9.8 C
Berne
jeudi 29/02/2024

Krimi në Gjenevë: Shqiptari i mëshon 60 herë me thikë mbi trupin e një të hendikepuare

Më shumë se 60 plagë me thikë në një hemiplegjik (Plus de 60 coups de couteau portés à une hémiplégique) eshte titulli i shkrimit te botuar ne TDG qe ben fjalë per nje krim në Plainpalais te Gjenevës, transmeton gazeta zvicerane në shqip Le Canton27.ch

Burri i dyshuar për goditjen me thikë të një gruaje në Rue de la Ferme është ekstraduar nga Italia dhe është akuzuar për vrasje. Ai u vetëdorëzua në polici para se të arratisej.

Vitin e kaluar ne raportuam për vdekjen veçanërisht të dhimbshme të një gruaje me thikë në shtëpinë e saj në Plainpalais. I dyshuari 28-vjeçar u arrestua në Itali një ditë pas ngjarjeve të 26 janarit 2020 në rue de la Ferme. Sipas burimeve te gazetes TDG, burri, i ekstraduar qershorin e kaluar, tani është akuzuar për atentatin. Gjetjet fillestare tregojnë se viktima 55-vjeçare u godit me thikë më shumë se 60 herë.

Një ri-miratim i planifikuar për në mars në vendin e ngjarjes së krimit duhet të hedhë dritë mbi këtë. Në të vërtetë, i pandehuri i cili nuk debaton se është në origjinë të vdekjes së viktimës sidoqoftë evokon humbje të kujtesës, një gjendje e hutuar në kohën e fakteve dhe ai shpjegon se ai ndjehej në rrezik nga njerëzit të parë përmes vrimës së gropës. I pandehuri shqiptar më pas shkoi te një bashkatdhetar (Le prévenu albanais s’est ensuite rendu chez un compatriote…).  Ai shton se ishte droguar kundër vullnetit të tij para se të sulmonte 50-vjeçarin. Kjo e fundit, hemiplegjike, vuante nga varësia nga droga dhe shpesh lëvizte me këmbësorin e saj.

Derniers articles

Botime te reja ne botë: Në Paris doli libri me poezi nga autorët e njohur shqiptarë nga ballkani

"La poésie contemporaine albanaise" (Poezia bashkëkohore shqipe) quhet libri i posabotuar sot ne kreyqytetin e kultures evropiane ne Paris nga autoret: Reshat Sahitaj,  Adem...

Mediat e Ukrainës: Zelenskyi u takua në Shqipëri me « kryeministrin » prorus të Serbisë. Vuçiç në Tirane perballe Ramës: Falemnderit Kiew qe nuk e njihni...

Vucic ne Tirane Zelensdkyt: vlerësoi gjithashtu Kievin si një nga kryeqytetet e pakta që nuk e njeh pavarësinë e Kosovës Zelenskyi u takua në Shqipëri...

Shqiperi, nis projekti i ri për menaxhimin e zjarreve me mbështetje nga qeveria zvicerane

Ministrja e Turizmit dhe Mjedisit Mirela Kumbaro nënshkroi sot Memorandumin e Bashkëpunimit për menaxhimin e zjarreve me Ambasadoren e Zvicrës Ruth Huber Tiranë, 28 shkurt...

Një familje shqiptare në Zvicer ankohen se humbën fëmijet e tyre në « mungesë të perkthyesit në spital… »

Bernë, 28 shkurt - Lajmi që Franziska Neziri (57) duhej t'i jepte çiftit në spital ishte më i keqi që mund t'u jepni prindërve:...

Zelensky nga Tirana fton partnerët nderkombëtar në samitin global të paqes në Zvicër për Ukrainën

Tiranë, 28 shkurt -Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky pas dy vitesh te invasion rus ne Ukarinë, po qëndron për vizitë për herë të parë...