19 C
Berne
lundi 22/07/2024

Dy artistet e medhenj te Zvicrës Muharremaj dhe Richard  të pranishëm në FIFF-in e radhës në Friburg

Bernë, 11 shkrut – Të dy personalitetet do të nderojnë Festivalin e ardhshëm Ndërkombëtar të Filmit në Friburg, njofton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Muharremaj dhe Pierre Richard do jene n  Festivalin e ardhshëm Ndërkombëtar të Filmit në Friburg Edicioni i 36-të i Festivalit Ndërkombëtar të Filmit në Friburg (FIFF) do të mirëpresë aktorin francez Pierre Richard dhe Muharrmaje këngëtarit Fribourg Gjon në mars

Dy personalitetet kanë pranuar rubrikat carte blanche dhe do të vijnë t’i prezantojnë personalisht. Pierre Richard, i njohur si Big Blondi në ekran, do të shoqërojë, gjatë fundjavës së parë të festivalit, pesë filma të dashur për zemrën e tij, tha të mërkurën FIFF.

Ndërsa Gjon’s Tears Muharrmaj i cili mori pjesë në Eurovision Song Contest për Zvicrën në maj, do të prezantojë filma nga vendet e origjinës, Shqipëria dhe Kosova. Edicioni i ardhshëm i FIFF do të mbahet nga 18 deri më 27 mars. Festivali do të rikthehet më pas në datat e tij të zakonshme, pas anulimit të 2020-ës dhe shtyrjes së edicionit të 2021-shit në korrik, dy kufizime që ishin pasojë e pandemisë së koronavirusit, e cila prek mes të tjerëve sektorin e kulturës për dy vjet

Derniers articles