22.3 C
Berne
mardi 23/07/2024

Zvicër, zhvillohet ndeshja miqësore në Cyrih mes lojtarëve shqiptarë KF « Kosova » dhe hebrenjëve KF « Hakoah » per ta goditur racizmin!

Bernë, 16 nentor -Nën moton “Së bashku për respekt dhe tolerancë dhe kundër racizmit”, lojtarët e KF Kosova dhe KF  Hakoah kanë zhvilluar nje ndeshje ne fushen e futobillit qe u ndoq me nje intersim te madh nga publiku zvceran, shqiptar, hebrenj dhe komuniteti tjera te kantonit, njofton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Fillimisht ne stadiumin Juchhof të Cyrihut  loja miqesore nisi mes te rinjeve. Më pas është e të rriturve, rrespektivisht e Skuadres e FK Kosova dhe FK Hakoah.

Aucune description disponible.“Të gjithë janë fyer në fushë” – kjo është arsyeja pse KF Kosova dhe KF  Hakoah luajten së bashku, cka rezultati nuk ishte në plan të parë. Kete na e tha pe rgazetne zvcerane ne shqip Le canton27.ch edhe presidenti i KF « Kosova » z.Nesret Limani. Sipas z.Lioani kete shmbull te ekipeve tona duhet ndjekur edhe ekipetr tjera per te deshmuar diveristetin, tolerancen dhe bashkejetes.

Ndeshja e se dieles mes KF Kosova dhe hebrenjeve te KF « Hakoah » beri jehone te madhe ne mediat vendoree loje kjo e cila u mirëprit nga pulbiku zviceran.
Keshtu « Neue Zürcher Zeitung » (NZZ) shkrimin e vetre e ka titulluar « Të gjithë janë fyer në fushë” – kjo është arsyeja pse FC Hakoah dhe FC Kosova luajnë së bashku.. » (« Auf dem Platz wurde jeder schon beleidigt» – weshalb der FC Hakoah und der FC Kosova für einmal miteinander ») apo gazeta tjeter 20Minuten: Lojtarët kosovarë dhe hebrenj luajnë kundër racizmit (« Kosovarische und jüdische Spieler kicken gegen Rassismus »), transmeton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch.
Përparim Avdili nga FC Kosova (majtas) dhe Jeffrey Sachs nga FC Hakoah (djathtas)

Sie wollten miteinander statt gegeneinander spielen: Përparim Avdili vom FC Kosova (links) und Jeffrey Sachs vom FC Hakoah (rechts) vor dem Spiel am Sonntagnachmittag.Dina Wyler, Sonja Rueff-Frenkel, Mario Fehr dhe dy presidentët e klubit janë dakord: adresimi i këtyre çështjeve me amatorët nuk është vetëm i rëndësishëm, por edhe i vlefshëm. Futbolli është një pasion i përbashkët Dina Wyler është drejtoreshë menaxhuese e Fondacionit të Cyrihut kundër racizmit dhe antisemitizmit (GRA), kane shkruar gazeta zvicerane.

Përparim Avdili shpjegon per NZZ se “22 lojtarët në fushë ndajnë një pasion futbollin. Nga vijnë dhe në çfarë besojnë është krejtësisht e parëndësishme gjatë lojës. Kur qëndroni vetë në fushë, mund ta ndjeni atë”. Avdili është anëtar i FDP-së në këshillin komunal të Cyrihut dhe në bordin e FC Kosova. Por të dielën Avdili luan për një herë me fanellën e bardhë të FC Hakoah: skuadrat janë përzier para ndeshjes. Sulmuesit e Hakoah luajnë me mbrojtësit e Kosovës në një ekip dhe anasjelltas.

Ideja për lojën miqësore i erdhi Përparim Avdilit teksa drekonte me kolegen e tij partiake, anëtaren e Këshillit Kantonal të FDP-së, Sonja Rueff-Frenkel. Ajo është e besimit hebre, kurse ka rrënjë shqiptare. Gjatë darkës, ata menduan se si mund t’i bashkonin dy komunitetet e tyre – dhe shpejt filluan të flasin për futbollin. Të luash futboll së bashku mund të jetë fillimi, i thanë vetes. Kjo ishte tre javë më parë. Dhe pastaj gjithçka ndodhi shumë shpejt. Fondacioni GRA u vu në dispozicion si mbrojtës i ngjarjes.

Drejtoresha e saj, Dina Wyler, u bind menjëherë nga ideja e Rueff-Frenkels dhe Avdilit dhe filloi të organizonte panelin mes lojës së juniorëve dhe asaj të skuadrave të meshkujve.

Cfare te thuhet ne fund se me ket ndeshje mes shqiptareve dhe hebrenjeve u godit racizmi per cka u deshnmua se Zvicra ehste nje vend demokartik por edhe vend i diveristetit, per te gjithe ata qe duan te jetojne, bashkepeunojne dhe luajnë bashkarisht pa dallim kombi, feje apo race, ka shkruar ne fund gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.chFussball gegen Rassismus und Antisemitismus im Breitensport auf dem Zürcher Sportplatz Juchhof: Regierungsrat Mario Fehr (mit Brille) und Milaim Rama, ehemaliger Schweizer Nationalspieler (rechts neben Fehr).Aucune description disponible.Am Ende steht es 3:1 für das Team im weissen Dress. Gewonnen haben aber alle.

 

Derniers articles