11.6 C
Berne
jeudi 29/02/2024

Italia, Zvicra, Shqiperia përkujtojne autorin e “Komedia Hyjnore në botë” Dante Alighieri, me rastin e 700-vjetorit të vdekjes

Bernë, 24 shtatro -Me rastin e 700 vjetorit të vdekjes së tij gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch ju prezenton njeriun e vitit 2021 në Itali me emrin Dante Alighieri. Gadishulli do të festojë këtë vit autorin e Komedisë Hyjnore, i cili vdiq në shtator 1321. Shumë ngjarje duhet t’i kushtohen poetit në Firence, si në Romë dhe Ravenna – pa e ditur nëse pandemia Covid -19 do të ketë ndikim në veshjen e tyre.

Prej kohësh në qytetin Ravena të Italisë, ku gjendet varri i poetit gjenial Dante Aligieri, organizohet lektoriumi ndërkombëtar: “Komedia Hyjnore në botë”

Çdo vit në këtë qytet zhvillohen veprimtari të ndryshme kulturore, që i kushtohen jetës e veprës së Dante Aligierit

Nga Firence (qyteti i lindjes së tij, në 1265) në Ravenna (ajo e vdekjes së tij në mërgim, në shtator 1321), përmes Romës, italianët po përgatiten të bëjnë homazhe ndaj sommo poeta -s së tyre (« poeti suprem ») në këtë vit të 700 vjetorit të vdekjes së Dante Aligierit.

Dante Alighieri (Durante degli Alighieri i quajtur « Dante ») është një poet, shkrimtar dhe politikan fiorentin i lindur në mes të majit dhe mesit të qershorit 1265 në Firence dhe vdiq më 14 shtator 1321 në Ravenna.

Një poet i madh i Mesjetës i mbiquajtur « Il sommo poeta » ose « Il poeta », ai është autori i Komedisë Hyjnore, i konsideruar shpesh si vepra më e madhe e shkruar në këtë gjuhë dhe një nga kryeveprat e letërsisë botërore.

Dante Alighieri, poet, shkrimtar dhe mendimtar i lindur në Firence, Itali në 1265 dhe vdiq në mërgim në Ravenna në 1321, ishte gjithashtu një politikan dhe i krishterë i përkushtuar. Ai i detyrohet famës së tij « Komedia Hyjnore », kjo kryevepër në të cilën ai drejton muzën e tij Béatrice Portinari dhe rrëfen udhëtimin e tij në Purgator, Parajsë dhe Ferr.

Ekspozita të mëdha, shfaqje, konferenca: ka shumë ngjarje të planifikuara … « në varësi të Covid », nënvizon numrin e fundit të Il Venerdì.

Faqja e parë e Venerdì, shtojca javore e La Repubblica, e datës 31 Dhjetor 2020.
Gadishulli do të festojë këtë vit autorin e Komedisë Hyjnore, i cili vdiq në shtator 1321. Shumë ngjarje duhet t’i kushtohen poetit në Firence, si në Romë dhe Ravenna – pa e ditur nëse pandemia Covid -19 do të ketë ndikim në veshjen e tyre.

Nga Firence (qyteti i lindjes së tij, në 1265) në Ravenna (ajo e vdekjes së tij në mërgim, në shtator 1321), përmes Romës, italianët po përgatiten të bëjnë homazhe ndaj sommo poeta -s së tyre (« poeti suprem ») në këtë vit të 700 vjetorit të vdekjes së Dante Aligierit.

Ekspozita të mëdha, shfaqje, konferenca: ka shumë ngjarje të planifikuara … « në varësi të Covid », nënvizon numrin e fundit të Il Venerdì.

Çfarë rëndësie kanë pasiguritë: hartimi i kësaj shtojce të përjavshme La Repubblica ka vendosur të nderojë autorin e La Divine Comédie, me një supozim të përsosur « magazine la magazine Time » (e përjavshmja e famshme amerikane ka një traditë t’i kushtojë çdo dimri një batanije për një personalitet të vitit të kaluar).

Në stendat e lajmeve deri të enjten më 7 janar, ky numër i Il Venerdì ofron një shëtitje në gjurmët e Dantes në Firence në shoqërinë e historianit të famshëm Alessandro Barbero, si dhe një raport në qytetin e Ravenna, në Emilia-Romagna, e cila përmban varri i poetit. Një varr atje konsiderohet të jetë « ai i një shenjtori ».

“Komedisë Hyjnore” në shekullin e ri

Qendra Kulturore, sipas rregullit, zgjodhën për t’u përfaqësuar aty tre vende të reja: Finlanda, Shqipëria e Holanda. Qysh më vitin 1989 Redaksia e Revistës shkencore ”L’Alighieri” botoi një recension për librin e prof. Alfred Uçit, “Ferr-Parajsa Danteske. Komedia Hyjnore”, botuar në Tiranë nga Shtëpia “Argeta. LMG”, 1998, fq.206 dhe me ndihmën e Institutit Italian të Kulturës, Tiranë.

Në revistën “Dante” u paraqit edhe një analizë shkencore e prof.Klara Kodrës, e cila, midis të tjerash, pat shkruar: “Vepra e prof. A.Uçit ka një rëndësi historike dhe njohëse, si studimi i parë teorik serioz kushtuar “Komedisë Hyjnore” në mendimin shqiptar kritik letrar. Pa synuar të vlerësojë studiuesit e shquar dantologë të vendeve të ndryshme, A.Uçi ka paraqitur në këtë libër mendimet e tij origjinale rreth rëndësisë aktuale të “Komedisë Hyjnore” në shekullin e ri, duke sintetizuar një varg opinionesh të reja dhe rëndësinë e tyre edhe për letërsinë bashkëkohore shqiptare. Autori ka paraqitur edhe botimet e reja në shqip të përkthimit të“Komedisë Hyjnore”.

Rëndësia e Komedisë Hyjnore

Këto informacione ngjallën interesimin e drejtuesve të “Projektit Dante” në Ravena, të cilët zhvilluan bisedime për organizimin e aktiviteteve dhe bashkëpunimin me institute kulturore shqiptare, për njohjen e jetës dhe të veprave të Dantes në Shqipëri. Dhe kështu u arrit marrëveshja që më 15 shtator 2005 të shpallej: “Dita e Shqipërisë për Dante Aligierin”, që përputhej me 10 vjetorin e zbatimit të “Projektit Dante”.

Derniers articles

Nevzad Lutfiu, kryetari i KKSH-së: Nderkombëtaret po mbyllin syte përballë diskriminimit serbë, bashkë me pasivizimim e mijëra adresave të shqiptareve në Luginën e Preshevës?!

Bujanoc, 29 shkurt (Lirigzona Nuredini) -Tri komunat me shumicë shqiptare në jug të Serbisë po vazhdojnë të përballen me pasivizimin e adresave. Pavarësisht përpjekjeve...

Botime te reja ne botë: Në Paris doli libri me poezi nga autorët e njohur shqiptarë nga ballkani

"La poésie contemporaine albanaise" (Poezia bashkëkohore shqipe) quhet libri i posabotuar sot ne kreyqytetin e kultures evropiane ne Paris nga autoret: Reshat Sahitaj,  Adem...

Mediat e Ukrainës: Zelenskyi u takua në Shqipëri me « kryeministrin » prorus të Serbisë. Vuçiç në Tirane perballe Ramës: Falemnderit Kiew qe nuk e njihni...

Vucic ne Tirane Zelensdkyt: vlerësoi gjithashtu Kievin si një nga kryeqytetet e pakta që nuk e njeh pavarësinë e Kosovës Zelenskyi u takua në Shqipëri...

Shqiperi, nis projekti i ri për menaxhimin e zjarreve me mbështetje nga qeveria zvicerane

Ministrja e Turizmit dhe Mjedisit Mirela Kumbaro nënshkroi sot Memorandumin e Bashkëpunimit për menaxhimin e zjarreve me Ambasadoren e Zvicrës Ruth Huber Tiranë, 28 shkurt...

Një familje shqiptare në Zvicer ankohen se humbën fëmijet e tyre në « mungesë të perkthyesit në spital… »

Bernë, 28 shkurt - Lajmi që Franziska Neziri (57) duhej t'i jepte çiftit në spital ishte më i keqi që mund t'u jepni prindërve:...