14 C
Berne
jeudi 13/06/2024

Sot ne Forumin Stretegjik në Bled të Sllovenisë fjalen e kanë tre kryeministrat shqiptarë nga Ballkani. Aty edhe zyrtarë të lartë të BE-së dhe KE si dhe Zvicra

Bled, 28 gusht -Sot dhe neser ne Bled te Sllovenise po mbahen punimet e Forumit te 18-të Strategjik i Bled-it, një konferencë ndërkombëtare e përfaqësuesve të rangut të lartë të disa vendeve nga ballkanmi dhe boterore. Konferenca vjetore ndërkombëtare e Forumit Strategjik të Bled me moton « Solidariteti për Sigurinë Globale » do të mbahet dy dite rresht (28 dhe 29 gusht 2023) në Bled të Sllovenisë nen masa te mëdha te sigurise, njofton nga i derguar yne special ne samitn botror ne Bled ne Sllovenisë.
    Në forumin strategjik (Bled Strategic Forum-2023,  Solidarity For Global Security) të Bled-it ku do të jene rreth 800 pjsëmarres, përveq nikoqireve te samitit, krerët e shtetit te Sllovenise presidentja Natash Pirc Musar dhe kyremnistrti Robet Golob do tëmarrin pjese edhe shume personalitete nga mbare bota, përfshire ketu dhe përfaqeues nga BE dhe KE. Nga Këshilli Europian do jete presidenti i saj z.Charles Michel kurse nga BE Vladimir Lajcak, Tanja Fajon nga KE, Dunja Mijatovic nga KE etj.. Sipas gazetes zvicerane Le Canton27.ch në kete samitin boteror ne Bled të Slléovbenisë do jet edhe shefi i diplomacise zvicerane Ingazo Cassis.
Çfarë është Forumi Strategjik Bled? (Bled Strategic Forum-2023  Solidarity For Global Security)
Ne kete Forumin Nderkombëtar  Strategjik në Bled nga ballkani do marrin pjese thujase te gjithe lideret. Nga Shqiperia, kryemnistri Edi Rama, ai nga Kosova Albin Kurti,  Kryeministri i Malit te Zi Dritan Abazi, Ministraja e Puneve te Jatme te Suedise Ann Lind, Ministri i Puneve te Jashtme te Maqednise Veriore Bujar Osmani, Kryeministri i Kroacise, Andrej Plenkvic, kryeministri maqedonas Kovaçevski, presidenti serb Aleksander Vuçic nuk eshtr ftuar, por kryeminyrja Anne Brnabic, prrsidentja greke Ekateríni Sakellaropoúlou,
kryeministri i Bullgarise Nikolai Denkov etj…
Ky Forum u krijua më 6 Tetor 2021 në Brdo të Sllovenisë me pjesmarrjen e vendeve anëtare të BE-së, si dhe të gjashtë vendeve të Ballkanit Perendimor.

Forumi Strategjik Bled është një platformë globale për gjenerimin e ideve dhe shkëmbimin e pikëpamjeve mbi shoqërinë bashkëkohore dhe të ardhmen e saj. Ajo është e përkushtuar për të krijuar një botë të qëndrueshme duke ofruar pikëpamje dhe zgjidhje strategjike për çështjet më urgjente të së sotmes dhe të së nesërmes.

    Si një platformë gjithëpërfshirjeje dhe diversiteti, ajo përpiqet të bashkojë sa më shumë aktorë të ndryshëm dhe të shpërndajë pikëpamjet e tyre përmes ngjarjeve, diskutimeve, tryezave të rrumbullakëta, projekteve, analizave dhe publikimeve.
    Ngjarja e saj qendrore vjetore – konferenca ndërkombëtare e Forumit Strategjik të Bled – është konferenca kryesore në Evropën Qendrore dhe Juglindore dhe po zhvillohet në fund të gushtit në mjedisin piktoresk alpin të liqenit Bled, Slloveni. Konferenca është një mbledhje e pjesëmarrësve nga fusha të ndryshme me njohuri të ndryshme, duke i inkurajuar ata të shkëmbejnë pikëpamje dhe të gjenerojnë ide për të adresuar sfidat e tanishme dhe të ardhshme. Përveç kësaj, konferenca ofron gjithashtu një mundësi unike për takime të përshtatura dhe rrjetëzim me palët e interesuara rajonale dhe globale.
    Forumi Strategjik Bled është një projekt ndërqeveritar i Republikës së Sllovenisë. Mesohet se Samitj boteror te Bled-it për dy dite rresht do te ndjekin mbi 100 media nderkombëtare, kutu edhe gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch te cilat kane konfirmuar pjesemarrjen. Sllovenia ka angazhuar mbi një mijë forca speciale (police, ushtare, stajperist, dedektiv, helikopterë) për te siguruar mbarvëjtjen e Forumuit Nderkombëtar në Bled te Sllovenisë.

Derniers articles