19 C
Berne
lundi 22/07/2024

Nefail Maliqi: Presidenti rus Putin nuk do vijë në Gjenevë me 10 janar! Ja pse…

Gjenevë, 31 janar – Nuk kane mbetur as nje javë qe pas festes se Vitit te ri te takohen ne Gjenevë  presidenti amerikan Joe Biden dhe ai rus Vladimr Putin. Për ket takim shkruajten mediat botërore. Por, sipas redaktorit per maredhenie nderkombëtare Nefail Maliqit nga gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch duke ju referuar buirmeve dioploamtike, më 10 janar te vitit te ardhshem nuk do te ket bisedime “tête à tête”  ne Gjeneve sikur heren e fuindit (16 qershor) mes Biden dhe Putin, sepse ky i fundit nuk do te vije. Uashinggtoni dhe Moska do te vazhdojne dialogun, por permes perfaqesuesve, delegacioneve te tyred edhe pse takimin ne fjale ne Gjenevë per 10 janar te vititit te ardhshëm e kishte paralajmeruar edhe vete presidenti rus Putin gjate fjalimit te tij vjetor. 

Ne bisedimet mes Uashingtonit dhe Moskes per Krimen, Putin do perpiqet ta fus ne loje edhe Kosovën!

Vladimir Putin tha se SHBA dhe Rusia do të takohen në janar në Gjenevë për bisedime mbi Ukrainën, të cilat ai tha se ishin thelbësore për të mbrojtur Moskën nga ato që ai pretendonte se ishin kërcënime ekzistenciale nga NATO.

Duke folur në konferencën e tij vjetore për shtyp në Moskë të enjten, presidenti rus përshëndeti një « reagim pozitiv » nga SHBA ndaj dy grupeve projekt propozimesh mbi sigurinë evropiane që Moska botoi javën e kaluar, të cilat ai tha se palët do t’i diskutonin në bisedimet dypalëshe në fillim të vitit të ardhshëm. 

SHBA dhe Rusia do të zhvillojnë bisedime për Ukrainën në fillim të janarit, thotë Putin (US and Russia to hold talks over Ukraine in early January, says Putin)

Vazhdimi samitit te Gjenevës te 16 qershorit te ketij viti, kur u takuan Biden dhe Putin ne Gjenenë, ai do te vazhdoje me 10 janar te vitit 2022, por pa dy presidentet, shkruan redaktori pe rmardhnei ndekrombëtare i gazetes zvicerane ne shqip Le Canto27.ch

Përkunder gatishmerise Biden, ai rus nuk do te vije ne Gjenevë për te vazhduar bisedimet me homologun tij amerikan edhe pse ky takim doli nga goja e tij. Aresyet e mos ardhjen në Gjenevë i din vete Putin.

Sipas burimeve dilomatike nga gazeta zvicerane Le Canton27.ch ka mesuar se Putin nuk do të vine në Gjenevë, sepse ai din Punet e veta. Veq kesaj mesohet po ashtu se në bisedimet mes Uashhingtonit dhe Moskes per Krimen, Putin do perpiqet ta fus ne loje edhe ballkanin duke e shantazhuar komunitetin nderkombëtar me Kosovën. Por, nje komperacion i tille (i hedhur poshte nga Uashingtoni, Brukseli dhe Kieva) nuk do të « pije uje » as Putinit a as Rusise te nxitura edhe nga Beogradi, nuk mund te behet sepse ne Krimea nuk ka pasur krime, masakra apo gjenocide siq kan ndodhur ne Kosove. Veq asaj Krimea eshte pjese e Ukraines, kurse Kosova ke qene pjese e okupuar e Serbise!

Kete mosardhje te Putinit ne Gjeneve Nefaikl Maliqi, redaktori per marëdhenie nderkombëatre e justifikon me disa fakte:

Gjuha e agresive e PutinIT

NJË, sepse gjuha i dy palëve sidomos i Putin nuk na deshmon se eshte i gatshem për dialog i cili eshte perdor nje fjalor shume agresiv, bashke me  te edhe mobilizim ushtarak eshte i shtuar ne kufi me Ukarinen, ku verehen forca te medhaja ruse përballe Krimeas, qe synon ta okupojne kete pjesde t e Ukrainës. Prandaj dite me pare shkrova nje koment me tikutll  « nuk do ketë lufte mes Amerikes dhe Rusise para 10 janarit, kur në Gjenevë pritet te takohen Biden dhe Putin »

Në Gjenevë nu ka shenje as atmosafere pergatitjesh per nje takim te tille, kur dihet se samti i 16 qershorit Gjeneva dy muaj kishte nisur pergatitjet e sigurise duke bllokuar rruget kyqe

DY, sepse pas festave të Vitit te Ri, nuk kane mbetur edhe nje jave ka ky « takim » por ne Gjenevë, qytetin dipkomatik nuk ka kurrefare atmsfere, disponimi apo levizje per ket takim me Bide dhe Putin, nes eperkujtojme smaiti e fundit ne Gjenevë, ku Zvicra kishte filluar pergatitjet gati dy muaj përpara me performe te forcave te sigurise apo duke bllokuar rugat kyresore nga aeroprti deir tek Villa la Grange.

Gjuha dhe deklaratat e dy presidenteve  te cilet nuk flasin per takim Bide-Putin, por per bisedime SHBA-Rusi

TRE se nuk do vijne ne Gjeneve jo vetem Putin por edhe Biden eshte nga fakti se shume tituj ne gazeta duke ju referuar fjaleve te dy presidenteve, nuk flasin për pjesmerarja por me shume flasin me gjuhe diplomatike  « ne Gjeneve do te vazhdoje dialogu mes SHBA-ve dhe Rusise » cka Uahsdngtoi dhe Moska sigurisht do te emëroaj përfaqësues e delegacioneve te tyre.

Pse të vijnen e Gjeneve, dy presidentet, kur ata po flasin ne telefon, hiq me larg se dje?! 

KATER, Dhe së fundit, se me 10 janar Putin nuk do vije ne Gjenevë, sepse, nese vertetë do te takoheshin me 10 janar dy presidentet, nuk do te kishin nevoje te flisnin ne telefon dje (e enjte) Biden dhe Putin. Biden në thirrje për t’i bërë presion Putinit për të de-përshkallëzuar krizën në Ukrainë

Pra, nga te gjitha keto qe thjam, ka gjasa qe bisedimet do të përfshijnë përfaqësues nga Pentagoni dhe NSC dhe do të drejtohen nga Departamenti i Shtetit.

Brenda nje viti Bidem-Putin pas samititm te HGjenvës, biseduan edhe dy heren e telefon, me teme pretednimet e RFusisë për ta okupuar Krimean 

Ndyshe Biden kihjste paralajmëruar gajt eketij muaji disa here Putinin që të mos pushtojë Ukrainën. Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden të premten u betua se do ta bëjë “shumë, shumë të vështirë” për presidentin rus, Vladimir Putin që të ndërmarrë aksion ushtarak në Ukrainë.

Por, duket se Putin i ka kuptuar mesazhe e SHB-ve qe t’mos luaj me zjarrë. Keshtu Rusia njoftoi tërheqjen e më shumë se 10 mijë trupave të vendosura në zonën kufitare me Ukrainën. Moska me kete rast u “arsyetua” se “kjo tërheqje shënon përfundimin e stërvitjeve ushtarake pranë Ukrainës”

Sidoqofte, Pas dy bisedave, takim i i trete mes presidentit amerikan me homologun e tij rus pritet te mbahet ne muajin janar te vitit te ardhshëm. Kete ka paralajmeruar edhe presidenti rus Putin ne fjalimin e tij vjetor ne Moskë, njofton gazeta zvicerane Le Canton27.ch

Ministria ruse e Mbrojtjes tha se stërvitjet për forcat e Qarkut Ushtarak Jugor u zhvilluan në një mori rajonesh jugore duke përfshirë Rostovin, Krasnodarin dhe Krimenë, të cilat Moska ia mori Ukrainës në vitin 2014.

Shtetet e Bashkuara kanë tentuar të ndalin Rusinë nga pushtimi i Ukrainës, duke thënë se një veprim i tillë do të rezultonte me sanksione të Perëndimit, rritje të ndihmës së NATO-s për Kievin dhe pozicionimin e më shumë forcave afër Moskës.

“Nëse Rusia shkon tutje, ne dhe aleatët tanë jemi të përgatitur për masa që do ta dëmtonin Rusinë në aspektin ekonomik dhe do ta përballnin me pikërisht atë që nuk do – më shumë kapacitete të NATO-s, jo më pak, më afër Rusisë, jo më larg”, ka thënë një zyrtar i lartë i administratës amerikane më 23 dhjetor.

Rusia kishte mbledhur rreth 100,000 trupa ushtarake afër kufirit me Ukrainën ne emer te teashtuquajtur “dis am naovra” ngjajkshem siq verpon edhe Serbia me Kosoven. Këtë situatë Shtetet e Bashkuara e kanë parë si provokim dhe pretendime per pushtim potencial të rajoneve te apostrofuar me larte nga Rusia dhe Serbia.

Kremlini, në anën tjetër, e hedh poshtë këtë pretendim

Forcat ushtarake mund të jenë edhe presion drejt Ukrainës dhe Perëndimit për t’u pajtuar me garancitë për siguri që kërkon Moska, ka thënë analistët.

Në këto kërkesa përfshihet kufizimi i zgjerimit të NATO-s në lindje dhe bashkëpunimit me ish-shtetet sovjetike që nuk janë pjesë e aleancës veri-atlantike sikurse Ukraina dhe Gjeorgjia.

Një zyrtar i lartë i administratës amerikane ka thënë se SHBA-ja është e gatshme që të angazhohet me Rusinë në fillim të janarit, sa u përket garancive për siguri. Gjatë konferencës vjetore me gazetarët, të mbajtur më 23 dhjetor, Putin i ka kërkuar Perëndimit garanci të menjëhershme për sigurinë.

Megjithatë, ky zyrtar e ka përsëritur se disa prej kërkesave të Rusisë janë të papranueshme. Ky zyrtar ka thënë se secili dialog “duhet të bazohet në reciprocitet” dhe se Perëndimi do të prezantojë shqetësimet e veta për veprimet e Rusisë.

Derniers articles