25.5 C
Berne
mardi 23/07/2024

Ronela Hajati përfaqëson Shqipërinë në Eurovision Song Contest 2022 në Torino

Bernë, 22 prill -Ronela Hajati është 32 vjeçe dhe vjen nga kryeqyteti shqiptar, Tirana. Në televizionet vendase, ajo është shfaqur në shumë festivale dhe talent show – madje edhe në “Dancing With The Stars”. Megjithatë, momenti i saj më i madh ishte fitorja në Festivalin e Kenges në fund të vitit 2021, e cila i dha edhe biletën ESC, shrkuan gazeta gjemrnae Bleistiftrocker, transmeton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Ronela Hajati përfaqëson Shqipërinë në Eurovision Song Contest 2022 në Torino. Aty ajo do të këndojë këngën “Sekret”. Këtu janë faktet kryesore për kontributin shqiptar

Kush e ka shkruar këngën?

Edhe muzikën edhe tekstin e këngës “Sekret” e ka shkruar vetë Ronela Hajati.

Cilat janë linjat kryesore të këngës?

“Hej, nuk do të pendohem kurrë. Ti do të jesh sekreti im”.

Si shkoi vendimi paraprak?

Në Shqipëri, akti i ESC-së përcaktohet tradicionalisht në Festivalin e njohur në Dhjetor. Ronela Hajati la pas në finale 16 artistë të tjerë. Fitorja e saj erdhi përmes një votimi të jurisë. Më pas këngëtarja rishikoi sërish këngën e saj dhe regjistroi një version të ri për Eurovision Song Contest 2022.

Si duket videoja zyrtare? Në cilën gjysmëfinale merr pjesë Shqipëria?

Shqipëria duhet të luajë në gjysmëfinalen e parë në Torino më 10 maj për të siguruar një vend në finale. Gjermania nuk ka të drejtë vote në këtë gjysmëfinale.

Si e bëri Shqipëria për herë të fundit në ESC?

Në tre ESC-të e fundit, Shqipëria kalonte çdo herë në finale – ato përfunduan në vendin e 11-të, të 17-të dhe të 21-të. Me 17 pjesëmarrje deri tani, janë regjistruar vetëm dy vendet e para në dhjetë.

Çfarë mundësie ka kontributi?

Ronela Hajati tregtohet mjaft lartë paraprakisht. Nëse ajo mund të sjellë edhe shfaqjen e saj të fuqisë në skenën e Torinos, ajo duhet të shkojë patjetër në mesfushën e sipërme.

Derniers articles