1.4 C
Berne
jeudi 30/11/2023

Haga do shqyrtoj letrën e avokatit Gregory Kehoe dërguar kryeprokurorit të speciales për tetë ish-ndërkombëtarë që do të dëshmojnë pro Thaçit

Hagë, 10 tetor -Specialja ne Hagë nuk do te ndikohet e as nuk do te ifluencohet nga vizitat e as nga personat, keta deshmitarë ish-diplomat qe sot nuk kane kurrefare funksioni.

« SCP-ja është plotësisht e fokusuar në zbatimin e mandatit të saj për të siguruar gjykime të drejta, të paanshme dhe të sigurta.. » kane thënë sot zyrtarët e speciales nga Haga për gazetën zvicerane Le Canton27.ch

Avokati i ish-presidentit Hashim Thaçi, Gregory Kehoe, në një letër dërguar Prokurorit të Përgjithshëm të Hagës, Jack Smith, ka treguar se në listën e dëshmitarëve të mbrojtjes për rastin janë tetë ish-diplomatë, ushtarakë të NATO-s dhe OSBE-së – UNMIK-ut dhe misioneve të tjera të cilat ishin në Kosovë gjatë luftës.

Angela Griep: Gjyqtari i procedurës paraprake shqyrton paraburgimin e të akuzuarit çdo dy muaj

Se si e kane pritur kete leter te avokatit Kehoe zëdhënëse e Dhomave të Specializuara të Kosovës znj.Angela Griep eshte përgjigjur se « Ne nuk mund të komentojmë letren, por duhet të presim nëse do të ketë ndonjë përgjigje nga pala tjetër dhe në fund çfarë do të vendosë gjyqtari i procedurës paraprake… »

Do perkujtuar se në kete liste te avokatit jane te gjithe emra të ish-politikajave apo ish-diplomatëve që sot jane ose pensioner ose nuk kanë ndonje ndikim, funksion vendimprurës në qeveritë e tyre apo në organizatat ndërkombëtare ku ishin dikur.

Sa do te ndikojne keta emra te kesaj liste tek specialja në lirimin e tyre nga Haga, apo në “zbutjen” e burgut? Lidhur me këte znj.Griep ne vazhim ter bisedes me gazeten zvicerane Le Canton27.ch eshte përgjigjur se « Ne nuk mund të komentojmë listën e dëshmitarëve të ofruar nga asnjëra palë. I takon gjyqtarëve të vendosin për rëndësinë, vërtetësinë dhe pranueshmërinë e dëshmive të dëshmitarëve. Gjyqtari i procedurës paraprake shqyrton paraburgimin e të akuzuarit çdo dy muaj. Ne nuk mund të spekulojmë në lidhje me ndikimin në çdo gjë që lidhet me dënimet e tyre, nëse ka… »

Edi Rama i ka dorëzuar Këshillit të Evropës rezolutën kundër raportit të Dik Martit për akuza të pabaza për tregtinë e paligjshme të organeve në Kosovë dhe Shqipëri. Rezoluta u miratua në Kuvendin e Shqipërisë më 21 korrik

Se si e kan pritur kete lajm nga zyrtaret e gjytatës speciale, lidhur me rezoluten e Tiranes drejtuar KE kunder Dick Marty dhe sa do të ndikonte kjo ne favor te akuzuarve edhe pse ishte bere e qarte që në ditët e parë kur nisi procesi, kur u tha nga specialja se, ata në bankën e zezë gjenden per akuza tashme te njohura, te cilen pyetje qysh në fillim te procesit e kishte bërë edhe avokati amerikan, duke pyetur “ku eshte, pse mungojne akuzat për « trafik organesh”?! që nuk ishte përmendur fare në aktakuzë.

Lidhur me këtë znj. Angela Griep nga Haga ne fund është përgjigjur se « SCP-ja është plotësisht e fokusuar në zbatimin e mandatit të saj për të siguruar gjykime të drejta, të paanshme dhe të sigurta. Nuk komentojmë asnjë zhvillim politik… »

Derniers articles

Poetja e re Cerazela Kondi vjen me tri poezi te reja nga libri i ardhshem i saj

Nga nektari i poezisë - Cerazela Kondi Ku je? Jam aty ku ti kurre nuk kerkove. Atje ku ti humbe. Jam loti qe ti nuk qave. Jam vuajtjet qe ti kurre si...

Presheva bëhet edhe me një kuadër në perendim. Shega Behluli nga New Yorku, në Austri poliglote, shembull integrimi dhe suksesi

Shega Behluli nga New Yorku, në Austri poliglote, shembull integrimi dhe suksesi. Ajo posa ka diplomuar në Fakulltetin e Steyr, që quhet Controlling, Rechnungswesen...

Specialja nga Haga nuk e komenton protesten. Ata thone se dihen qendrimet tona: Ne nuk jemi kunder UCK-se por individeve!

Hagë, 30 Nëntor -Vizita e djeshme e kryetares së Gjykatës Speciale, Ekaterina Trendafilova, nuk u prit mirë nga nje grup i vogël në Kosovë. PSD...

Krerët e Interpol-it shqiptar në Asamblenë e Përgjithshme në Vienë flasin për ATV pas takimit me presidentin e INTERPOL-it gjeneralmajor Ahmed Naser Al-Raisi

Pëllumb Seferi, drejtor i departamentit te policise se shtetit shqiptarë për Marëdhenieve nderkombëtare, në bisede me gazetarin Nefail Maliqin, te derguarin tonë tone ne...

Jeta dhe cmimet me ne Shkup, megjithate dallojne nga ato ne Tiranë, Beograd apo Zagreb

Berne, 29 nentor -Më pak të famshëm se Spanja apo Tajlanda, kryeqytetet e Evropës Juglindore po e gjejnë gradualisht vendin e tyre në "listën...