21.8 C
Berne
jeudi 20/06/2024

Gazetat suedeze: Fitorja e madhe e Albin Kurtit dhe Vjosa Osmanit në zgjedhjet e 14 shkurtit në Kosovë

Nga Stokholmi Albana FERATI

Stokholm, 20 shkurt  –Fitorja e madhe e partise majte në zgjedhjet në Kosovë (Storseger för vänsterkandidat i valet i Kosovo);  (Albin Kurtis och Vjosa Osmani stora seger i valet i Kosovo ) Parashikimet e para tregojnë fitoren për Vetëvendosjen (De första prognoserna pekar på seger för Vetëvendosje): Kosova e goditur nga krizat zhvillon zgjedhje të reja – të paktën nuk pritet të zgjidhë konfliktin e ngrirë me Serbinë (Krisande Kosovo håller nyval – väntas åtminstone inte lösa den frusna konflikten med Serbien) jane keta vetem disa tituj te mediave suedeze qe i hasem diteve te fundit qe raportuan per fitoren e liderit te VV Albin Kurti dhe Vjosa Osmanit ne zgjdhjet e 14 shkurti ne Kosovë, shkruan gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Kosova është vendi më i varfër në Ballkanin Perëndimor dhe kriza e kurorës ka thelluar krizën ekonomike dhe sociale në vend. Një e treta e popullsisë në moshë pune është e papunë.

« Partitë e opozitës fitojnë zgjedhjet parlamentare të Kosovës – guerilasit e vjetër mund të largohen  » ka sjhrkuar gazeta e njohur Svenska (Oppositionspartierna segrade i parlamentsvalet i Kosovo – de gamla gerillaledare kan få stiga åt)

– Njerëzit duan punë, ne duam të heqim qafe korrupsionin, i tha Luljeta Emini agjencisë së lajmeve Reuters, pasi ajo votoi në një qendër votimi në kryeqytetin e Prishtinës.

« Unë mendoj se njerëzit nuk duhet të votojnë për politikanët që janë ulur në parlament deri më tani, por vetëm për kandidatët e rinj, » tha Skender Habibaj në të njëjtin vend votimi.

Sipas gazetes ne fjalë « Parashikimet e para tregojnë fitoren për Vetëvendosjen (De första prognoserna pekar på seger för Vetëvendosje)

Partia Vetëvendosje ka fituar zgjedhjet e së Dielës në Kosovë. Lideri i partisë Albin Kurti ka premtuar të luftojë korrupsionin dhe zhvillimin e vendit, por jo pew rprioreitet edhe aq per dialogun  me Serbine, te cilet e ka konsioderuar dicka sekundare, kane raportuar mediat e Suedisë, transmeton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Lëvizja Vetëvendosje dhe themeluesi i saj Albin Kurti, kanë qenë kundershtar në politikën shqiptare të Kosovës pothuajse që nga lufta e Kosovës (1998-99). Popullariteti i partisë ka përfituar nga pakënaqësia në rritje me vendosjen politike dhe me komandantët e vjetër rebelë shqiptarë të Kosovës që dominuan politikën duke demtuar ekonomikisht dhe politikisht perballe nderkombetareve.

Vetë Kurti nuk lejohet të marrë pjesë në zgjedhjet parlamentare, pasi ai është dënuar për një sulm me granata gazi lotsjellës në parlament në vitin 2018. Por kjo nuk do të thotë automatikisht se ai nuk do të ishte në gjendje të bëhej kryeministër.

Parashikimet e para pas zgjedhjeve tregojnë se Vetëvendosje po shkon drejt një fitore me rreth 47 përqind të votave.

Sipas vlerësimeve të mëparshme, Vetëvendosje mund të marrë midis 45 – 55 përqind të votave të shqiptarëve etnikë (rreth 90 përqind e popullsisë). Megjithatë, nuk është e sigurt se ata do të marrin një shumicë absolute, domethënë 61 vende parlamentare.

Partia mori më shumë vota në të dy zgjedhjet e fundit parlamentare, por u tejkalua nga koalicionet qeverisëse të formuara nga partitë më tradicionale.

Pas zgjedhjeve të vitit 2019, Kurti ishte në të vërtetë kryeministër për 50 ditë, para se të shembte koalicionin e tij.

Këtë herë, është e mundur që Vetëvendosje të fitojë aq shumë sa që partia në të vërtetë do të formojë një qeveri.

Në vendin e dytë është Partia e Qendrës së Djathtë e Partisë Demokratike të Kosovës (PDK).

Partia tani në pushtet, partia e qendrës së djathtë Bashkimi Demokratik i Kosovës (LDK), parashikohet të zbresë në vendin e tretë.

Premton punë dhe paga më të larta

Kurti dhe Vetëvendosjehar kanë premtuar kështu që të luftojnë korrupsionin, të krijojnë vende pune dhe të rrisin pagat.

E besueshme ndaj zakonit të saj, Kurti nuk tregon gatishmëri për kompromis me Serbinë, e cila humbi kontrollin e Kosovës pas bombardimeve të NATO-s në 1999.

Të dy SHBA dhe BE janë përpjekur të shtyjnë Kosovën dhe Serbinë në tryezën e negociatave dhe duan që ata të normalizojnë marrëdhëniet e tyre, por ai proces nuk duket se po përparon dukshëm.

Kosova shpalli pavarësinë nga Serbia në 2008. Që atëherë, më shumë se 100 vende e kanë njohur vendin si një shtet të pavarur. Serbia, Rusia dhe Kina janë ndër ata që nuk e kanë njohur Kosovën.

Çështja duhet të zgjidhet në mënyrë që Kosova të bëhet anëtare e KB dhe Serbia të bashkohet me BE.

Derniers articles