1.9 C
Berne
mercredi 7/12/2022

Një lajm i mirë nga Berna: Në prag të pushimeve verore. Zvicra nga sot heq vendet e ballkanit nga lista e “vendeve në rrezik”

Bernë,  20 maj -Zyra Federale e Shëndetit Publik (BAG) ne Bernë posa ka aktualizuar listën e vendeve me rrezik. Pos Sqhiperisë dhge Koasovës tashme qeveria helvetike nga lista e «zeze» ka hequr edhe Srine dhe Maqeodnine e Veriut si dhe disa vende tjera te ballllanit,  eshte ky nje lajmi i mire per mergimtaret tane ne prag t epuishimeve verore, njfton gazeta zvicerane në shqip Le Canton27.ch

Do theksuar se Kosova ne ekte liste qendroi per shume mua, por me permisimin e gjendjes se pandemisë nga COVID-19 per cka verehet nje reduktim i i shfarave te personave te vdekur dhe te infektuarve, Zvicra e ka hequr Kosovën bashke me disa vende ttjera ballkanike nga lista ne fjalë.

Mesohet nga autortitet zvicerane te shendetesisë se ne ket liste te “vendeve në rrezik” nga koronavirusi mbetet Serbia. Lista hyne në fuqi për hyrje në Zvicër nga sot 20.5.21

Derniers articles

Zvicra humbi sepse injoruan portugezet, duke menduar se janë të dobët si serbët. Shaqiri dhe Xhaka kërkuan falje nga tifozët helvetik dhe...

 "T’mos harrojme se ndeshja e sontme ishte Zvicra me Portugalin, kurse me 2 dhjetor ishte ndeshja “Kosova” me Serbine!....", ka shkruar gazeta zvicerane ne...

Rama te ndal urgjent dhunen politike dhe fizike mbi lideret shqiptar?!

Shkruan: Jola HYSAJ Deklarimet në media të një sërë aktorësh kryesorë politikë që shprehen në një farë mënyre kundër aktit te dhunes ndaj kreut te...

Sonte në orën 20:00: Zvicra–Portugalia, ndeshje historike. Ne vijen e pare te « frontit » Shaqiri dhe Xhaka

Bernë, 6 dhjetor -Ky është një ndeshtje dhe rast historike! Zvicra mund të arrijë një çerekfinale të parë të Kupës së Botës që nga...

Dështon atentati i bandave te Edi Rames ndaj liderit te shqiptareve Sali Berisha. « Lirojeni agresorin, autori është ulur në samit », tha Berisha

Një person ende i pa identifikuar ka sulmuar Sali Berishën gjatë marshimit të tij në protestë. Ai menjëherë është neutralizuar nga truprojat. Ende nuk dihet...

Bandat kriminale te Edi Rames pergjakin samitin e BE-se ne Tiranë. Vuçiçi në Tirane, shqiptari vritet në burgun e Beogradit. Presidentja shqiptare dr.Vjosa...

Tiranë, 6 dhjetor Samiti BE-Ballkani Perëndimor sot u mbajt në ambientet e Pallatit të Kongreseve. Për mbarëvajtjen e tij, një pjesë e akseve rrugore janë...