19 C
Berne
lundi 22/07/2024

Shqiponja I. (41) e vrarë në Bergdietikon AG – babai i saj (65) flet para gjyqit « Askush nuk meriton diçka kaq të tmerrshme »

Berne, 10 qershor -Shqiponja Isufi, 41 vjeçare e cila po jetonte në Zvicër, para gati dy vitesh (25 shtator 2022) është gjetur  e vdekur në banesën e saj, në Bergdietikon AG, kishte njoftuar gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch duke ju referuar burimeve te policise kantonale lajm ky qe kishte shokuar komunitetin shqiptare ne Zvicer.

Pas gati dy vitesh Afrim T. (49) nga e hëna do të jetë në gjykatë. Arsyeja: Thuhet se ka vrarë barbarisht gruan e tij Shqiponja I (41). Para gjyqit, Blick ishte në gjendje të fliste me babain (65) të ekonomistit të vrarë. Ai tregon për herë të parë se çfarë ka bërë i pandehuri dhe çfarë mendon për të.

Rasti bëri bujë të trishtë në të gjithë Zvicrën: Ekonomistja e njohur Shqiponja I.* (†41) u gjet e vdekur në banjën e saj në Bergdietikon AG më 25 shtator 2022. Fillimisht shërbimet e emergjencës supozuan se shqiptarja e Kosovës i kishte marrë jetën vetes.

Por më pas doli: burri i saj Afrim T.** (tani 49), një zviceran me rrënjë shqiptaro-maqedonase, thuhet se e kishte vrarë – siç shkroi prokurori publik i Aargaut nëntorin e kaluar – « duke përdorur forcë brutale ». Nga e hëna ai do të dalë para gjykatës së qarkut të Badenit.

Tani flet babai i gruas së vrarë
Blick ka mundur të flasë me babain (65) të të vrarës Shqiponja I para gjyqit. Ai nuk dëshiron të bëhet publik për momentin – por fotografitë e vajzës së tij dhe emri i saj mund të publikohen me pëlqimin e tij. “Koha pas vdekjes së vajzës sime ishte shumë e trishtuar,” e nis bisedën babai i prekur thellë. Por: « Tani që gjyqi po vjen, do të jetë edhe më keq për mua – dhe sigurisht edhe për gruan time. »

Afrim T. thirri numrin e urgjencës atë të dielë në mëngjes dhe tha se gruaja e tij ishte mbyllur në banjë dhe nuk do t’u përgjigjej thirrjeve. Punonjësit e shpëtimit dolën me shpejtësi në vend dhe arritën të hapnin derën. Çdo ndihmë erdhi shumë vonë për Shqiponja I.

“Ai pranon se është përgjegjës për vdekjen e gruas së tij”

Për shërbimet e urgjencës situata sugjeronte vetëvrasje. Por: Nga pamjet gjurmë dhe nga ekspertizat mjekoligjore ka rezultuar se ka pasur ndikim të jashtëm. Arsyeja: Shqiponja u konstatua se kisha gjakderdhje masive nga pluhuri në zonën e kokës, e cila duhet të ketë ardhur nga dhuna në zonën e qafës.
Prokuroria publike vazhdoi në nëntor 2023: “Gruaja 41-vjeçare është mbytur”. Burri i saj u arrestua « nën dyshime të forta » vetëm një ditë pasi u gjet kufoma. Dhe: « Ai pranon se është përgjegjës për vdekjen e gruas së tij. »

Sipas zyrës së prokurorit publik: Veçanërisht e paskurpullt!

Gjithashtu u tha se vrasja e viktimës duhet të jetë paraprirë nga një “zënkë mes çiftit”. Në bazë të provave, qasja e të akuzuarit ndaj krimit vlerësohet si “veçanërisht e paskrupullt”, torturuese për viktimën dhe prapavija si “egoiste”.

Për babanë e Shqiponjës I, vdekja e së cilës tronditi veçanërisht komunitetin shqiptar në Zvicër, një gjë është e sigurt: “Ajo nuk e meritonte një vdekje të tillë. Askush nuk meriton diçka kaq të tmerrshme.”

Babai tregon se si u gjet e bija
Më pas ai tregon për herë të parë publikisht se si vajza e tij u gjet e vdekur: ajo ishte e shtrirë në ujë në vaskë, ku kishte edhe një tharëse flokësh. « Sikur t’i kishte ndodhur asaj, » thotë babai. Pas krimit, Afrim T. mbylli derën e banjës dhe futi çelësin poshtë. « Thjesht e tmerrshme! » tha babai. Ajo që është veçanërisht e keqe është se ai « së pari mohoi gjithçka ».

Në lidhje me motivin e mundshëm të Afrim T., babai i viktimës thotë: “Thjesht është budalla kohët e fundit dhe xheloz për suksesin profesional të vajzës sime, të cilin nuk e ka pasur”. Megjithatë, sipas informacioneve të Blick, thuhet se ka edhe motive të tjera, të cilat gjykata do t’i publikojë me aktakuzën e prokurorit publik të hënën kur të fillojë gjykimi.

Afrim T. duhet të dënohet me 18 vjet burg
Një gjë është tashmë e sigurt: prokurori publik do të kërkojë 18 vjet – për vrasje. Për babanë e Shqiponjës I, nuk ka asnjë dënim që mund të jetë aq i lartë, siç thotë ai, citon gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

« Sepse vajza ime nuk do të kthehet. » Për të, Afrim T. nuk është më një qenie e gjallë. Dhe: « Ai nuk meriton asnjë mendim të mëtejshëm nga unë. » A do të jetë i pranishëm në gjyq? « Po, sigurisht! »
Procesi pritet të zgjasë disa ditë. Gjykata, e cila mblidhet në ndërtesën e Policisë Mobile në Schafisheim AG, planifikon të shpallë vendimin këtë javë. Afrim T. prezumohet i pafajshëm deri në vendimin përfundimtar.

Derniers articles