3.5 C
Berne
samedi 9/12/2023

Hamasi sulmon me raketa Izraelin. Gjate nje sulmi sot vret se paku 100 izraelitë dhe mbi 800 tjere plagos

Pavarësisht kontrolleve të rrepta kufitare
Kështu arritën sulmuesit e Hamasit në Izrael
Gjatë sulmit të madh ndaj Izraelit, palestinezë të armatosur rëndë hynë në Izrael.

Bilanc tragjik mes luftes tashme te nisur mes Izraelit dhe Palestines

Gjate nje sulmi sot vret se paku 100 izraelit dhe mbi 800 tjere plagos.

Në Izrael ka pasur një alarm sirene që nga mëngjesi i së shtunës. Pasi organizata islamike Hamas, e cila sundon në Gaza, gjuajti qindra raketa në Izrael, sulmuesit e armatosur rëndë hynë gjithashtu në Izrael, qëlluan dhe rrëmbyen shumë izraelitë të kthyer në Rripin e Gazës.

Mbi 100 izraelitë të vdekur
Numri i të vdekurve nga sulmi i Hamasit është rritur në më shumë se 100, raportojnë mediat në gjuhën hebraike, duke cituar ekspertë mjekësorë. Numri pritet të rritet më tej pasi raportet e mediave sugjerojnë se të paktën 800 persona të tjerë u plagosën.

Fillimisht nuk dihej se si sulmuesit arritën të shkonin në Izrael. Tani është e qartë: palestinezët pushtuan Izraelin të shtunën nga toka, deti dhe ajri. Këtë e ka bërë të ditur ushtria izraelite.

Mijëra raketa
Zëdhënësi i ushtrisë izraelite Richard Hecht u tha gazetarëve se aktualisht po luftojnë me ushtarët izraelitë në vende të ndryshme rreth Rripit të Gazës. Këto përfshijnë dy baza ushtarake, kalimin Eres në Rripin e Gazës dhe disa qytete.

Nga pala izraelite ka viktima, por ende nuk mund të jepen shifra. Mediat izraelite raportuan se ishin marrë pengje, por fillimisht nuk kishte asnjë konfirmim zyrtar për këtë.

Përveç kësaj, më shumë se 2200 raketa u hodhën në qytetet izraelite. Hecht tha se Izraeli filloi Operacionin Shpata të Hekurta në përgjigje të sulmeve masive nga territori palestinez.

Fillimisht ishte e paqartë saktësisht se si palestinezët militantë ishin në gjendje të depërtonin në Izrael, pavarësisht kontrolleve të rrepta kufitare. Hecht tha se ndër të tjera janë përdorur edhe gliderë. Ai nuk mundi të përmendte numrin e sulmuesve. « Nuk ishin një apo dy. »

“Momenti më i keq për Izraelin”
Ushtria është në proces të mobilizimit të mijëra rezervistëve. « Ushtria po përgatit përgjigjen e saj, » tha Hecht. Vendi dhe koha e duhur do të përcaktohet. « Ne e kuptojmë se sa serioze është situata, por ne duam të përgjigjemi në një mënyrë të menduar. »

Hecht tha se ata ishin gjithashtu të përgatitur për sulme të mundshme në kufirin verior të Izraelit. Ai theksoi se protestat kundër reformës në drejtësi nuk kanë ndikuar në gatishmërinë e ushtrisë. « Të gjithë ata që janë të thirrur do të vijnë, » tha zëdhënësi ushtarak. Ky është një moment i tmerrshëm për Izraelin.

Derniers articles

Kim Mehmeti: UÇK-ja vlera më e madhe shqiptare, s’mund të njolloset

Kim Mehmeti: UÇK-ja vlera më e madhe shqiptare, s’mund të njolloset 08 dhjetor 2023| 00:27 Publicisti dhe shkrimtari Kim Mehmeti ka deklaruar se Ushtria Çlirimtare e...

Amerika i kthen shpindën. Ukraina i kthet Zvicres.. Ignazio Cassis dëshiron të rindërtojë Ukrainën

Brrne, 8 dhjetor -Këshilli Federal dëshiron të kontribuojë në rindërtimin e Ukrainës në shumën prej gjashtë miliardë frangash. Por ndryshe nga sa ishte planifikuar,...

OKB, UNESCO e njeh traditën e iftarit të Ramazanit si trashëgimi kulturore

Gjeneve, 8 dhjetor -Agjencia kulturore e OKB-së e njohu të mërkurën iftarin, vaktin që prish agjërimin gjatë muajit të shenjtë mysliman të Ramazanit, në...

Një gazetar shqiptar zgjidhet anëtar i komitetit të Shoqatës së Gazetarëve Ndërkombëtar (APES) në Gjenevë

Photo: Pierrem Virot (APES) Gjenevë, 8 dhjetor -Shoqata e Gazetarëve të huaj në Zvicër dhe Liechtenstein-APES (The Foreign Press Association in Switzerland and Liechtenstein) me...

Zvicër, Këshilli Federal vendos të përgatisë një mandat negociues me Bashkimin Evropian

Bernë, 7 dhjetor -Këshilli Federal udhëzon FDFA të zhvillojë një mandat negociues me Bashkimin Evropian Në mbledhjen e tij të 8 nëntorit 2023, Këshilli...