28.2 C
Berne
jeudi 18/07/2024

Kreu i OBSH-së (WHO) merr edhe një mandat të ri pesëvjeçar. Presidentja e AMFE Dr.Aurora Dollenberg uron rizgjedhjen e Tedros Ghebreyesus

Gjenevë/(WHO, 25 maj -Tedoros Adhanom Ghebreyesus u rizgjodh në krye të Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH) të martën, për një mandat të ri pesëvjeçar. Urimet i ka dërguar i pari ministri gjerman i Shëndetësisë Karl Lauterbach i cili ka thene se « Tedros është zgjedhur me 155 vota nga 160. Urime, e merituar”. Kurse nga radhet e shqiptareve urimi i pare per shefin e OBSH-se shkon nga Presidentja e AMFE Dr.Aurora Dollenberg, njofton gazeta zvicerane Le Canton27.ch nga selia e WHO  ne Gjenevë

Nefail Maliqi nga OBSH (WHO): Zoteteri Tedoros Adhanom Ghebreyesus ishte i pakonkurrent!

Drejtori i Përgjithshëm i Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH) Tedros Adhanom Ghebreyesus do të qëndrojë në krye të institucionit edhe për pesë vjet të tjera. Etiopiani u shoqërua në Gjenevë të martën nga shtetet anëtare në Asamblenë Botërore të Shëndetësisë.

Pas drejtues se AMFE-s znj.Dollenberg  ka uruar edhe gazetari yne prane OBSH Nefail Maliqi.

« Zoteri Tedoros Adhanom Ghebreyesus ishte i pakonkurrent. Ne takimin e fun dit qe kishe me drejtorin e pergjithshem te OBSH-së i cli kishte njohur për aktivtete e AMFE-s ka faelnderuar anagzhimion dhe misonin e Fedartes ne favor t esdhendfetitt e qqyterave si dhe abshkepunimin mes Prishtines deh Tirtasne snme luftene perbahske tkunder pandmise.. » ka deklaruar Nefail Maliqi nga OBSH (WHO)

Tedros, njeriu i parë nga Afrika në krye të OBSH-së, nuk kishte kundërshtarë në asamblenë vjetore të organizatës.

Rizgjedhja e afrikanit të parë në krye të OBSH-së ishte e sigurtë, ky i fundit ishte i vetmi kandidat dhe kishte marrë emërimin disa muaj më parë nga Bordi Ekzekutiv. Por ende kërkohej një votim zyrtar nga Asambleja Botërore.

Mandati i parë i Tedros Adhanom Ghebreyesus nuk do t’i ketë dhënë atij afat. Pas një vale të re të Ebolës, ajo do të përballet me pandeminë nga viti 2020, epidemia më e rëndë shëndetësore në një shekull që ka marrë të paktën afro 15 milionë viktima.

Urimet i ka dërguar i pari ministri gjerman i Shëndetësisë Karl Lauterbach i cili ka thene se « Tedros është zgjedhur me 155 vota nga 160. “Rezultat spektakolar. Urime, e merituar”.

Kurse nga radhet e shqiptareve urimi per shefin e OBSH-se shkon nga Drejtoresha e AMFE Dr.Aurora Dollenberg. Me pas ka uruar edhe gazetari yne prane OBSH Nefail Maliqi, njofton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch nga selia e OBSH  ne Gjenevë.

Një mandat i parë i komplikuar

I trajtuar nga Presidenti i SHBA-së, Donald Trump, për afërsinë e tij të pretenduar me Pekinin në këtë aferë, etiopiani më pas ashpërsoi tonin e tij kundër Kinës. Ai vazhdimisht i bëri thirrje asaj që të ndajë më shumë nga të dhënat e tij dhe të pranojë një mision të ri për të hetuar origjinën e virusit, pa dobi.

Një administratë amerikane më e favorshme për OBSH-në me Joe Biden nuk nënkuptonte fundin e telasheve të drejtorit të përgjithshëm. Zoti Tedros nuk do të jetë i kursyer nga vetë vendi i tij, për shkak të pasojave të konfliktit në rajonin e tij, Tigray.

Addis Ababa kritikon shefin e OBSH-së për deklaratat e tij virulente që akuzojnë qeverinë etiopiane për kushte çnjerëzore duke bllokuar ndihmën humanitare në veri. Këto autoritete, dhe më pas Bashkimi Afrikan (AU), nuk e mbështetën më drejtorin e përgjithshëm, por ai ende mbeti i quajtur kryesisht në Afrikë.

 

Derniers articles