në Belgjikë dhe Al Ahly në Egjipt për titullin e ligës dhe Nuremberg në një promovim pothuajse të papritur në Bundesliga. Dhe Bernard Challandes, i cili mbetet trajneri kombëtar i Kosovës.

Vetë Yakin ka qenë ndërkombëtar 49 herë dhe ka trajnuar shumë klube: Thun, Lucerne, Spartak Moscow, GC, Sion dhe FC Schaffhausen.

Para Yakin, Lucien Favre, Arsène Wenger, Joachim Löw dhe Urs Fischer kishin hequr dorë.

Derniers articles

Zgjedhjet parlamentare ne Zvicër. Me 2 prill ne Kantonin e Gjenevës garojne për deputetë edhe 13 kandidatë shqiptarë

Gjenvë, 28 mars (ATV: Nefail Mlaliqi ) -Ne muajin prill te ketij viti ne disa kantone te Zvicrës do mbahen zgjdhjet parlamentet. Sikur ne...

Policia-drejtesia, Poggia dhe Bonfanti: Zero tolerance perballe krimeve në kantonin e Gjenevës!

Këshilltari Shtetëror Mauro Poggia dhe Komandantja e Policisë së Gjenevës Monica Bonfant Gjenevë, 27 mars  (Nefail Maliqi) -Statistikat e policisë tregojnë një rritje prej 15%...

Gjykata federale i merr pasaporten zvicerane nje kosovari, me ket arësye..

Nerne 27 mars -Gjykata Administrative Federale konsideron se një kosovar ka fshehur fakte gjatë natyralizimit të tij të zakonshëm. Mesohet de kosovari u fut në...

Presheva i ankohet ambasadorit amerikan Hill, për politikat antishiptare te Beogradit ne Luginë, si dikur Kosova ne kohen e Miloshevicit!

Preshevë, 27 mars -Deputeti i vetem shqiptar në Kuvendin e Serbisë, Shaip Kamberi, është takuar sot në Bujanoc me ambasadorin e SBA-ve në Serbi, Christopher...

Në st. Gallen të Zvicrrës u promovua libri që i kushtohet 1432 fëmijëve shqiptarë – viktima të gjenocidit serbe

Për ta nderuar gjakun e derdhur lum të bijëve dhe bijave tona më të mira që derdhën lumenj gjaku për çlirimin e Kosovës dhe...