2.4 C
Berne
jeudi 1/12/2022

Risi: Harroni malltretimet me testin COVID-19. Franca e bënë testin duke i rënë « fyellit »

Per te zbuluar nje person se eshte me negativ apo poziv COVID-19 ne mbare boten eshte prakitkuar metoda e berjes se testit përmes hundes apo dhenies se gjakut qe nag shume kush eshte konsideruar si « malltertim ». Por, duket Franca dite e sa voi po menajnon ket « malltertim » duke zbiluar nje emtode tjeter, me te re dhe me efikase, te pëlqyer nga klientet, shkruan gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Në Palais des Sports në Lyon, një eksperiment i gjerë është duke u zhvilluar. Një ose dy minuta mund të jenë të mjaftueshme për të bërë testimin për Covid, si një aparat për të marrë frymë.

Të zbulojë Covidin duke « fryrë tullumbace »?

Gjatë muajit të kaluar, më shumë se 2,800 Lyonnais tashmë kanë shpërthyer nëpër një tub në këtë makinë të madhe, me madhësinë e një frigorifer. Do të duhen dy herë më shumë për të përfunduar këtë studim klinik.

Ashtu si një aparat për marrjen e alkoolit, kjo teknologji e zhvilluar në Lyon mund të bëjë të mundur që shpejt të dini nëse jeni të ndotur me Covid-19. Studimi COVIDAir aktualisht po kryhet nga një konsorcium shkencëtarësh.

Të zbulojë Covid-19 duke “fryrë në tullumbace”, si një aparat për marrjen e alkoolit? Në Palais des Sports në Lyon, një eksperiment i gjerë është duke u zhvilluar, duke hapur perspektivat për një kthim në « jetën reale » pas epidemisë, shkruan gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch duke ju referuar mediave franceze.

« Të frysh është shumë më mirë sesa të kesh një furçë shishe në hundë! », Qesh, duke parë matësin e pajisjes, Jennifer Gaffin, 22, duke i dhënë hua vetes lojës pasi erdhi për një provë PCR.

Përdoret në vende të hapura për publikun

Qëllimi është që të jemi në gjendje të identifikojmë dhe përcaktojmë sasinë e molekulave të pranishme në një mostër ajri në mënyrë që të zbulojmë njerëzit me Covid-19, duke përdorur një spektrometër në masë.

Ky instrument « do të ndajë dhe vëzhgojë molekulat kur nxirrni frymën. Pastaj marrim një grafik i cili do të interpretohet nga softueri, ”shpjegon studiuesi.

Personat e përfshirë në eksperiment të gjithë bënë një test PCR paraprakisht, në mënyrë që të dy rezultatet të mund të krahasohen në laborator.

Nëse eksperimenti do të ishte i suksesshëm, një ose dy minuta mund të jenë të mjaftueshme për t’u testuar për Covid-19.

Kjo teknologji mund të përdoret për këtë arsye në vende të hapura për publikun, gjatë ngjarjeve sportive ose kulturore, në aeroporte para konviktit, apo edhe në hyrje të dhomave të urgjencës spitalore për të renditur pacientët.

95% e besueshme?

Nëse është akoma e pamundur të nxirren përfundime nga ky muaj i eksperimentimit, rezultatet paraprake të marra vitin e kaluar tek pacientët me Covid-19 në spitalin Lyon të Croix-Rousse kishin demonstruar « një besueshmëri prej 95% në krahasim me një test PCR », sipas te Alexandre Gaymard.

Studimi COVIDAir është kryer nga një konsorcium shkencëtarësh nga Instituti i Agjentëve Infektivë të Spitaleve Civile të Lionit, Instituti për Kërkime mbi Katalizën dhe Mjedisin (IRCELYON) i CNRS dhe Instituti i Shkencave Analitike (ISA). Konkluzionet e tij pritet të publikohen deri në fund të vitit.

Teknologjia e spektrometrisë së masës përdoret veçanërisht në analizat mjedisore për të zbuluar grimcat e rrezikshme në ajër.

Përdorimi i tij i fundit në shëndetin e njeriut mund të zgjatet për të zbuluar sëmundje të tjera të frymëmarrjes, shpresojnë shkencëtarët.

 

Derniers articles

Në Kosovën e lirë, pas luftës u vranë mbi 30 femra. Shifer kjo e madhe, sikur « burrat » i kanë shpallur luftë grave shqiptare?!

Prishtinë, 1 dhjetor -Mbrem ne kyreqytetin kosovar ne Prishtine ka ndodhur nje vrasje makabre, ku burri vret gruan shtatëzënë, nje dite para lindjes. Kjo...

Masat për të marrë pasaportën / Zvicra e shtrëngon, Gjermania i shliron…

Pasaporta e Zvicres  është më elitare e Evropës - dhe askush nuk dëshiron ta ndryshojë atë! Për të marrë një pasaportë zvicerane, pengesat janë jashtëzakonisht...

FIFA publikon emrin e arbitrit qe do ta udheheq ndeshjen mes Serbisë dhe Zvicrës

Cyrih, 30 nentor -FIFA sot ka bërë të ditur emrin e arbitrit për ndeshjen e së premtes mes Zvicres dhe Serbisë në orën 20:00...

Sot kemi bërë një hap të duhur për qyterarët e Kosovës drejt udhëtimit pa viza. Presim që PE ta zbatojë

Skruan: Jan Lipavský, Ministër çek i Punëve të Jashtme Ambasadorët e vendeve anëtare të BE-së ranë dakord sot për mandatin negociator të Këshillit për rregulloren për...

Gazetari ndërkombëtar Nefail Maliqi jep lajmin e parë nga Brukseli për ngjyrën jeshile te BE-së për liberalizimin e vizave për qytetaret e Kosovës

Bruksell, 30 Nëtnor -Ambasadorët e Shteteve Anëtare të Bashkimit Evropian këtë të mërkurë kanë rënë dakord për mandatin negociues të Këshillit për rregullacionin për...