15.3 C
Berne
jeudi 23/03/2023

Sekretari amerikan takohet me Borrellin, i përmend edhe Kosovën dhe Shqipërinë

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, gjatë takimit të Këshillit Ministror ShBA – BE, ku mori pjesë edhe shefi i politikës së jashtme të BE-së, Josep Borrell, i ka përmendur Kosovën dhe Shqipërinë në kontekstin e tranzicionit të energjisë.

Kryediplomati amerikan tha: “Jemi të përqendruar në përshpejtimin e tranzicionit të energjisë së gjelbër në mënyrë që të arrihen synimet për zero gazra dhe për ta parandaluar katastrofën klimatike. Edhe këtu kemi bashkëpunuar dorë me dorë, Shtetet e Bashkuara dhe Evropa”.

“Për vite, Shtetet e Bashkuara i kanë përkrahur përpjekjet për lidhjen e rrjeteve energjetike të Ballkanit Perëndimor me ato të Bashkimit Evropian për ta përshpejtuar rrugën e tranzicionit nga thëngjilli dhe lëndëve tjera djegëse”, deklaroi më tej zyrtari i lartë i administratës së Biden-it.

“E kemi parë dallimin që këto përpjekje kanë ndihmuar për ta bërë. Shqipëria dhe Kosova kanë krijuar një rrjet të përbashkët të energjisë, prodhimi i energjisë së ripërtëritshme është shtuar shumë, shtetet në mbarë rajonin tash janë duke i diversifikuar mënyrat për marrjen e energjisë së tyre”, tha më tej shefi i diplomacisë amerikane.

Ai gjithashtu tha se Presidenti Biden është zotuar se Shtetet e Bashkuara do të bëjnë gjithçka që munden për të ndihmuar në lehtësimin e ndonjë pengese në furnizimin e Evropës me energji.

 

Derniers articles

Ish-presidenti i Kosovës Behgjet Pacolli: Kenia ka marrë vendim për njohjen e pasaportës së Kosovës!

Kryetari i AKR-së, Behgjet Pacolli ka njoftuar se Republika e Kenias ka marrë vendim për njohjen e pasaportës së Kosovës Pacolli ka shtuar se Kenia...

Zelensky uron Ramazanin: Le të na ndihmojë lutja ndaj të pafeve rusë

Kirv, 23 mars -Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, ka uruar besimtarët myslimanë për muajin e Ramazanit, me mesazhin që Ukraina “të pastrohet nga e...

Edhe kjo ndodhe: OKB përshëndet një marrëveshje te paarritur?! Në vend qi t’i bëj presion Vucicit qe refuzoi te nënshkruajë marreveshjen mes Kosoves dhe...

Stop the caressing of the UN and the EU towards Serbia and Vucic!.This also happened: The UN welcomes an unreached agreement?! Instead of putting...

EULEX demanton disa media se Sylejman Selimi qenka marrur ne pyetje

Prishtine, 22 mars -Sot ne disa media është raportuar se Sylejman Selimi, ish-komandant i Përgjithshëm i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës qenka intervistuar sot nga...

Pasi, Vucic tha se do ta pengoj Kosoven në OKB, zyrtaret e kësaj organizate nderkombëtare tregojnë se kush vendos për antetarësimin e Kosovës ne...

New York -Çështja e perspektivës së Kosovës për anëtarësi në BE dhe OKB është ringjallur me nisjen e dialogut politik në vitin 2012. Në...