21.3 C
Berne
samedi 30/09/2023

Një lajm i mirë nga Berna: Në prag të pushimeve verore. Zvicra nga sot heq vendet e ballkanit nga lista e “vendeve në rrezik”

Bernë,  20 maj -Zyra Federale e Shëndetit Publik (BAG) ne Bernë posa ka aktualizuar listën e vendeve me rrezik. Pos Sqhiperisë dhge Koasovës tashme qeveria helvetike nga lista e «zeze» ka hequr edhe Srine dhe Maqeodnine e Veriut si dhe disa vende tjera te ballllanit,  eshte ky nje lajmi i mire per mergimtaret tane ne prag t epuishimeve verore, njfton gazeta zvicerane në shqip Le Canton27.ch

Do theksuar se Kosova ne ekte liste qendroi per shume mua, por me permisimin e gjendjes se pandemisë nga COVID-19 per cka verehet nje reduktim i i shfarave te personave te vdekur dhe te infektuarve, Zvicra e ka hequr Kosovën bashke me disa vende ttjera ballkanike nga lista ne fjalë.

Mesohet nga autortitet zvicerane te shendetesisë se ne ket liste te “vendeve në rrezik” nga koronavirusi mbetet Serbia. Lista hyne në fuqi për hyrje në Zvicër nga sot 20.5.21

Derniers articles

Ne diten e stome 30 shtator 1912 nisi mobilizimi për luftën e parë ballkanike. Serbia kishte okupuar tokat shqiptare, Kosoven dhe Maqedonine

Luftërat Ballkanike janë emri i dy luftërave ndërmjet shteteve ballkanike në vitet 1912 dhe 1913. Luftërat u motivuan nga dëshira e shteteve ballkanike për...

Shumë shqetësusese sonte situata në Kosovë. Shtëpia e Bardhë i jep ultimatum Vuçiçit: Largo trupat nga brezi kufitar me Kosoven!

Shkruan Edit HARXHI, diplomate Shumë shqetësusese sonte situata në Kosovë. Shtëpia e Bardhë i jep ultimatum Vuçiçit të largojë trupat dhe armatimet e rënda nga...

Europol mbeshtet BE per nje hetim mbi sulmin e terroristeve serbe ne Kosove

Berne, 29 shtator -Deshtimi i invasioni te Serbise ne Kosove permes nje grupi terroristesh te dielen e kaluar ka shqetesuar mbare komunitetin nderkombetar, perfshire...

Zyrtare nga Haga: Kontribuesi me i madh i gjykates speciales SHBA-te dhe Zvicra. Rusia dhe Serbia nuk japin asnje cent. Kosova ja cfare po...

Per te funksionuar normal Gjykata soeciale per krime ne Kosove padyshim nevoitet nhe buxhet te majme, kuptohet nga komuniteti nderkombetar. Po cilat vende jane...

Berne, Mbrojtja ajrore e blinduar me nje kupolë hekuri mbi Zvicer

Berne, 28 shtator -Raporti ushtarak zbulon strategjinë e ushtrisë zvicerane në rast sulmi. Një dokument i ushtrisë zbulon strategjinë e ushtrisë zvicerane në rast të...