5.7 C
Berne
vendredi 19/04/2024

Një familje shqiptare në Zvicer ankohen se humbën fëmijet e tyre në « mungesë të perkthyesit në spital… »

Bernë, 28 shkurt – Lajmi që Franziska Neziri (57) duhej t’i jepte çiftit në spital ishte më i keqi që mund t’u jepni prindërve: vajza e saj (5) nuk do ta mbijetonte natën. Neziri u thirr nga mjekët për të përkthyer lajmin e hidhur nga gjermanishtja në shqip, shkruan gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Kur gjuha bëhet një rrezik për shëndetin. Kush paguan nëse një pacient ka nevojë për një përkthyes në spital? Qeveria federale dhe sistemi i kujdesit shëndetësor kanë zhvendosur përgjegjësinë përpara dhe mbrapa për vite me rradhë. Me pasoja të rënda për pacientët dhe mjekët.

Vendasja e Cyrihut punon si përkthyes dhe përkthyes në gjykata, për qeverinë federale – ose në spitale dhe spitale psikiatrike. Ajo është e shqetësuar për fatin e familjes nga Kosova që humbi fëmijën, shkruan gazeta Blic.ch, citon Le Canton27.ch  Neziri thotë se prindërit besonin se vajza e tyre do të ishte ende gjallë nëse ajo dhe komuniteti mjekësor do të kishin qenë në gjendje të komunikonin më mirë.

“Për shkak të mungesës së njohurive të gjermanishtes, ata nuk ishin në gjendje të shprehnin shqetësimet e tyre në spital dhe nuk ishin në gjendje të përshkruanin saktësisht se si e përjetuan fëmijën e tyre dhe vuajtjet e tij,” kujton Neziri. Dhe kështu vetëm në vizitën e tretë urgjente u bë e qartë se vajza ishte e sëmurë rëndë me tuberkuloz.

Askush nuk dëshiron të paguajë

Mbetet e paqartë pse familjes nuk iu dha një përkthyes më herët. Një gjë është e sigurt: njerëzit që nuk flasin as gjuhën kombëtare dhe as anglisht, nuk mund të llogarisin në një përkthim në spital. Arsyeja për këtë është se financimi nuk është i rregulluar në mënyrë uniforme. Përkthyesit nuk mund t’i faturojnë kompanitë e sigurimeve shëndetësore për shërbimet e tyre, kjo është arsyeja pse spitalet shpesh janë të mbërthyer me kostot.

Derniers articles

Në Gjenevë u mbajt Forumi shqiptaro-zviceran. Referuesit: Eshtë koha që të hapet një bankë shqiptare në Zvicër

Gjenevë, 19 prill -Në Gjenevë sot eshte mbajtur Forumi zvicerano-shqiptar, u muarën pjese mbi 200 persona, kryesisht biznesmen dhe afaristë te suksesshëm si dhe...

Policia zvicerane arreston “bombarduesin”, adoleshenti nga Kosova dyshohet si bashkëpunëtor i ISIS-it

Bernë, 19 prill -Një adoleshent me prejardhje nga Kosova u arrestua para disa ditësh në Zvicër, konkretisht në qytetin e Schaffhausenit. Ai bashkë edhe...

11 vjet nga marrëveshja Kosovë-Serbi në Bruksel, dokumenti me firmën e Hashim Thacit dhe Isa Mustafes përfshinë edhe themelimin e « Asociacionit serb »

Prishtnë, 19 prill -Sot bëhen 11 vjet nga nënshkrimi i marrëveshjes së parë mes Kosovës dhe Serbisë, në Bruksel. Hashim Thaçi, atëherë kryeministër i...

La polizia kosovara arresta una svizzera dopo aver minacciato un cittadino

Pristina, 19 aprile - Un cittadino svizzero è stato arrestato a Viti dalla polizia del Kosovo, dopo aver minacciato un uomo kosovaro sui social...

Die kosovarische Polizei nimmt eine Schweizerin fest, nachdem sie einen Bürger bedroht hatte

Prishtina, 19. April – Ein Schweizer Staatsbürger wurde in Viti von der kosovarischen Polizei festgenommen, nachdem sie in den sozialen Medien einen Kosovaren bedroht...