22.2 C
Berne
jeudi 18/07/2024

Media Franceze: Telefonata nga Tirana, pëpiqet të kontrolloj edhe mediat italiane (RAI) përmes mikeshës Melonit qe i lidhi « marrëveshje e famshme » e migracionit

Bernë, 26 prill -Një thirrje për një grevë është nisur nga sindikatat e gazetarëve në RAI, transmetuesi publik italian, për të protestuar kundër ndërhyrjeve politike gjithnjë në rritje. Greva do të mbahet nga data 6 deri më 7 maj, pas një telefonate të kryeministrit shqiptar Edi Rama. Ky është një mikeshë e ngushtë e Giorgia Melonit, e cila lidhi një marrëveshje të diskutueshme migracioni me të, e cila thirri një kryeredaktor të RAI për t’u ankuar për një raport, shrjkuahn RFI, citon gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Itali: Gazetarët e RAI-t ngrihen kundër censurës

Sindikata e gazetarëve Usigrai thirri një grevë, duke mos u siguruar nga menaxhmenti për këtë ndërhyrje dhe ndërhyrje politike në transmetim.

Gjë që nuk është befasuese, pasi i gjithë menaxhmenti është marrë nga qeveria. Giampaolo Rossi, një mik i ngushtë i Giorgia Melonit, u emërua drejtor i përgjithshëm i RAI një vit më parë. Edhe nëse ekziston një traditë e madhe e varësisë së shefave të televizionit publik nga qeveria, sindikatat e gazetarëve denoncojnë kontrollin gjithnjë e më mbytës dhe zellin e drejtuesve të saj.

Denoncohet censurimi i një teksti të Antonio Scurati
Gjithçka ndodhi të shtunën e kaluar. Antonio Scurati, i cili mori çmimin Strega, ekuivalenti i Goncourt për një trilogji mbi Musolinin, është i ftuar të flasë në kanalin publik Rai 3. Me rastin e përvjetorit të çlirimit të Italisë, 25 prill 1945, ai planifikoi të lexoi një tekst në të cilin ai do të bënte lidhjen themelore midis fashizmit historik dhe populizmit autoritar të partisë së Giorgia Melonit. Mirëpo, rrugës për në studio i ka marrë një mesazh që anulonte ndërhyrjen e tij.

Pra, Giorgia Meloni pohoi se nuk kishte asnjë lidhje me të, se ishte një vendim i pastër editorial, madje ajo publikoi tekstin e Scruratit në faqen e saj në Facebook dhe sugjeroi se kjo është shuma e kërkuar nga shkrimtari – 1800 euro – e cila do të ishte në origjinën e problemit. Fakti mbetet se ka pasur vërtet censurë. Në tekstin e lexuar në transmetim nga prezantuesja e emisionit, Serena Bortone, shkrimtari akuzoi Melonin se nuk e kishte mohuar kurrë përvojën fashiste.

Liria e shprehjes nën kërcënim
Sinqerisht, jo. Është vendi i 41-të nga 180 në renditjen e Reporterëve pa Kufij dhe ka një larmi të gjerë opinionesh në media. Por ka ende shenja shqetësuese, si ligji i ashtuquajtur “Gag” i cili synon të ndalojë çdo riprodhim të një urdhri kujdestarie. Një mënyrë për të mbrojtur veten nga investigimet gazetareske. Më pas, në RAI, një seri e Roberto Saviano mbi krimin u la në sirtar. Mund të thuhet se ligji evropian për lirinë e medias, i cili mbron redaksinë nga ndërhyrjet politike, do të pritet mirë në RAI.

Derniers articles