20.4 C
Berne
jeudi 13/06/2024

Gazeta prestigjoze Le Monde: Në Kosovë, Albin Kurti është në prag të fitimit të betejës për kontrollin e veriut të vendit

Serbët e Kosovës protestojnë kundër vendimit të Bankës Qendrore të Kosovës që shpalli se euro është e vetmja valutë legale që mund të përdoret në transaksione me para të gatshme, në Mitrovicë më 12 shkurt 2024

Bernë, 16 shrkut . »Në Kosovë, Albin Kurti është në prag të fitimit të betejës për kontrollin e veriut të vendit » (Au Kosovo, Albin Kurti en passe de gagner sa bataille pour le contrôle du nord du pays) ehste yk trtiulli i gaztes me te amdhe evropiane « Le Monde » gazete kjoe  cila i jepje veshtrim zhvillimeve te fundit ne Kosovë pas shgapllejes se dinarit serb s monedhe e pavlefshme nga Banka Qendrore e Kosovës. Kryeministri i vendit të vogël evropian ka marrë përsipër t’i japë fund mbikëqyrjes faktike të ushtruar nga Beogradi mbi rajonet e populluara nga minoriteti serb, njodfotn gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Albin Kurti gati, gati po e pastron Veriun e Kosovës nga grupet kriminale, që për 20 vite ishte perdorur nga mafia

Valuta por edhe targa, karta identiteti, banka, numra telefoni… Deri në vitin 2021, pothuajse gjithçka qeverisej ende në nivel lokal nga Serbia. Por, që kur ka ardhur në pushtet, zoti Kurti është përpjekur hap pas hapi t’i japë fund kësaj situate që prej kohësh (per 20 vite rresht) ka shndërruar këtë rajon në një zonë të ndaluar, t ekontrulluar nga grupe mafioze, shkruan sot gazeta fracneze « Le Monde », transmeto Le Canton27.ch

Demonstrata kishte ajrin e një qëndrimi të fundit. Të hënën më 12 shkurt, mezi disa mijëra serbë të Kosovës u mblodhën në arterien kryesore të “kryeqytetit” të tyre të Mitrovicës së Veriut për të protestuar kundër ndalimit të tregtimit të dinarëve serbë. Një masë e marrë nga kryeministri, Albin Kurti, i cili ëndërron të detyrojë rreth 100 mijë serbët e këtij vendi të vogël ballkanik, me shumicë të madhe shqiptare, të përdorin më në fund monedhën zyrtare në fuqi, euron.

Pas flamujve të tyre, serbët e Kosovës shfaqën një zemërim të ndrydhur çuditërisht kundër këtij nacionalisti të majtë shqiptar që po ua vështirëson jetën. Në moshën 48-vjeçare, zoti Kurti po arrin atje ku të gjithë paraardhësit e tij kanë dështuar: t’i japë fund mbikëqyrjes së ushtruar de facto nga Beogradi mbi jetën e përditshme të serbëve që jetojnë në këto katër komuna në veri të këtij qyteti të ndarë dhe që e refuzuan këtë. ende shumë për të njohur sovranitetin e një vendi, i cili megjithatë po përgatitet të festojë, të shtunën, gjashtëmbëdhjetëvjetorin e pavarësisë së tij.

Valuta por edhe targa, karta identiteti, banka, numra telefoni… Deri në vitin 2021, pothuajse gjithçka qeverisej ende në nivel lokal nga Serbia. Por, që kur ka ardhur në pushtet, zoti Kurti është përpjekur hap pas hapi t’i japë fund kësaj situate që prej kohësh (per 20 vite rresht) ka shndërruar këtë rajon në një zonë të ndaluar, t ekontrulluar nga grupe mafioze. I fiksuar pas këtij objektivi, ky njeri, i njohur për ashpërsinë e tij, injoron në mënyrë të shkëlqyer thirrjet për moderim nga fuqitë perëndimore që e kanë mbështetur Kosovën që nga lufta e vitit 1999, shkruan « Le Monde », transmeton gazeta zvicerane Le Canton27.ch

“Dhuna institucionale”

“Ditë pas dite sundimi i ligjit po përhapet në katër anët e Republikës së Kosovës, ashtu siç e kemi premtuar”, deklaroi z. Kurti të mërkurën, me rastin e tri viteve të fitores së tij zgjedhore, duke përbuzur edhe më shumë paralajmërime nga Uashingtoni pasi ai gëzon një popullaritet të konsiderueshëm në mesin e shqiptarëve të Kosovës.

Për serbët, nga ana tjetër, « jeta ka ndryshuar për keq », denoncon Tatjana Lazarevic, kryeredaktore e medias në gjuhën serbe Kossev. “Normalizimi mes shqiptarëve dhe serbëve, i cili gradualisht po përparonte [para ardhjes së tij në pushtet] është zhdukur”, beson ajo, duke e qortuar liderin kosovar për këtë “qasje triumfaliste të “pushtimit” të territoreve veriore. Lexoni gjithashtu: Artikull i rezervuar për abonentët tanë Serbia dhe Kosova i japin fund mosmarrëveshjes për targat e regjistrimit

 

 

Derniers articles